Změny v posledních dvaceti letech Ostravu výrazně poznamenaly. V roce 1994 skončila těžba uhlí, o čtyři roky později vyhasly Vítkovické vysoké pece. Vítkovice se přeorientovaly na strojírenskou výrobu a jejich pozici v oblasti ocelářství převzala Nová huť, dnes Arcelor Mittal Ostrava.
Dolní Vítkovice podle Pleskota
Po důlní a ocelářské činnosti zůstala ve městě spousta objektů, pro které současné vedení města hledá využití.
Například bývalý důl Anselm se přeměnil na hornické muzeum. Část oblasti Dolních Vítkovic s průmyslovým areálem, přezdívaná Ostravské Hradčany, byla v roce 2002 prohlášena národní kulturní památkou.
Ojedinělý soubor industriální architektury, v němž jsou dosud funkční provozy, je téměř v centru města. Právě zde byly loni zahájeny rozsáhlé práce v rámci projektu Nové Vítkovice, které se v první etapě dotknou plynojemu, bývalé energetické ústředny a jedné z vysokých pecí. Investorem celé revitalizace je zájmové sdružení právnických osob s názvem Dolní oblast Vítkovic. Síly v něm spojila řada firem, včetně Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Letos proinvestuje v oblasti přes miliardu korun.
Celkové náklady na developerský projekt Nové Vítkovice jsou přitom odhadovány na 60 miliard korun. Autorem proměny plynojemu z roku 1921 na multifunkční centrum je architekt Josef Pleskot, který je podepsán i pod návrhem celkové rekonverze oblasti. Vzhled obřího kruhového plynojemu zůstane zachován, nová budova bude umístěna do jeho vnitřního prostoru. Nedávno začala čtyřicítka heverů zdvihat vnitřní zvon nahoru do výšky zhruba 26 metrů, kde býval v dobách maximálního naplnění plynojemu. To bude podle Josefa Pleskota trvat zhruba měsíc. Díky vyzdvižení se uvolní více než 110 tisíc metrů čtverečních. Vejde se do nich kongresový sál, konferenční místnost s jevištěm, kavárna a galerie výtvarného umění.
Energetická ústředna by se měla přeměnit na interaktivní muzeum a na vysoké peci se buduje prohlídková trasa. Do roku 2014 má v areálu vyrůst ještě unikátní centrum Svět techniky. Nově se také uvažuje o tom, že v Dolních Vítkovicích bude Krajská vědecká knihovna. Původně měla stát naproti Domu kultury města Ostravy. Příprava její výstavby byla kvůli vysokým nákladům loni pozastavena.
Co čeká Karolinu
Psát o výstavbě v Ostravě a nezmínit Novou Karolinu ani nejde. Oblast, která je středu města ještě blíže než bývalé Vítkovické pece, by se měla stát dalším centrem. V souvislosti s tímto projektem se minulý týden objevila řada informací o změnách. Podle Luboše Kočího, ředitele společnosti Multi Development, se však nezakládají tak úplně na pravdě.
„K žádným zásadním změnám u první etapy nedochází, to totiž smlouva mezi naší společností a městem Ostrava ani neumožňuje,“ řekl Kočí týdeníku Ekonom.
Nyní tak na Karolině pokračuje výstavba podzemního parkoviště, které bude pod centrálním náměstím v prostoru mezi Obchodně zábavním centrem a historickými budovami.
„Centrum je koncipováno na principu v prostoru umístěných kostek různé velikosti a výšky, které jsou spojeny velkou zasklenou střechou. Autorem této je atelier OMA, studio Rema Koolhase a partnerů,“ uvádí Kočí.
Tuto koncepci do fáze stavebního povolení a projektu realizace rozpracovala pod supervizí OMA jiná studia, zejména nizozemská T&T patřící do skupiny Multi Corporation a česká K4.
Beze změn probíhá také výstavba bytového objektu, která by měla být dokončena na jaře příštího roku. Rezidence Nová Karolina bude stát podél budoucí Galerijní třídy, jež bude navazovat na centrální náměstí. V objektu bude 249 bytů, jedenáct nebytových jednotek pro služby či obchod a dvě restaurace. Problémy Luboš Kočí připouští u administrativní budovy, na jejíž výstavbě se podílí i pražský Passerinvest.
„Objekt představuje asi 23 tisíc metrů čtverečných ploch. K financování jeho výstavby je třeba mít předem smluvně obsazeno minimálně polovinu plochy. To se dosud nepodařilo zajistit,“ říká.
Budovu bývalé elektrocentrály převedla společnost Multi Development podle poslední dohody za symbolickou částku městu Ostrava. Spojením s bývalou ústřednou tak vzniklo takzvané trojhalí, jehož renovaci bude město řešit. Oba památkově chráněné objekty jsou v podstatě tím jediným, co z původního areálu zůstalo. „Pro nás však stále platí, že k objektu musíme přivést veškerou vnější infrastrukturu a dopravní napojení,“ uvádí ředitel Kočí.
„Co se týče pěší lávky spojující Novou Karolinu s autobusovým i vlakovým nádražím a západem města, tam skutečně dochází k odklonu od původního projektu. Ale pouze v tom smyslu, že architektonický návrh Evy Jiřičné, který by si vyžádal extrémní náklady ve výši 150 až 200 milionů korun, bude upraven,“ tvrdí Kočí.
Nová Karolina má vyrůst na ploše 32 hektarů, bude tak více než sedmkrát větší než Václavské náměstí v Praze. Dokončena by měla být v roce 2018.
První pasivní kancelář
Kromě těchto dvou zásadních projektů vzniká u dálničního přivaděče v Ostravě-Martinově projekt PCM Martinov. Ten by měl být administrativním centrem s restaurací, kavárnou, galerií a relaxačním centrem. Výstavba má být završena v roce 2013.
„Investorem a developerem je holding Promet Goup, který v další fázi počítá i s výstavbou bytů,“ doplňuje Petr Močáry, jednatel realitní společnosti Promet Real.
Další zajímavý projekt, který je pro Českou republiku mimořádný, patří stavební společnosti Intoza. Měl by být dokončen v polovině letošního roku.
Jde o vůbec první administrativní budovu u nás, která bude postavena v pasivním energetickém standardu.
„Bude to nejen sídlo naší společnosti, ale také školicí středisko, ve kterém budeme prezentovat nové technologie pro výstavbu pasivních a nízkoenergetických budov,“ vysvětluje Jan Neurwith, ředitel Intozy.
V polovině roku by mělo být také dokončeno rozšíření ostravského Avion Shopping Parku.
Po vybudování jižní části se park údajně stane opět největším obchodním centrem na Moravě a ve Slezsku.
Rozšiřuje se i obchodní centrum Interspar v Ostravě-Dubině. Další obchodní plocha roste ve Vítkovicích.
zdroj: ihned.cz
Poslední komentáře