Město Bruntál si v roce 2022 začalo nechat zpracovávat vizi rozvoje do roku 2070 s názvem „BRIDGING THE GAP – Vize města Bruntálu 2070“. Autorem je světoznámý německý krajinářský architekt Herbert Dreiseitl
Hlavní část analytické a návrhové části vize byla zpracovávaná v roce 2023, kdy mimo jiné Bruntál navštívili i studenti z německé Hoschule für Wirtschaft und Umwelt Nürtingen-Geislingen a studenti z pražského ČVÚT. Vice bylo v roce 2023 dopracována a odevzdána městu. Rada města ve středu 6. prosince 2023 schválila realizaci doporučených projektů dle stanovených termínů. Plán přímo vychází z rozvojové studie a odráží priority stanovené v dokumentu. Jsou to vnitřní revitalizace a zahuštění městského prostoru, modré a zelené struktury (voda a zeleň) jako důležitá síť pro město, odolnost vůči klimatickým změnám, možnosti pro pěší, cyklisty a sportovce, mladý život ve městě a Bruntál jako hospodářské, vzdělávací a turistické centrum
Plán sestává z opatření určených pro jednotlivé oblasti rozvoje – řeší budovy, mobilitu, volné městské prostory, modrozelenou infrastrukturu, ekonomiku, sociální oblast a vzdělávání, klima a energii.
Město Bruntál se v otázce dlouhodobého plánování významně vzdálilo jiným městům nejen v Moravskoslezském kraji, kdy dlouhodobé plánování bude stát na komplexní studii profesionálních odborníků.
BRIDGING THE GAP – Vize města Bruntálu 2070
Převážná část následujících citovaných textů pochází z online dostupného dokumentu BRIDGING THE GAP – Vize města Bruntálu 2070. Jedná se o 156 stránkový dokument. ze kterého jsme vybrali stěžejní body celé vize, které mohou a měly by být inspirací pro další města.
Úvod
Bruntál jako jedno z nejstarších měst v České republice má za sebou dlouhou a bohatou historii. Je zasazen do bohatě modelované krajiny s rozsáhlými lesy podhůří Jeseníků, s otevřenými zemědělskými pastvinami a loukami, s nerostným bohatstvím, které umožnilo rozvoj hornictví stejně jako se zde rozvíjela řemesla, kdy raná industrializace formovala strukturu města.
Postupně se Freudenthal s velkolepými stavbami, jako byl hrad a později zámek coby sídlo Řádu německých rytířů, vyvinul v prosperující město s příslušnou infrastrukturou, která je v městské krajině dodnes dobře patrná.
Tragické události druhé světové války však kontinuitu a tradice drasticky přerušily. Po odsunu, přesídlení a výměně téměř veškerého obyvatelstva čekal město Bruntál, stejně jako mnoho dalších měst v tomto regionu, prakticky úplný kolaps a nový začátek. V důsledku toho se v mnoha případech ztratila i kolektivní paměť města, která musela být po roce 1945 znovu budována. Otřesy z této doby jsou dodnes patrné a citelné ve vývoji Bruntálu.
Pohled Nádražní ulicí směrem na centrum města
Jedním z témat této studie je navrhnout, jak mohou urbanistická opatření tato zranění a traumata překonat nebo alespoň zmírnit. Zejména v jádru města jsou důsledky patrné na mnoha místech a vyvstávají otázky ohledně redensifikace a revitalizace. Monotónně vyhlížející struktury poválečných panelových domů současně také volají po přestavbě či reorganizaci. Jde rovněž o otázky orientované na budoucnost s udržitelnými řešeními citlivými ke klimatu, která staví pevný most a ukazují perspektivy, jež lze postupně realizovat. To, co je dnes potřeba, jsou náměty na aktivaci otevřených prostor, nové formy mobility a ohleduplné využívání dostupných zdrojů.
Všechny tyto požadavky však můžeme splnit jen ve vší skromnosti a pouze s počátečními individuálními projekty. Tato studie se pokouší poskytnout perspektivu a celkový směr, který městu umožní zaplnit mezery a překonat trhliny v dlouhodobém horizontu. Odtud také pochází název “Bridging the Gap – Vize města Bruntálu 2070”.
