Ústředna ukáže tajemné katakomby

Takzvaná VI. energetická ústředna by se měla v příštím roce otevřít lidem jako muzeum techniky i jako místo pro výuku, semináře nebo třeba kulturní happeningy.

Historická hala se dvěma impozantními dmychadly, které kdysi hnaly stlačený vzduch do první vítkovické vysoké pece, patří ke třem stěžejním objektům v Dolní oblasti Vítkovic, jež nyní mění svou tvář.

„Objekt VI. energetické ústředny se změní na interaktivní muzeum, čili na prostor, ve kterém se bude ukazovat technická tradice regionu v atraktivním podání, aby to lidi zajímalo a bavilo,“ nastínil Jan Světlík, šéf strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group.

Devět set tun

Hlavními exponáty nového muzea samozřejmě zůstanou dvě pístová dmychadla z let 1938 a 1948, která dohromady váží devět set tun. Pamětníci vzpomínají, že když se tyto kolosy daly do pohybu, vypadalo a znělo to, jako kdyby z haly měla vyjet parní lokomotiva.

„Dmychadla byla poháněna vysokopecním plynem a vyráběla vzduch pro Vysokou pec č. 1. Ten, kdo pracoval v této energetické ústředně, musel být opravdový pan strojník, ostatní si ho považovali,“ přiblížila minulost zařízení zaměstnankyně Vítkovic Věra Holaňová.

Vynikne monstrózní krása

Podle architekta Zdeňka Fránka zůstane v VI. energetické ústředně zachováno maximum z původního historického řešení, všechno ale dostane nový lesk. Ve druhém patře budovy bude vytvořena jednolitá podlaha kolem obou dmychadel a vznikne tam i vyhlídková věž, z níž návštěvníci spatří kolosy vyrábějící vzduch v jejich monstrózní kráse.

„V přízemí objektu se budou nacházet učebny pro výuku, sál pro možnost pořádání různých seminářů a školení, chybět nebudou ani šatny a občerstvení. Tyto prostory by měly sloužit školám, různým zájmovým skupinám nebo firmám, které tam budou realizovat vzdělávací programy,“ řekl Deníku Fránek.

Větší setkání se budou moci pořádat také v horním patře u dmychadel, kde bude i prostor pro další technické exponáty, jež by měly lidem interaktivní formou přiblížit proces výroby železa. Ústřednu tak postupně zaplní modely výrobních zařízení a technologií, které se běžně užívají v průmyslu.

Interaktivní prostředí

Například by zde mohly být vystaveny modely ocelárny, válcovny, ale i hi-tech linky na výrobu tlakových lahví a supermoderních CNC strojů, u kterých by návštěvníci měli možnost – podobně jako při počítačových hrách – zkusit ovládání výroby, posun surovin na zmenšeném jeřábu a podobně.

„Koncepce expozice počítá s maximálním zapojením příchozích do technické hry, jak to známe například z ovladatelných elektrických autíček či vláčků. Seznam existujících i budoucích exponátů právě vzniká a bude se ještě postupně doplňovat až do výsledné atraktivní podoby pro malé i velké návštěvníky,“ doplnil ještě Jan Světlík.

Zajímavá pro návštěvníky bude v neposlední řadě i další část objektu. Za dmychadly se sejde po bývalém technickém schodišti dolů do katakomb, ze kterých se kdysi prováděly opravy a mazání těchto strojů. Nově tam vznikne tajemné a atraktivní místo nasvícené led diodami, v němž budou instalovány atrakce s vodou a párou.

VI. energetická ústředna bude spolu s Vysokou pecí č. 1 a s Plynojemem rekonstruována z půlmiliardové dotace evropských fondů a ministerstva kultury. Kromě této dotace přeměnu spolufinancují členové sdružení Dolní oblast Vítkovice, především skupina Vítkovice Machinery Group.

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.