V současné době probíhá úprava veřejných předprostor radnice v Ostravě-Vítkovicích, která se nachází na Mírovém náměstí.
Prostor získává typický „ostravský okrašlovací balíček“. Vysypání původních květinových záhonů štěrkovým mulčem, který má špatně zvolenou frakci kameniva, barvy, a hloubky. Umístění druhových květin netypických pro místní oblast. Negativní vlastnosti, navíc podpořené špatnou realizací, jsme popisovali v tomto článku. Největší, nebojíme se použít slovo prasárnou, je obsypání keřů štěrkem (zde nelze použít ani slovo mulč). Ke všemu byly pokáceny střižené stromy, které poskytovaly stín při sezení na lavičkách.
Klimatický pozitivní úprava veřejného prostoru? Neumíme. Rozpálenou výheň ale ano.
Původní stav Mírového náměstí. Vidíme zde květinové záhony se skladbou květin typickou pro česká města. Trávníky, keře a střižené stromy.
Stromy byly pokáceny, přední plocha vysypána štěrkem.
Pod keři se obecně dalším rostlinám ne příliš daří. To však neznamená, že je obsypeme štěrkem. Řešení, jak řešit partii pod keři jsou.
Prostor pod keři nebo stromy se dá řešit například i takto. Často je používány břečťany, které udržují vlhkost, v noci nesálají do okolí akumulované teplo ze slunce a poskytují přívětivé prostředí pro živočichy.
V části je aspoň přírodní mulč…
Typicky se v Ostravě veřejné prostory řeší tak, že když nevím co s ním a nechce se mi o něj starat, tak tam hodím štěrk. Je jedno, že je ve sklonu a časem bude na chodníku a je jedno, že bude oteplovat mikroklima u kmene stromu. Zde umístěný štěrk působí i jako odchytávač nedopalků.
Alexo :
https://vitkovice.ostrava.cz/cs/o-vitkovicich/aktualne/uprava-prostoru-pred-radnici
11.07.2022 06:37Martin [msstavby.cz] :
Alexo: Aha, odtud vítr vane. Tisková zpráva snese toho hodně. :)
Další práce paní Ing. Magdy Cigánkové Fialové, co dělá většinu těchto „úprav“ pro město bez jakýchkoliv soutěží a dost ji to sype. https://www.hlidacstatu.cz/Subjekt/69221189
Odkazuje se na publikaci trvalkových záhonů pro such a středně suchá místa ze začátku tisíciletí, která nereflektuje klimatickou změnu a výzkumy z posledních let. Když argumentujete zvýšenou hlučností, prašností a akumulací tepla v kamenivu, tak odpoví že „na všem se něco najde“.
Tvořit veřejný prostor, který vybízí k posezení (lavičky), bez vzrostlých stromů poskytující stín je špatně.
11.07.2022 07:36Formulace suchý stín v tiskové zprávě pobavil. Pod hustými keři opravdu poroste málokteré rostlina… Proto to vysypeme štěrkem.
Kdyby aspoň používali doporučené kamenivo. Tedy drobné a světlejší barvy… Jako například na těchto fotografiích z Kopřivnice.
panakis :
Martine ja vim, ze te to drazdi, me take, ale bohuzel je to obraz lidi ktery na radnici pracujou. Ze to neni buhvi jak pekne a funkcni nema cenu polemizovat. Bohuzel spouste lidi je to uplne jedno jak to pred radnici vypada. Dobre na tom je ze za 10 let treba prijde nekdo kdo udela peknou zahradu pred radnici. Zamestna zahradnika, ktery se o to bude denne starat a lide se budou tesit z pekneho prostoru. Anebo mozna kdo vi jak to ma fungovat. Treba v zime kdyz dojde sterk tak se trosku odhrabe na zledovately chodnik a pak po zime se to zase zamete zpet na zahon. :D ekologicke a funkci
Vítek :
Bohužel jedna projektantka nám na dlouhou dobu upraví město ke svému obrazu.
11.07.2022 09:42Úředníci na radnicích hlavně řeší získávání dotaci. Pochopitelně pak nemají čas a nejsou odborníci na jiné věci. V tomto případě dalo dotaci dotované OZO a město Ostrava, čili hra uvnitř systému města.
balde :
asi tu je nějaké štěrkové loby
11.07.2022 09:57Crazym :
Tvl, „autorizovaná krajinářka“ :D :D To pobaví…
11.07.2022 10:20Jann :
Kácení stromů špatně, nadužívání štěrku špatně, nesečení na nízkou výšku, nehnojení a nekropení anglických trávníku na exponovaných plochách v centru (viz Masarykáč ap.) špatně. Jen ke kategorické rozpálené výhni mám výhradu. Všude v našem městě jde vidět, že po roce zapěstování se zeleň ve štěrkových záhonech rozroste tak, že v létě zaujímá téměř 100 % plochy, to žádná výheň není, naopak.