Pokyny pro proces transformace
Zásada č. 1 Obyvatelé jako každodenní odborníci
Důležitou součástí znalosti místního prostředí v každém městě jsou lidé, kteří zde tráví svůj každodenní život a znají takříkajíc každý kout. Občané jsou takzvanými odborníky na každodenní život, pokud jde o hledání slabých míst a řešení. Ocenění jejich znalostí je velkým sociálním kapitálem, který je pro procesy rozvoje měst nezbytný. Proto je naším metodickým přístupem snaha vždy zapojit co nejvíce obyvatel a zachytit jejich odborné znalosti.
Současně lze v procesu participace dosáhnout velkého porozumění a ztotožnění, pokud je prováděn s uznalým přístupem.
Zásada č. 2 Naplnění životem
Město žije svými obyvateli a jejich vzájemnými vztahy. Města s velmi vysokou hustotou osídlení, ale nízkou kvalitou pobytu na volných prostranstvích nejsou považována za příliš vhodná pro život. Dobrá míra hustoty městské zástavby ve spojení s atraktivními otevřenými prostory je jednou ze záruk pestrého života v uličkách a ulicích.
Živost podporují příležitosti, kdy lidé vcházejí do ulic a veřejných budov. V současné době většina obyvatel postrádá řadu kulturních, společenských nebo sportovních atrakcí. Vysoký podíl prázdných budov a mnoho příliš velkých nevyužitých ploch ve veřejném prostoru podporuje efekt prázdnoty a nízké atraktivity. To vede k ochuzení veřejného života, na rozdíl od fotografických dojmů z dřívějších dob, kdy bylo jádro města hustěji zastavěno a přízemní zóny ožily řemesly a obchodem.“V posledních desetiletích utrpěl rozvoj parteru újmu v podobě výstavby velkých prodejen, mnoha uzavřených fasád, slepých oken a nedostatku detailů. Tato zástavba připravila mnoho městských ulic o náhodné chodce, odstranila z ulic život a zvýšila pocit nejistoty, jakmile se setmí.“
Prázdné a nevyužívané prostory v centrech měst představují nebezpečí, protože jsou živnou půdou pro temnou stránku města. Psychologický a atmosférický účinek zanedbaných nebo nevyužívaných prostor na okolí je zničující, protože pozitivně obsazené budovy a místa v okolí se dostávají do spirály negativní nálady. Pro Bruntál vidíme jako naprostou nutnost zaplnit prázdné prostory novým obsahem a pozitivními hodnotami. Zvláště důležité jsou zde cílené investice, které působí jako homeopatické impulsy.
Zásada č. 3 Touhy mladých lidí
Mladí lidé stále více touží po nezávislosti samostatnosti, svobodě, slávě, vzdělání, osobním a profesním rozvoji, spoustě volného času, nezávislosti, dobrodružství, cestování a kultuře. Jejich hodnoty jsou silně zaměřeny na jejich blahobyt.
S rozvojem technologií se pracovní doba stále zkracuje. Lidé mají více volného času, více možností a příležitostí. Zvyšuje se také životní úroveň a snižují se ekonomické a sociální nerovnosti. Vznikají hnutí za rovnoprávnost, pozornost se zaměřuje na péči o tělesné a duševní zdraví; zesiluje se společenský boj proti předsudkům, útlaku, rasismu a diskriminaci; zvyšuje se svoboda slova, projevu a náboženského vyznání, stejně jako transparentnost v oblasti sexuální orientace.
Zásada č. 4 Hierarchizace prostoru
Každé město je založeno na struktuře, která vyjadřuje hierarchii typů budov, a stejně tak je tomu i s volnými prostranstvími. Rozlišujeme veřejné a soukromé otevřené prostory, jako jsou veřejná náměstí a zahrady soukromých domů; mezi těmito dvěma strukturami je mnoho přechodů, tzv. poloveřejných nebo polosoukromých zón. S těmito formami úzce souvisí přístupnost, možnosti využití a také odpovědnost za údržbu.
To je důležité pro plánování, protože potřebujeme všechny tři struktury, abychom vytvořili živá místa s mnoha různými možnostmi – a to má důsledek v potřebě investic. Jasné rozdělení odpovědnosti usnadňuje orientaci a je nevysloveným vodítkem pro jednání příslušné městské společnosti v závislosti na její kultuře.
V posledních desetiletích se tendence k větší veřejné nebo soukromé angažovanosti změnily. Trend schovávání se za plotem v soukromé zahradě rodinného domu kontrastuje s trendem kultury sdílení, tedy více společného užívání věcí a zařízení nebo dokonce otevřených prostor.
