Tři domy a dvůr slouží jako zázemí pro péči o golfový resort v Ostravici pod Lysou horou.
Investor: OSTRAVICE SPORT, a. s.
Autoři: Martin Šilhan, Jiří Papoušek / PAPOUSEK & SILHAN ARCHITECTS
Spolupráce: Babka & Šuchma / stavební řešení, Petr Ducháč / statika, Kateřina Stratilová / ZTI, Jan Beran / vytápění, Jiří Horna / elektroinstalace, Ludmila Plagová / PBŘS, Libor Vlk / geologie
Zastavěná plocha: 664 m2
Užitná plocha: 698 m2
Projekt: 2017–2018
Realizace: 2021
Foto: Petr Polák
Tři domy a dvůr představují provozní areál údržby golfového hřiště Golf & ski resortu v Ostravici. Při jeho vzniku byly nastoleny mnohé úvahy o roli architektury a urbanismu na poli ryze pragmatických účelových staveb. V dnešním uspěchaném a ekonomickými parametry svázaném světě většinou nezbývá prostor a čas řešit podobné stavby jinak než s minimálními nároky na architektonické, urbanistické a materiálové řešení. Přistoupit k zadání opačným směrem se pro náš návrh stalo jasným východiskem a také výzvou.
Golfový resort v Ostravici je známý svou jedinečnou expozicí s výhledy na vrcholky Beskyd, zejména Lysou horu, obtížností hry a v neposlední řadě kvalitou hřiště. Právě kvalitně udržované hřiště se však neobejde bez dobrého zázemí údržby a to stávající v bývalém zemědělském areálu svým nárokům již dlouhodobě nevyhovovalo. Investor pro výstavbu nového zázemí údržby vybral zbylý pozemek ve tvaru trojúhelníku, který od hřiště dělí potok Stříbrník a který je současně v těsné blízkosti plánované výstavby bydlení a ubytování. Z původního očekávání hospodářského zázemí ve standardu plechové skladovací haly se tak úvahy o estetice stavby, jejím členění a v neposlední řadě o vztahu k širšímu okolí začaly ubírat jiným směrem. Naším záměrem bylo přispět ke kultivaci výstavby v této krajině, a to konkrétně použitím měřítka a estetiky, která z ní vychází. Snaha o navázání na místní řemeslné tradice a vytvoření souboru objektů, které svým výrazem nebudou budoucí rezidenční výstavbě trnem v oku a sousedskou ostudou, daly vzniknout areálu, jenž svým uspořádáním a členěním na tři objekty definuje hospodářský dvůr. Ten se tak stává těžištěm celku a zároveň skrývá běžný provoz před zraky okolí. Ve schématu hospodářského dvoru je tak možné hledat hlavní inspiraci pro celé řešení. Členění areálu má mimo tuto historickou inspiraci své opodstatnění dále jak v logice provozu údržby, tak i ve snaze o efektivní využití parcely komplikovaného tvaru.
První objekt je dvoupodlažní dřevostavba se sedlovou střechou využívaná pro šatny, zázemí zaměstnanců, kancelář, sklady a opravárenskou dílnu veškeré techniky. Druhý objekt je nevytápěný jednoduchý jednopodlažní ocelový skelet s dřevěnou fasádou určený pro parkování strojů pečujících o celý golfový resort. Třetí objekt, který areál odděluje od potoku a hřiště, je blok příslušenství s betonovými kójemi pro skladování sypkých hmot a také s přístřeškem pro parkování.
Samotné objekty jsou vizuálně sjednoceny pomocí materiálového zpracování fasád z dřevěných modřínových desek s lištami překrývajícími spáry a pomocí opakujících se detailů klempířských prvků, oken a vrat. Řemeslný detail fasád, který se uplatňuje na řadě historických staveb nejen pod Lysou horou, ale i po celých Beskydech, objekty oživuje, rytmizuje a plasticizuje. Jedná se přitom o čistě funkční konstrukční řešení pro snadnou údržbu celého areálu a přirozené stárnutí exteriéru staveb.
zdroj: FB Papousek & Silhan Architects
Jan H :
Krása. Hospodářským stavbám se to poštěstí málokdy
22.11.2022 01:20