11.07.2022 12:28Patrik :
Ten štěrk je fakt odporný, to opravdu nikomu z politiků nevadí? Toto město se opravdu nikam neposune, když všem stačí málo.
Mx :
Mimo jiné vykácet pěstěné krásné tvarované stromy, jakých najdeme v Ostravě na prstech jedné ruky, není prasárna ale debilovina hodná jedině debila a město, které takové kroky v jinak hnusných Vítkovicích, je… ani to nedokončím, no prostě ubohé. Tady končí slušnost, když se úřad chová neslušně k občanovi
11.07.2022 14:44Místní :
Co se týká Vítkovic, tak je samotná údržba veřejných ploch roku od roku horší. A to, že tady chodí celé organizované skupiny turistů je dost na ostudu. Samozřejmě je to i zhoršující se skladbou obyvatel, která nemá problém odhodit cokoliv a kdekoliv. Na druhou stranu zdejší uklízeči to berou hodně zhruba a takových nedopalků a plevele na chodnících zde najdete tuny…
11.07.2022 14:49Mx :
Můj původní ne úplně slušný komentář tady asi automat zablokoval, ani se nedivím, protože na neslušné chování úřadu vůči občanovi už není slušných slov, takže asi tak k vykácení tvarovaných estetických líbivých stromů, jakých je v Ostravě poskrovnu. V Ostravě se zeleň obvykle plácne na první volné místo a o jakýsi tvar a údržbu nemůže být řeč. Miluju všechny ty architekty, kteří dělají “změny pro změny”
11.07.2022 16:13Martin [msstavby.cz] :
Jann: Ano, to je pravda. Pokud je správně zvolená skladba rostlin, mulče (mocnost, frakce, barva), tak časem je štěrk zarostlý. Bohužel většina těch úprav je špatných. někde je pouze vysypaný štěrk. Např. v ostrůvku pod stromem u přechodu v blízkosti kavárny Black Tree Cafe. V rekonstruované části nábřeží u Docku jsou vysázené květiny, které se již rozrůstat nebudou a také jsou obklopeny štěrkovou mulčí. Nebo v této realizaci. Pod stromem bez výsadby a pod keřem také. Přičemž keřová patra tvoří významné útočiště pro živočichy. Ten štěrkový prostor je mrtvý.
panakis: To si piš, že mě to sere :D
12.07.2022 11:05Martin :
Místní: Nebude to jen skladbou obyvatel. Zkuste si projít úsek Výstavní ulice od Ruské po Halasovu: popraskaný starý asfalt chodníků doplněný pruhy udusaného štěrku na místě zaházených výkopů. Chce mi snad někdo tvrdit, že tam řádili spoluobčané se sbíječkami?!? Abych byl čestný: stejný problém je i na Černé louce u hospůdky Pavilon, není to jen problém Vítkovic. Blíží se volby! Stane se něco?!
12.07.2022 23:32Dan :
Ze kterych mest jsou prosim uveden priklady? Diky
13.07.2022 07:40riltr :
Autor zřejmě dlouhodobě nesleduje určitou část trendů v práci s městskou zelení. Tyto trvalkové záhony jsou navrženy tak, aby po čase vytvořili zapojenou strukturu jednotlivých druhů, která pokryje celou část štěrkové plochy, k oteplení tedy dojde jen krátkodobě v prvním, možná částečně v druhém roce po založení. Rád bych, aby autor uvedl, jaká je tedy vhodná frakce a barva kameniva a proč. Také mě zaráží zpráva o použití druhů, které nejsou pro danou lokalitu typické, a které rostliny naopak typické jsou.
13.07.2022 12:19Řekl bych, že naopak rozšířením použitých druhů je zvýšena biodiverzita. Rovněž bych chtěl upozornit že ranná povýsadbová fáze – viz foto, není fáze cílová, takže chceme-li hodnotit účinek a kvality zvoleného řešení, musíme si prostě minimálně rok počkat…
Je třeba trošku jiný přístup než u architektury, která po dokončení je většinou v cílové podobě a časem už spíše jen „degraduje“, příroda funguje trošku jinak ;-)
Ty příklady které uvádíte (výsadby pod stromy)by se do zvoleného konceptu zrovna moc nehodily (alespoň si to myslím) a ručně vysazované letničky?…tak to jsme o pár desetiletí zpět (viz květináče na Zámecké u Masarykáče :)
Martin [msstavby.cz] :
riltr: Právě že autor sleduje a čte k tomu publikace, aby si v článcích nevymýšlel.