Právě proto je důležité velmi profesionálně naplánovat přechodové prostory pro veřejnost. U mnoha bytových projektů se stává, že balkony nebo okna jsou zakrytá, aby se chránila před zvědavými pohledy z důvodu nedostatečného odstupu od veřejnosti. A polosoukromé prostory jsou chráněnými cvičnými prostory, zejména pro děti, aby se krok za krokem s důvěrou odvážily více do veřejné sféry. Jsou to také důležité prostory pro hru, kde se mohou setkávat se svými vrstevníky mimo rodinu.
Zásada č. 5 Propojení míst
Náměstí jsou propojeny cestami. V závislosti na hierarchii náměstí a jeho umístění v městském prostoru je spojnicí buď úzká cesta, nebo širší ulice. V současnosti tvar cest, ulic a náměstí ne vždy naznačuje jejich význam, což ztěžuje orientaci. “Propojení míst” znamená reorganizaci a vytvoření nových spojovacích linií ve městě, samozřejmě na základě stávajících náměstí, ulic a cest a starých, částečně opuštěných vztahů cest. Důležitými prvky, které je třeba brát vážně, jsou vyšlapané cesty, které poukazují na oblíbené vztahy cest.
I zde má Bruntál pevnou a dobrou základní strukturu, kterou lze s poměrně malým úsilím výrazně vylepšit přehodnocením formy využití a systematickým návrhem restrukturalizace podle hierarchického významu.
Zásada č. 6 Sponge City
Voda je naším nejcennějším zdrojem, kterého si dnes musíme velmi vážit. V “houbovitém” městě jsou srážky vítaným zdrojem. Název “houba” ilustruje princip, jak lze posílit odolnost města napodobením přírody, kde vodu absorbují lesy, pole a louky. Stejně jako houba by mělo nasávat veškerou dešťovou vodu, místo aby ji – jak se v posledních desetiletích proklamuje – vypouštělo do kanalizace.
Voda je absorbována, skladována, čištěna a se zpožděním uvolňována do nejbližšího vodního útvaru. Dešťovou vodu lze vždy nejlépe skladovat na povrchu země, pokud nedojde k jejímu utěsnění. Z utěsněných povrchů ji lze systematicky odvádět do struh podél silnic a cest a zelené střechy na budovách poskytují možnost akumulace.
Princip houbovitého města není nic nového, ale teprve postupně proniká do povědomí odpovědných osob. Odpovídající stavební prvky, jako je výběr vhodných materiálů pro povrchy, substráty a výsadbu, je třeba inteligentně a včas začlenit do koncepcí osídlení.
Zásada č. 7 Přednost pro pomalý provoz
Na hlavní severojižní dopravní ose, Ruské a Jesenické ulici, je intenzita dopravy skutečně enormní. Vysoká intenzita těžké dopravy činí z každého přechodu silnice zkoušku odvahy, silnice odřezává centrum od zbytku města, hlučnost a prašnost jsou vysoké.
Přednost pro pomalou dopravu znamená dát přednost těm, kteří se pohybují pomalu, tj. pěšky, na kole nebo koloběžce. Kromě snížení emisí má pomalá doprava vliv na společenské dění, protože oživuje městský prostor.
Nejde však o uzavírání ulic, ale o opětovné otevření ulic pro lidi nebo o pohled na město z úrovně dětských očí, kde jsou výfuky vozidel.
Zásada č. 8 Získat větší nezávislost
Stejně jako mnoho jiných měst je i Bruntál z hlediska dodávek různých zdrojů velmi závislý na jiných zemích, městech a regionech. To se týká jak dodávek energie, tak i zboží. Pro dosažení evropských klimatických cílů a větší nezávislosti je třeba rozšířit opatření v oblasti energetiky. V oblasti produkce potravin lze touhu obyvatel po možnostech soběstačnosti naplnit, pokud budou dosud nevyužívané zelené plochy v budoucnu využívány jako nájemní zahrady.
Bruntál s velkým okolím, které je zemědělsky obhospodařovatelné, má velmi dobré podmínky pro kvalitní a regionální produkci potravin. Zásobování města a regionu regionálními potravinami by mělo být střednědobým až dlouhodobým cílem.
