Tábor Hanke připomíná pamětní deska

Pamětní deska připomíná ostravský internační tábor Hanke, do nějž byli v květnu a červnu roku 1945 umístěni převážně němečtí obyvatelé. 231 z nich bylo v táboře umučeno nebo bez soudu popraveno.

„Po 73 letech nastala správná konstelace, kdy se podařilo takové pietní místo vytvořit. Jsem rád i za podporu lidí kolem, kteří to cítí stejně jako my. Na vytvoření památníku jsme pracovali tři roky. Chtěli jsme se vyhnout jakýmkoli historickým omylům a pochybením, pracovali na tom historici, vytvořili jsme pracovní skupinu, pořádali jsme veřejné debaty. Na mapě Ostravy je temná skrvna, se kterou jsme se takto chtěli vypořádat,“ řekl na slavnostním aktu primátor Ostravy Tomáš Macura.

Do internačního tábora, který vznikl v květnu 1945 v objektu zasílatelské firmy Hanke naproti dolu Jindřich ve směru k dnešnímu areálu s prodejnou Albert, byli umístěni Němci a osoby podezřelé z kolaborace za protektorátu. A to včetně rodinných příslušníků, žen a dětí. Lidé v táboře byli vystaveni brutálnímu zacházení ze strany dozorců, kteří je dokonce bez soudu popravovali. Táborem prošlo 600 mužů a 100 žen, 231 z nich násilnosti nepřežilo.

„Deska má také QR kód, díky němuž se zájemci dozvědí více informací o táboru i jmenný seznam osob, které v něm našly smrt,“ dodal primátor Macura.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

  1. Small :

    Nemám nic proti připomínání utrpení i Němců, ale nějak se zapomíná, kdo válku začal, že 90% sudetských Němců volilo odnož Hitlerovy NSDAP v ČSR. Heim ins Reich se hulákalo, že v 38 vyháněli „naše“ lidi, kteří byli považování za podřadný odpad, že ještě pár dnů před koncem války Němci vraždili České vlastence a obyčejné lidi ve vesnicích, že umřelo 300 000 občanů ČSR, že byli stříleni studenti, v koncentrácích umírala naše elita. Ale v současnosti je moderní, aby mladá uvědomělá generace oplakávala Němce…vždyť ti Češi, Moravané a Slezané už byli oplakáni dost a pomníků mají také dost, není to prostě in… točí se filmy, které relativizují utrpení našich lidí, relativizují chování Němců, nacisté jsou mnohdy vykreslováni jako trochu nadutější, ale vlastně milí lidé….. Češi by se vlastně měli stydět, že po 6 letech utrpení se někteří (bohužel) pustili do Němců…. Velké díky do města Jeseníku, kde na nádraží odhalili pamětní desku i utýraným Čechům, snad jediná taková deska v kraji po revoluci. Doufám, že i v Německu se stejnou horlivostí připomínají utrpení východoevropských národů…nějak si teď, ale nic nevybavuji. Snad jen slova kancléřky, že odsun byl nespravedlivý.

    Thumb up 26 Thumb down 39
  2. skelet :

    Small: noo.. asi takhle. Tábor Hanke nebyl nic o spontánním výbuchu hněvu vůči Němcům. To se dělo všude, ale .. tábor Hanke je o tom, že si z toho sociopati udělali vlastní peklo. Tedy lidé v táboře nebyli popravováni z rozhodnutí soudu, ale dle toho jak se kdo vyspal. Toto bylo nepřijatelné už tehdy a ti dozorci se nedostali před soud jen díky politickému nátlaku.
    Jsem rád, že Ostrava má dost síly a politické odvahy si připomínat jak Rudou armádu, tak i vlastní přešlapy.

    Thumb up 40 Thumb down 5
  3. balde :

    Small: nemůže ospravědlňovat chování Čechů, chováním Nemců k nim. V čem jsme pak byli lepší než ti Němci?

    Thumb up 31 Thumb down 6
  4. thvari :

    Právě, nic nám nebránilo všechny Němce poslat před soud a do vězení (nebo v krajním případě popravit, protože tenkrát trest smrti existoval). Jenže to by tu nesměl být nesmyslný režim, který naopak popravoval svoje spoluobčany a vyháněl ze země československé hrdiny z války, protože bojovali na té špatné (západní) straně.