Frakce 8/16mm, vhodná je světlé barvy. Mocnost mulče 5-9cm. Optimálně 7cm. Vlastně to, co je v mém druhém komentáři s fotkami záhonů z Kopřivnice.
Bohužel tady je štěrk vysypán i tam, kde nic vysázeno není a nebude.
Mulče jsou různé, štěrk je jedním z mnoha. Využíván jen kvůli zdánlivé menší údržbě záhonu při pletí. Ale v městském prostředí je nutná údržba i z pohledu sběru odpadků a vajglů. A to je ve štěrku těžší. A to jsou slova od lidí, co řeší městský úklid. Navíc zahradnický pohled neřeší živočichy.
prostě lze udělat bohaté květinové záhon i bez štěrkového mulče. A je to lepší.
Dan: První tři Lipsko. Čtvrtý snímek Drážďany.
13.07.2022 13:16Martin [msstavby.cz] :
riltr: Třeba Trvalkové výsadby od Baroš, Martínek. Je to i na uložto.
13.07.2022 13:18David :
O víkendu po cca 4 letech v centru Ostravy. Pamatuji si, když žádné štěrkové záhony nebyly, popř. vypadaly stejně legračně, jako ty prezentované. Nepovedlo se všude (je to o lidech a následné péči), ale ve většině případů není štěrk vidět a traviny se krásně rozrostly. Druhá možnost byla, tam nechat betonovou dlažbu. Hodnotit vegetační úpravy po výsadbě, když jsou ještě zapáskované? To snad ne. Myslíte, že by někdo v Ostravě povolil kácení stromů bez důvodu? Nic není dokonalé, ale někdy se tu prská opravdu na všechno.
14.07.2022 09:34A pokud mám sklouznout k vašemu způsobu komunikace, tak čekám váš výpis z hlídače státu, ať víme, kolik to sype Vám.
Martin [msstavby.cz] :
David: Gratulki k návštěvě centra. Pokud chceš výpis z hlídače státu, můžeš si to naklikat sám, zvládne to každý. Zajímá mě, co tam najdeš :o)
Štěrkové záhony dlažbu nenahradily, ta zůstala zachována. Štěrk nahradil květinové záhony a trávníky.
14.07.2022 10:35David :
Jsem z Vysočiny, nejsem v Ově každý den, to jen pro ujasnění ;)
14.07.2022 11:24Ve výpisu jsem našel celkem prd, leč dle tvého tónu bych čekal pár zakázek. Popř. chápu, že se můžeš realizovat v soukromém sektoru.
Zmínka o nahrazení dlažby za záhon se týkala centra, třeba zde https://www.google.cz/maps/@49.8389697,18.2876596,3a,75y,231.71h,73.72t/data=!3m7!1e1!3m5!1sy08e0YGq97cWO1A1SEmk-g!2e0!5s20140601T000000!7i13312!8i6656?hl=cs&authuser=0 VS https://www.google.cz/maps/@49.8389843,18.287608,3a,75y,231.71h,73.72t/data=!3m7!1e1!3m5!1sa1bZPkdomRh_DsG8vDsTyA!2e0!5s20200301T000000!7i16384!8i8192?hl=cs&authuser=0
Dnes to vypadá ještě jinak, ale to zajisté víš. Předpokládám však, že je to taky špatně.
Oceňuji tvoji práci a to myslím naprosto vážně, jen se mi někdy nelíbí ten zbytečně agresivní tón. howgh
Martin [msstavby.cz] :
David: A jak máme z tvého předchozího komentáře poznat, jaký prostor myslíš když ho ani přesně neuvedeš? :o) Automaticky se pak nabízí odpověď, že komentuješ k prostoru, o kterém je článek.
Posuň si streetview kousek dál. Po letech není štěrk zarostlý a záhony jsou plné odpadků.
17.07.2022 22:09https://www.google.cz/maps/@49.8392656,18.2884218,3a,75y,341.57h,50.51t/data=!3m7!1e1!3m5!1sgh8rY49sfewG7XjVUs6x2g!2e0!5s20200301T000000!7i16384!8i8192?hl=cs&authuser=0
mendok :
Vážení.
19.07.2022 07:59Pokud si trochu pogooglíte, tak zjistíte, že velkou část štěrkových trvalkových záhonů navrhl také pan architekt Tachezy – také autorizovaný architekt, Ing. Vašíčková a další……….
Takže město upravuje nejeden architekt, ale je jich více.
K stavu záhonů je třeba kontaktovat toho, kdo je udržuje, resp. toho kdo je realizoval a má na ně záruku. Např. kruháč na Michálkovické – realizace AWT Rekultivace dle návrhu arch Tachezyho- štěrk sice není vidět, zato plevele jsou 1.5. metru vysoké a v hojném zastoupení. To samé v Přívoze, Mariánkách, atd, atd. ale ti odborníci a kritici zřejmě neopouštějí centrum a budou pranýřovat jednoho – jak klasické !!!!