Zásada č. 9 Bruntál se přibližuje k sousedům
Bruntál leží na okraji České republiky a na okraji Moravskoslezského kraje. Odlehlou polohu ještě umocňuje absence kvalitního dopravního spojení. Pokud člověk navštíví okolní města nebo chce dokonce cestovat do hlavního města státu či kraje, vítězí v modal splitu automobil jako dopravní prostředek první volby. A to i přes zrekonstruované železniční a autobusové nádraží.
Mělo by být prozkoumáno, zda lze železniční dopravu urychlit pomocí nových technologií nebo zda lze stávající kolejová zařízení využít pro alternativní druhy dopravy. Nezávisle na tom by se mělo zvážit, zda lze místní veřejnou dopravu silněji propojit s novým inovativním systémem dálkové dopravy. Větší nezávislost na osobních automobilech musí být zahájena velmi brzy, a to i v zájmu dosažení evropských cílů v oblasti klimatu (klimaticky neutrální do roku 2050). Zde má Bruntál, stejně jako všechna evropská města, určitý dluh.
Zásada č. 10 Dosáhnout jedinečnosti
Jedním z pokladů Bruntálu je množství moderních a mezinárodních obchodních a průmyslových podniků. Je třeba rozvíjet i další novinky, které dělají z města výjimečné místo. Za tímto účelem by měl být zahájen proces, který bude hledat možnou jedinečnou prodejní nabídku s významnými a úspěšnými podnikateli, zainteresovanými občany a zejména mladou generací. Taková jedinečná prodejní nabídka zvyšuje atraktivitu města pro podnikatele a hosty a může městu otevřít nový sektor příjmů.
Možná je dnes ještě příliš brzy na to, abychom definovali zvláštní originalitu a jedinečnost pro budoucnost. Je však nezbytné být otevřený novým trendům a novým směrům vývoje, aby bylo možné velmi rychle nabídnout platformu pro jedinečnost.
Stěžejní body plánu vizí
Pět stěžejních bodů plánu vizí:
- Vnitřní revitalizace a redensifikace
- Modré a zelené struktury jako důležitá síť pro město
- Stát se odolným vůči (klimatickým) změnám
- Buďte mobilní: Město vhodné pro pěší, cyklisty a sportovce
- Život ve městě, Mladý Bruntál
- Bruntál jako hospodářské, vzdělávací a turistické centrum
Vnitřní revitalizace a redensifikace
Zde plán navrhuje zahuštění a částečnou přestavbu vybraných území města, především historického jádra. Dokument rovněž i specifikuje vybrané stávající objekty (Stará textilní škola, budova “Kreml”, bývalá mlékárna, bývalá konzervárna, sladovna Bruntál), na které by se město mělo zaměřit a řešit jejích fungování a kooperaci vůči svému okolí.
Modré a zelené struktury jako důležitá síť pro město
Největší ekologickou výzvou nadcházejících desetiletí je změna klimatu a její četné interakce se všemi oblastmi společenského života. Je proto důležitější než kdy jindy, aby města poskytla svým zeleným plicím a modrým žilám dostatek prostoru. Jen tak lze dosáhnout takových efektů, jako je ochlazování města odpařováním, filtrování prachových částic, vytváření stínu prostřednictvím korun stromů, vytváření koridorů čerstvého vzduchu a tlumení přívalových dešťů.
Bruntál k tomu má nejlepší předpoklady, protože stávající vodoteče a roztříštěné zelené plochy jsou základními podmínkami pro vytvoření takové sítě. Zejména s ohledem na rostoucí závažnost klimatických změn je důležité se jim odpovídajícím způsobem přizpůsobit. K tomu je nezbytná rychlá akce a dlouhodobé uvažování. To, co se zanedbá dnes, nelze vynahradit zítra. Opakovaně vidíme, že včasné investice jsou mnohem hospodárnější než pozdější úpravy a opravy v městské zástavbě, které se postupně prodražují a jsou pak často ještě obtížněji politicky realizovatelné.
Stát se odolným vůči (klimatickým) změnám
Současné silné stránky
• Výhodná poloha v zelené kopcovité krajině a nedalekých Jeseníkách s kvalitní přírodou.
• Kvalita ovzduší je obecně dobrá, zejména v okolí města.
• Mnoho obyvatel projevuje zájem přispět ke zvrácení dopadů změny klimatu.
