Moderní vodíkové technologie už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie spustila přípravu pilotního projektu výroby zeleného vodíku ve své teplárně ve Frýdku-Místku. Bude to první celoroční výroba zeleného vodíku v České republice. Záměr nyní prochází procesem EIA.
Posuzovaný záměr představuje výstavbu výrobny vodíku, tj. umístění technologií pro výrobu a stáčení vodíku. Jedná se o novou trvalou stavbu umístěnou do „zeleného porostu“ přilehlého k areálu Teplárny Frýdek – Místek (TFM) v obci Sviadnov.
Předkládaný záměr představuje umístění a instalaci tří jednotek elektrolyzéru. Bude se jednat o kontejnerové provedení obsahující kompletní technologii pro výrobu vodíku, včetně pomocných provozů (úpravna vody, chlazení, usměrňovač, transformátor) s výstupním tlakem do 20-30 bar. Hospodářství výroby vodíku bude zahrnovat následující technologické, technické zařízení a objekty: zařízení PEM elektrolýzy, kompresorová stanice H2, zásobní nádrže H2, plnírna trailerů, spojovací potrubí, sklad dusíku, výroba stlačeného vzduchu a jiné pomocné zařízení a propojení se stávající technologií.
Záměr se nachází v těsné blízkosti Teplárny Frýdek-Místek, která zásobuje teplem bytovou zástavbu a přilehlé průmyslové závody ve Frýdku-Místku. Hlavní teplárenský zdroj je kotel K4 a turbína TG 2, výroba tepla v horké vodě zde probíhá kogeneračním způsobem. Jako palivo je zde využíváno biomasy (štěpky) a vyráběná elektřina je také vhodná pro záměr výroby vodíku. Sekundární teplárenský zdroj tvoří kotle K1, K2, K3 a turbína TG 1. V současné době slouží jako záložní a špičkovací zdroje.
Posuzovaný záměr je samostatným projektem, který bude na Teplárnu Frýdek-Místek energeticky napojen, přičemž však nedochází k navýšení kapacity stávajícího zařízení teplárny. Jako zdroj pro výrobu vodíku je uvažován současný zdroj energie ze spalování udržitelné biomasy. Zbylá elektřina pro zajištění provozu elektrolyzéru bude nakupována z veřejné distribuční sítě. Vyrobený vodík bude skladován ve stlačené formě a distribuován trailery, pro které bude v areálu Teplárny Frýdek-Místek vybudovaná plnící stanice.Kapacita záměru bude maximálně 270 t H2/rok.
Více informací například i v reportáži TV Polar ZDE.
pramen: EIA
donc :
Tak toto je budoucnost, pěkně. Jen ta prozatímní cena vodíku volá po dotaci.
22.06.2024 10:01