Třinecké železárny plánují miliardové investice

Třinecké železárny chystají velkou modernizaci své ocelárny. A výrazné snížení emisí skleníkových plynů až o desítky procent. Součástí zhruba desetimiliardové investice je vybudování elektrické obloukové pece do roku 2030. Celá modernizace je ale teprve na začátku přípravy.

Nedávné čištění vysoké pece číslo 6 v Třineckých železárnách. Právě tato vysoká pec by mohla zůstat už jako jediná. Počítá s tím studie EIA, stávající výrobu nahradí modernější a ekologičtější zařízení. „Součástí toho transformačního procesu je i plán na výstavbu moderní elektrické obloukové pece, která by měla sloužit právě k výrobě oceli, především ze šrotu. Zavedení této technologie předpokládá zajištění stabilních dodávek elektrické energie z obnovitelných zdrojů, protože jinak by to přestávalo dávat smysl. Důležité také je zajištění dostatku šrotu,“ říká mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.

Nová oblouková pec by mohla převzít výrobu více než miliónu tun oceli, přibližně třetinu výkonu železáren. To by také umožnilo odstavit některé prašné provozy. Desetimiliardové náklady jsou ale pro firmu značné. „Rozhodující vliv v tom sehraje rychlá a efektivní dotační podpora z Evropské unie, protože investice tohoto rozsahu není možné realizovat pouze z vlastních nebo jen z národních zdrojů,“ dodává mluvčí. Podobnou cestou jde také ostravská huť Liberty, kde se chystají dvě nové elektrické hybridní pece nahrazující čtyři vysloužilé tandemové. I v tomto případě jsou to miliardové investice.

Železárny zprovoznily svou první sluneční elektrárnu

První velkou fotovoltaickou elektrárnu spustily Třinecké železárny, a to přímo na střeše jedné z budov v areálu huti. Tam, kde se vyrábí teplo pro zhruba 9 tisíc domácností ve městě. „Na střeše je do provozu uváděna nová fotovoltaická elektrárna, je tam řádově 760 panelů,“ ukazuje na velkou halu Jan Čepec z Energetiky Třinec, dceřiné firmy Třineckých železáren.

Panely na ploše jako téměř polovina fotbalového hřiště jsou v provozu zatím jenom krátce, ale už se zapojily do dodávek tepla. Dodávají značnou část energie pro čerpadla. Roční odhad výroby je 350 megawatthodin. „Určitě to pomoc je. Tento objem elektrické energie odpovídá zhruba 50 procentům celkové spotřeby elektrické energie na oběhových čerpadlech, které zabezpečují dodávky tepla v rámci dodávek horké vody,“ doplňuje Čepec.

Druhou, o něco menší, fotovoltaickou elektrárnu Třinecké železárny dokončily na hale tažírny oceli, ve svém odloučeném závodě ve Starém Městě u Uherského hradiště. „Hala by měla v ideálním případě energii ze slunečního záření v předpokládaném objemu zhruba 230 megawatthodin ročně využít pro napájení pomocných zařízení. Přebytky vyrobené energie je potom možno poslat do sítě,“ dodává mluvčí firmy Petra Macková Jurásková.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.