• Dostatečná plocha na střechách budov pro využití fotovoltaiky a na volných prostranstvích pro klimaticky relevantní úpravy.
• Malý počet těžkých průmyslových oblastí.
Současné slabiny
• V současné době vysoký podíl uzavřených povrchů (asfalt, beton).
• Relativně málo zelené infrastruktury s výjimkou parků, které snižují tepelné ostrovy stíněním a odpařováním.
• Špatná kvalita ovzduší podél frekventovaných silnic.
• Silná závislost na zahraničních a fosilních zdrojích energie.
• Částečně velmi zastaralé systémy vytápění s negativním dopadem na kvalitu ovzduší.
Budoucí příležitosti
• Přechod na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
• Obchvat jako nástroj ke zlepšení imisí v centru města.
• Zvýšení kvality a množství modrozelené infrastruktury za účelem vytvoření sítě oblastí odolných vůči změně klimatu.
• Ozelenění střech a fasád v nových obytných oblastech.
• Posílení environmentálního povědomí obyvatel, obecní správa jako vzor.
• Využití nových inteligentních technologií na podporu odolnosti vůči změně klimatu.
• Začněte s malými opatřeními, jako je výměna osvětlení za svítidla LED (zvolte teplý odstín).
• Alternativní opatření v oblasti mobility
Budoucí rizika
• Zvyšující se tepelné ostrovy v hustě osídlených městských oblastech.
• Neznalost a popírání změny klimatu některými obyvateli.
• Vysoké investiční náklady pro soukromé osoby a obce.
Buďte mobilní: Město vhodné pro pěší, cyklisty a sportovce
Díky plánovaným obchvatům, které odvedou tranzitní dopravu z centra města může Bruntál přikročit k razantním opatřením v samotném centru města. Vnitřní město se má více zaměřit na pěší, cyklisty, ozelenění okolí cest a zvýšení bezpečnosti různých typů dopravy.
V dokumentu je i uvedeno, jak by mělo být řešeno parkování. Asfaltové plochy by měly nahradit jednoduché parkovací domy umožňující na střeše umístění například fotovoltaiky.
Bruntál jako hospodářské, vzdělávací a turistické centrum
Udržitelný rozvoj rozhodně neznamená zavírání průmyslových podniků apod. Bruntál byl vždy průmyslově-hospodářským městem. Dokument vize tuto skutečnost nejen historicky dokládá, ale zároveň téma průmyslu dál rozvíjí.
Jmenujme alespoň některé ze současných velkých průmyslových podniků: OSRAM, společnost zabývající se špičkovou fotonikou, Macco Organiques, která vyvíjí průmyslové chemikálie, Alfun, který zpracovává nerezovou ocel a hliník, a Husqvarna Manufacturing, dodavatel pro automobilový a elektrotechnický průmysl. Celkem tyto společnosti, z nichž většina sídlí v severovýchodní části města, poskytují přibližně 3000 pracovních míst, a jsou tak pro město a region velmi důležitými zaměstnavateli.
Strategické pojetí transformace
Pro obyvatele, ale i pro mladé lidi, turisty a zájemce o práci se Bruntál musí rozvíjet směrem, který zvýší jeho atraktivitu a v příštích letech se stane opět velmi přitažlivým městem. Naprostým základem jakéhokoli rozvoje je totiž existence primární infrastruktury, jako je bydlení, silnice, zdravotní péče, nemocnice a zásobování čerstvými regionálními potravinami. Celkově lze říci, že všechna dříve uvedená opatření přispívají k tomu, aby se město stalo atraktivním jak pro občany Bruntálu, tak pro nové občany a turisty.
V online průzkumu většina respondentů uvedla, že Bruntál by byl vhodnou lokalitou pro podnikání a obchod a má velký potenciál stát se významným centrem určitého odvětví. Samotný průmyslový areál by měl být také upraven tak, aby byl příjemným a inspirativním místem. Pro zvýšení kvality pobytu lze v okolí areálu vytvořit atraktivní volná prostranství, která budou sloužit jako rekreační prostor pro pracovníky a všechny občany. Měla by být zajištěna dostupnost, a to i na kole a veřejnou dopravou, ze všech částí města. Další zařízení, jako je mateřská škola, restaurace nebo kavárny, by dále zvýšila atraktivitu průmyslového areálu.