Mimochodem pokud nebudete udržovat a dosazovat jakýkoliv záhon, nebude nikdy vypadat pěkně – to ví každá babička udržující svou předzahrádku…….
Místo urážek a kritiky si vezměte rukavice a pytel a vyražte okrášlit své město.
Magda :
Dobrý den, už na to musím reagovat. Chápu, že někomu ležím v žaludku a hlavně zde. Mrzí mne co se zde píše a vždy jsem panu Martinu Mlčákovi odpovídala a reagovala. Chápu, že fotky výsadeb po výsadbě jsou vždy velmi neutěšené a za rok, když to pěkně kvete se už nikdy k záhonům nikdo nevrátí. Trochu mi to připadá osobní, ale s tím nic nenadělám. Za projekty si stojím. I když to není vždy lehké, protože to někdo zrealizuje bez autora. Není pravda, že se odkazuji na knihu ze začátku tisíciletí. Ta kniha je jen první souborná informace k tématu štěrkových záhonů a v jedné diskusi jsem na ní poslala odkaz. To, že se klima mění je samozřejmé a neustále se pracuje na nových poznatcích. Jak je výše uvedeno pro město pracuje hodně projektantů, tak nechápu komentář. Za štěrkovými záhony ve městech si stojím. Právě i díky retenci vody, kterou horní a spodní propustná vrstva pojme. Je to lepší než vyschlý a prošlapaný trávník. Na trvalkové klasické výsadby a letničkové bohužel nejsou peníze. Pokud je záhon dobře založený, tak moc údržby nepotřebuje jako na Sokolské třídě a Českobratské. Vím, že středové ostrůvky jsou špatné, ale ostatní je hezké „aspoň pro mne“. Údržbu už autor neovlivní.
20.07.2022 11:21Crazym :
Magda: Magdi, nemusíš, chceš :-)
20.07.2022 11:28Magda :
Asi ano, moc se mi nechtělo, ale bylo to o mne beze mne.
20.07.2022 11:42Dan :
Magda: Je zajimave, ze se zde objevil i autor realizace. Co tedy rikate na jine druhy mulce? Zabyvate se treba otazkou puvodu mulce a jeho obnovitelnosti? Kdyz uz resime to klima…
20.07.2022 12:16Asi nikdo, ani v clanku se to nepsie, netrvdi, ze se vysadba nerozroste. Pod stromem u odpadkoveho kose ale vysadba neni a je tam prosty sterk. Obsypani kere vam taky prijde v poradku?
Dan :
Dan: A jeste bych rozsiril dotaz na uveden priklady z jinych mest. Bylo by to vhodne reseni i napriklad pro Ostravu? Ten brectan pod stromy mi prijde uplne bezudrzbovy.
20.07.2022 12:21magda :
Dan: Dane: Mulč kolem keře a pod košem v pořádku není v projektu to nemám. Mulčů je velké množství. Nejvíce se používá kůra kolem stromů a keřů. Na záhony se může poživat i mulč drcená. Já nejsem příznivcem barevných mulčí. V krajině a mimo centrum je nejlepší štěpka. Štěrkové mulče jsou i v Ostravě v menšině. Štěrk je například nevhodný pod stromy, kde je vláhový stín. Ty štěrky sami o sobě nejsou brány jako budoucí estetika. Používají se do určitých druhů trvalkových a travinatých směsí. Jejich výhoda je, že při dešti zde vsakuje voda. Kůru by to splavilo. Původem se zabývám do určité míry. Do projektu mohu dát jen specifikaci. U Vítkovic ji mám jinou než jaká tam je. Pěkné příklady má v realizaci i Ostrava. I když břečťan se musí taky plet a hlavně hlídat, aby neškrtil stromy. Roste v Husově sadu a tam se musel strhávat se stromů pro jeho zatížení. Vysazen je pod platanem v parku u biskupství.
20.07.2022 18:25Dan :
magda: Dekuji za odpoved a vazim si toho, ze zde jako autor priznane reagujete. Dostali jsme se v tomto pripade do klasicke situace. Realizace se lisi od projektu. Hadam ze investor si neobjednal ani autorsky dozor.
Kritika sterku kolem stromu a kere a jeho vlastnosti v clanku je tak opravnena, a ani vlastne neodpovida vasemu dilu. Da se nejak resit naprava s investorem?
Puvod me zajimal z hlediska udrzitelnosti materialu. Ve stavebnictvi se preferuji z hlediska udrzitelnosti drevene konstrukce, ci kompozitni. Jsou takove snahy/tendence uz i v krajinarske / zahradnicke profesi?
21.07.2022 06:49