V Kopřivnici chystají nové centrum města

Kopřivnice chce vybudovat symbolické centrum města. Univerzální prostor, kde se budou lidé scházet, kam budou přicházet za zábavou, na trhy nebo koncerty.

O tom, jak by mělo budoucí centrum města vypadat, se mluvilo na kopřivnické radnici ve středu 24. června. K prostoru ohraničenému kulturním domem, hotelem Tatra, Tatrovankou a Štefánikovou ulicí zazněly návrhy nejen ze strany veřejnosti, aby centrum mělo konečně jednotný charakter a řád. „Nechci, aby byly v jedné předzahrádce slunečníky jedné značky a kousek opodál jiné,“ řekla na veřejném projednání obyvatelka Štěpánka Vontrubová. Podobně se vyjádřil také Václav Kocián. „Ať z toho není hřiště a vetešnictví, ale univerzální prostor, který snese všechno,“ poznamenal.

 

Snaha vybudovat reprezentativní prostor přišla ze strany vedení Kopřivnice. Starosta Miroslav Kopečný potvrdil, že je to priorita. „Protože chceme začít budovat centrum co nejdřív, uděláme to na vlastní náklady, tedy bez dotací. Rádi bychom se vyhnuli vyhlášení veřejné soutěže na zpracování projektu, protože by se vše zbytečně časově natáhlo,“ řekl starosta Kopečný. Na to reagoval zastupitel Vladan Resner. „Pokud veřejná soutěž nebude, chybí politický dialog,“ podotkl. Město na vybudování centra vyčlenilo pětatřicet milionů korun.

koprivnice

Zadání projektu na vybudování centra Kopřivnice by se mělo opřít o výstupy z Letní školy architektury, díky které vzniklo už několik studií vysokoškoláků, jak by mělo budoucí náměstí vypadat. „Myslím, že bychom těmto studiím měli dát prostor,“ zhodnotil místní zastupitel Karel Kuboš. Všechny náměty má k dispozici Komise pro architekturu a urbanismus, která je poradním orgánem města. Potíž je v tom, že studenti vytvářeli projekty za předpokladů, kdyby nebyly dané hranice ani peněžní, ani prostorové. „Studie tu sice jsou, inspiraci můžeme čerpat, ale protože byly tvořeny bez limitů, nejsou to projekty reálně dosažitelné,“ vysvětlila místostarostka města Dagmar Rysová.

 

Požadavky a problémy, s jakými se bude muset budoucí projektant vypořádat, představil na radnici Milan Šmíd jako architekt města. Kromě problémů se svažitostí terénu, podkladovým materiálem nebo přilehlými parkovacími plochami byla důležitým bodem jednání diskuze ohledně městského symbolu. Architekt Šmíd naznačil myšlenku, že by mělo existovat místo, které bude pro Kopřivnici jedinečné. „Chceme něco jako foto point unikátní bod, kde by se mohli obyvatelé i turisté vyfotit, něco specifického přímo pro město,“ prezentoval Šmíd. Padaly návrhy, že symbolem Kopřivnice je vzhledem k technickému charakteru města automobil.

K věci mohli vyjádřit majitelé nemovitostí v centru, provozovatelé obchodů a veřejnost, mnoho lidí ovšem možnost ovlivnit budoucí vzhled centra města nevyužilo.

 

celý článek: denik.cz

 

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.