Nový průmyslový park by mohl být začátkem jedné z významných transformačních oblastí v Bruntále a vzorem pro další města v regionu. Měly by být prověřeny všechny nabídky, které usnadní mladým lidem, podnikatelům a náročnějším soukromým osobám rozhodování o Bruntále jako o místě pro práci a bydlení, např. startovací byty nebo nabídky bydlení pro “dlouhodobé pobyty”. Současně s rozvojem měst by rozšíření vysokoškolského vzdělávání pomohlo zvýšit podíl mladých lidí, kteří zůstávají ve městě. Spolupráce mezi podniky, školami a univerzitami by mohla zajistit zavedení inovativního vzdělávání pro specifické obory v Bruntále a tím snížit nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Podpořila by také spolupráci s dalšími městy.Kromě vytváření pracovních míst je třeba zvýšit atraktivitu Bruntálu pro volnočasové aktivity obyvatel i turistů. To vyžaduje dobrou infrastrukturní vybavenost v kombinaci s opatřeními na zvýšení kvality života a pobytu. Pro přilákání hostů z regionu i z tuzemska a zahraničí je potřeba příležitostí, které na Bruntál upozorní, jako jsou kulturní nebo sportovní akce, atraktivní hotely a dobré spojení s okolím. Jen tak se může obraz Bruntálu ve vnímání veřejnosti zlepšit.
Oteplování našich měst v důsledku klimatických změn, které povede ke stále většímu tepelnému stresu, zejména ve velkých městech, také znamená, že menší města, zasazená do zelené krajiny a v určité nadmořské výšce, budou mít velkou výhodu z hlediska polohy. Dřívější kultura “letovisek” tak bude stále více zažívat svou renesanci. Značka “Bruntál, město mezi horami a vodou” je poselstvím, které zvyšuje prestiž města a podle našeho názoru se ideálně hodí jako vodítko pro následný rozvoj cestovního ruchu.
Provádění plánu vizí
Realizace Plánu vize Bridging the Gap – Vize města Bruntálu 2070 bude probíhat v etapách s krátkodobými, střednědobými a dlouhodobými cíli a realizací opatření. Z dnešního pohledu jsou
myslitelné následující kroky:
- Koncepce dílčích projektů: Současný plán vize bude rozdělen do dílčích kroků a prohlouben
pomocí podrobných koncepcí. Témata a opatření lze rozdělit na jednotlivé projekty, které
však mají vždy pokračovat v celkovém kontextu jako “integrovaná koncepce rozvoje
města” (např. přestavba a kvalitní redensifikace stávající zástavby, a to i s novými formami
využití, nová výstavba obytných budov, rozvoj, zahušťování a návaznost modrozelené
infrastruktury atd.).- Rámci dílčích projektů by měla být upřednostňována tzv. posilující opatření neboli “nízko
visící ovoce”, která lze realizovat s relativně nízkými náklady a která slouží jako posilovače
pro další opatření.- Opatření se zvlášť vysokou mírou naléhavosti (např. sanace zchátralých ploch) je třeba
umístit na začátek změny územního plánu.- Plán financování: K dosažení těchto cílů jsou nutné značné investice, které město nemůže
získat samo. V příštích letech a desetiletích bude nutná kombinace různých regionálních,
národních a mezinárodních zdrojů financování, prostředků dotací a firem. Vytváření
partnerství veřejného a soukromého sektoru s místními podniky může vést k inovativním
modelům financování.- Participace: Jako základ pro udržitelný rozvoj města je vhodné, aby obec vytvořila skupinu,
v níž budou zastoupeni zainteresovaní občané a podnikatelé z co nejvíce oblastí
společenského a komunitního života. S touto skupinou by měla být vypracována, nebo
ověřena proveditelnost (například koncepce ze sociálně-kulturní oblasti). Společně je
třeba vypracovat také projekty, které lze realizovat ve spolupráci s podnikatelskými
subjekty (partnerství soukromého a veřejného sektoru).- V případě potřeby je třeba se zaměřit na další rozvoj a spolupráci s podnikatelskými
subjekty. Vzhledem k tomu, že ztotožnění se se změnou je důležitým faktorem úspěšné
transformace, mohlo by město Bruntál pořádat pravidelné setkání občanů k aktualizaci
plánu rozvoje města a jeho dílčích plánů.
Bruntál v roce 2070
zdroj: MÚ Bruntál – BRIDGING THE GAP – Vize města Bruntálu 2070
Poslední komentáře