Větrné elektrárny Dívčí Hrad

V katastrálním území Sádek u Dívčího Hradu je plánována výstavba dvou větrných elektráren s výškou osy rotoru až 125m.

Výstavba větrných elektráren v lokalitě Jeseníků není ojedinělá. V roce 2021 byla zprovozněna soustava větrných elektráren u obce Melč.

zdroj: krnov.cz

Související články


Komentáře

  1. marian :

    hnus! každému zelenému fanatikovi bych dva takové větrníky postavil za barák! z krásné krajiny se stane průmyslový areál, hluk a k tomu mixér na ptáky. bravo, fakt ekologické.

    Thumb up 8 Thumb down 25
  2. Robur :

    marian: Z mého pohledu větrníky krajinu nehyzdí a vnímám je jako krajinný prvek. I hygienické předpisy jsou přísné a tak je nikomu nepostaví za barákem. Na druhou stranu hrozba pro velké druhy ptáků a netopýry je ohrožující. Pro porovnání má Rakousko s necelými 1400 větrníky 10x větší instalovaný výkon než Česko.

    Thumb up 12 Thumb down 4
  3. davidb :

    marian:
    Mixer na ptáky!

    Thumb up 5 Thumb down 11
  4. Vojtěch :

    Odpůrcům OZE by mělo dojít několik věcí, např. fakt, že ropa není nevyčerpatelná, oxid uhličitý je hlavní důvod klimatických změn a na „nekonečný“ zdroj energie musíme dříve nebo později přejít a už včera bylo pozdě. Samozřejmě na to musíme jít s rozumem, ČR nebude mít velké procento energie z větru nebo slunce, takové zdroje budou důležitější v jiných zemích, ale máme tady také jádro, které by se konečně mohli dostat do neutrálních externalitních čísel.

    Thumb up 14 Thumb down 10
  5. Ostravan :

    Zajímavé je, že se větrné elektrárny mají vybudovat v nížině. Očekával bych, že více fouká v podhorských a horských oblastech.

    Thumb up 2 Thumb down 2
  6. davidb :

    Ostravan:
    Je to na návětrné straně hor, tam fouká dost.

    Thumb up 6 Thumb down 1
  7. Ondřej Koutňák :

    Vojtěch:
    Strašení tím, že se vyčerpají ložiska ropy, plynu, uhlí, apod už slýcháme opakovaně minimálně od ropné krize z počátku 70. let. Že je oxid uhličitý původcem klimatických změn je nevědecký nesmysl ne nepodobný sektářskému náboženství. Toho, že tomu uvěřila značná část veřejnosti, využívají zločinci uzákoňující emisní povolenky. Na těch pokrytecky vydělávají, zatímco na klima to nemá nejmenší vliv.
    Souhlasím s jadernou energetikou, nevytváří pro člověka nebezpečné emise (teď nemám na mysli Co2) a je za přijatelné výrobní náklady.

    Thumb up 10 Thumb down 9
  8. Vojtěch :

    Ondřej K.: No comment…

    Thumb up 3 Thumb down 5
  9. Karlos :

    2 z 5ti občas fungují v katastru obce Melč, parcely 913/2 ; 750/5 jsou od prosince 2018 spuštěné v nadmořské výšce 450 metrů s rychlostí větru 7 m/s. Jde o větrné turbíny VESTAS V 100 s jednotkovým instalovaným výkonem 2,2 MWp. Větrná elektrárna má celkovou výškou 145 metrů a průměrem rotoru 50 metrů. Součástí stavby je přístupová cesta. 3 další větrné elektrárny, z toho 2 v katastru obce Melč, parcel 598/3 ; 530/2, a 1 v katastru Moravice parcela 597/2 , byly smontované v létě 2022, ale doposud se netočí. Signalizace funguje.
    • Větrná elektrárna ke svému točení a generování elektrického proudu vrtule větrníků využívají kinetické energie vzdušného pole. V závětří za turbínami dochází k takzvaným turbulencím v úplavu, což je atmosferický jev, který vzniká třeba za křídly letících letadel.
    • Útrobami moderní 2 MW výkonné větrné elektrárny ( Václavice ) s gondolou ve výšce 90 m větrného parku Václavice nás provede Ing. Marek Zikmund.
    https://www.youtube.com/watch?v=3_dkGVe4zWc

    Thumb up 0 Thumb down 0
  10. Martin [msstavby.cz] :

    marian: Větrné elektrárny mají minimální vliv na populaci ptactva. Větší nepřítelem pro ně jsou kočky, elektrické vedení, intenzivní zemědělství, auta, prosklené plochy, letadla. Pak někde na konci jsou větrné elektrárny.

    Ondřej Koutňák: Těmhle sračkám opravdu někdo, kromě Kikiny z institutu, věří?

    Thumb up 11 Thumb down 2
  11. Karlos :

    2 z 6ti je správně, které jsem měl možnost dnes spočítat zřejmě jednu ještě dokončili, ale v katastru nemovitostí ještě záznam nemá. V katastru obce Melč, parcely 913/2 ; 750/5 se dnes točily 2 větrné elektrárny.
    V okolí Melče není zřejmě žádná potřeba a nutnost připojení do distribuční sítě, jak to tak zatím vypadá, ty 4 další větrné elektrárny jsou zatím nefunkční. Proč ?
    https://m.tzb-info.cz/4279-problematika-pripojovani-vetrnych-elektraren-do-distribucni-site

    Thumb up 1 Thumb down 1
  12. Jakub Vrána :

    Ještě před 80ti lety bylo v okresech Opava a Nový Jičín evidováno 620 větrných mlýnů. Jedná se o oblast s pravidelným prouděním větru, vhodná pro využití větrné energie. 620 moderních větrných elektráren s výškou osy rotoru 85m-95m může zásobovat elektřinou 2 mil. obyvatel.

    Tedy, lopatky využívající vítr nejsou nic nového a mohou v kombinaci s dalšími zdroji a úložišti zajistit energetickou soběstačnost Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

    Thumb up 9 Thumb down 0
  13. Karlos :

    Jakub Vrána :
    Větrný mlýn v kulturní krajině plnil několik účelů. Sloužil jako:
    – Výrobní zařízení pro obživu obyvatelstva
    – Centrum řemesel ( mlynář uměl práci se dřevem, kamenem,železem, rozuměl počasí
    – orientační bod v krajině, stavitelská dominanta
    – vojenská pozorovatelna a místo řízení palby dělostřelectva
    – společenské středisko ( místo besed osadníků a krajánků )
    Dne 1.října 1784 vydává císař Josef II patent č.310, ve kterém se uvádí o zřízení větrných mlýnů s mlecím zařízením

    Mnohem složitější a zdlouhavější to mají stavitelé větrných parků dnes
    Větrný park Moravice – Melč – posudek z roku 2008 o vlivu na životní prostředí,
    Objednatel : VENTUREAL s.r.o. http://jdem.cz/fg5hf9

    Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.