Návrat k podobě, kterou měl na přelomu 19. a 20. století. Tak by měl po velké rekonstrukci vypadat dům číslo popisné 173, kterému se ve Staré Bělé říká Zlatý jelen. „Snahou je, aby se objekt vrátil do podoby z roku 1898, kdy se zvedl o patro – projektová dokumentace je uložená v archivu stavebního úřadu Staré Bělé,“ popisuje zpracovatel nové projektové dokumentace, projektant Jiří Hořínek, jak znělo zadání, kterým se při práci řídil.
Co přesně to znamená?
Zlatý jelen se má esteticky co nejvíc přiblížit původnímu vzhledu – zdobit ho bude ornamentní fasáda s bosážemi, to je zdobení, které vypadá jako psaníčko a vytváří plastickou strukturu fasády. Zmizí velká okna s kovovým schodištěm. Nová okna budou dřevěná, s dnešními tepelně izolačními vlastnostmi, aby splňovala podmínky legislativy. Pokud vše dopadne, jak má, bude překvapený každý, kdo půjde okolo. Dům bude k nepoznání.Dá se z archivu vyčíst, jak se stavba za víc než století a půl změnila?
Historicky byl objekt přízemní, byl to zájezdní hostinec. Následně se v roce 1898 přistavělo patro a v něm společenský sál. K tomu nákresy jsou. V roce 1937 se z druhého patra udělaly byty. K následným novodobějším přestavbám nemáme podrobněji nic.Jsou jednotlivé stavební změny a etapy znát uvnitř, pouhým okem?
Ne. Rozeznat asi půjdou, až se začne s opravou a budou se odkrývat všechny konstrukce, obnažovat stropy a oklepávat omítky. V prvním podlaží jsou pozůstatky ornamentní římsy, ta byla součástí tanečního sálu, obíhala celý prostor dokola. Zazdila se, když se dělal mezistrop kvůli bytům v roce 1937. V mezipodlaží nad patrem je náznak vnitřních kleneb sálu včetně výmalby z počátečního období. Na půdě jsou původní trámy z přestavby na společenský sál.Ty trámy se mně coby laikovi zdají zajímavě seskládané.
Je to samonosná konstrukce. Snahou investora bylo ji obnovit, udělat krov samonosný, ale je to nereálné, protože to nikdo neumí. Jde to namodelovat, ale nikdo to neumí postavit tak dobře, aby to v sobě drželo. Tím pádem by hrozilo, že by se nám celý krov mohl rozjet.Takže dneska neumíme něco, co uměli lidé 125 let zpět?
Je to smutné, ale je to tak.Jak radikální bude muset rekonstrukce být? Zůstanou jen obvodové zdi?
Zůstanou nosné konstrukce – obvodové zdi a nosné zdi uvnitř. Jen je trochu očešeme. Z druhého patra se v tu chvíli půjde podívat na nebe. Taky zůstane strop mezi přízemím a prvním podlažím. Jen se bude muset staticky posílit, bude mít jiné zatížení a skladbu podlahy. Musíme udělat nové stropní konstrukce mezi druhým a třetím patrem. Strop a krov jsou ve špatném stavu. A k tomu je musíme vytvořit tak, aby zvenku vypadaly historicky, a zároveň splňovaly všechny současné statické a požárně bezpečnostní parametry. Požární hledisko je to, s čím jsme nejvíc bojovali a ještě stále bojujeme.Kdy bude hotovo?
To je otázka na úřad. Jsme ve fázi, kdy je připravená dokumentace a vyřizuje se vše potřebné na úřadech, abychom dostali stavební povolení. Momentálně řešíme s hasiči, jak to udělat, abychom neovlivnili sousedy a sousedi případně nás. S magistrátem řešíme odpadní vodu – snažíme se vyjednat výjimku, aby ji bylo možné pouštět rovnou do kanalizace. Předpokládám, že stavební povolení bychom mohli mít kolem prázdnin. Snad. Vydává ho starobělský úřad. Pak bude záležet na výběrovém řízení a financích.
Když budu hodně střízlivý: teoreticky zahájení říjen, práce minimálně na rok a půl.A až bude hotovo, co Stará Bělá získá?
Dům, na který bude hrdá? Doufejme. Bude záležet na lidech, zda ho pak budou využívat. Teď máme pro kulturní a společenské akce základní školu nebo kulturní dům. Zlatý jelen by se mohl stát skutečným kulturním centrem obce.
Původní stav z přelomu 19. a 20. století
Současný stav
Text pochází ze Starobělského zpravodaje
padickos :
Jediná škoda že se rekonstrukce netýká i růžové budovy vlevo.
10.08.2023 12:54Aleš K. :
Tak podle výkresu by se měla týkat i budovy vlevo.
10.08.2023 13:04