    A to co píše nahoře Small o nějakém ospravedlňování Němců, to je čirá lež. Euroamerická kultura se s tím moc nemydlí a v každém filmu o válce je ta německá vina dost zřetelná. Vyvražďování si připomínáme konstantně, piety se drží za všechno od Lidic přes 17. listopad a popravené studenty, váleční hrdinové se honorují, vzpomíná se i na úplně obyčejné lidi, z hlavy mě napadá třeba reportáž v Reportérech ČT o Jindřišce Novákové a její rodině, kteří pomohli Kubišovi s Gabčíkem – pamětní deska je dnes v Praze v její škole. A to říkám jen jeden příklad, co mě zrovna napadl. Asi nesledujete veřejné dění, jinak byste něco takového nemohl pronést.

    Thumb up 26 Thumb down 9
  5. aggu :

    Small: Zlo je jenom jedno. Není malé, ani velké, nemá žádnou vlajku.

    Thumb up 23 Thumb down 6
  6. Rýša :

    Jsem rád, že Ostrava našla odvahu a pamětní deska byla odhalena. To co se provádělo v táboře Hanke nemá ospravedlnění a je připomínkou dalších hrůz, kde člověk se nechová jako člověk…
    Za tohle si pana primátora Tomáše Macuru opravdu vážím.

    Thumb up 23 Thumb down 3
  7. Tomas T. :

    Škoda že se nepřipomíná utrpení Čechoslováků na Bohumínksu a Těšínsku, které bylo zabráno agresivními Poláky během mnichova.

    Thumb up 16 Thumb down 6
  8. šlonzok :

    Tomas T.: Těm, kdo pocházejí z Těšínska připomínat není třeba. Ti o roku 1938 moc dobře vědí. Ale tam ani česká ani polská strana nebyly svaté a „v právu“. Češi holt měli navrch po první světové a Poláci slavili vskutku Pyrrhovo vítězství v roce 1938. Nejpozději od konce 19. století všechny národně-etnické strany lhaly, až se jim od huby prášilo, jen aby byla podpořena jejich „pravda“. Meziválečné Československo mělo menšinových práv plná ústa, ale realita někdy byla trochu jiná. Ovšem rok 1938 byl šílený, to nejde ničím ospravedlnit.

    Ono vůbec, když se v 19. století vynořili démoni etnického nacionalismu, tak to možná ani nemělo poklidné řešení.

    Thumb up 5 Thumb down 2
  9. dolil :

    Small: jde vidět co za prasata se schází na tomto webu. Krásně a pravdivě napsáno, leč podle lajků je člověku k pláči.

    Thumb up 5 Thumb down 26
  10. skelet :

    dolil: bylo to možná napsáno krásně, ale jinak to bylo vedle jak ta jedle. Pamětní deska se netýká odsunu Němců, ale k zločinům, které se stali v táboře Hanke.

    Thumb up 15 Thumb down 7
  11. Crazym :

    dolil: A jak jsi na tom? Zapadneš nebo ne? :DD

    Thumb up 9 Thumb down 2
  12. Tom :

    Small: V Německu si zločiny fašismu připomínají více, než si většina Čechů myslí. Štaci se podívat na pomník holokaustu v Berlině. Nechápu,proči někomu vadí pomník umuceným lidem, a je uplně jedno, jestli to byli Češi, Němci nebo příslušníci jiného národa. Připomínat si bezpráví je nutnost a relativizovat zlo je slabostvi. Je sptsvné, že se Ostravane nebáli kousnout do kyselého jablka a neopakují jen fráze o tom, že Němci začali válku-to víme všichni. Ti umučení v táboře Hanke ji asi nezačali. Byli to obyčejní lidé, možná sousedé našich prarodičů.

    Thumb up 21 Thumb down 5
  13. Tom :

    dolil: Vás taky nikdo prasetem nenazyva,takže by všichni ocenili, kdybyste argumentoval slusne. Pokud to umíte.

    Thumb up 13 Thumb down 4
  14. Jp :

    Tom: Jak takovemu prispevku muze dat nekdo palce dolu, to nechapu.

    Thumb up 9 Thumb down 4
  15. Tom :

    Jp: To bych neřešil,když někdo nechce sundat klapky z očí,tak nemá cenu diskutovat.

    Thumb up 9 Thumb down 1
  16. jp :

    Tom: Jasně, jenom mě překvapuje, že někdo může lajknout příspěvek, kde nějaký mimoň nadává lidem do prasat… ale asi by nemělo…

    Thumb up 8 Thumb down 2
  17. hugoCZ :

    Small: Moje prateta byla Němka, v životě nikomu neublížila, hodnějšího člověka jsem nikdy nepotkal a přesto ji znásilnil a málem zabil přiožralý rusák. A něco podobného se dělo v táboru Hanke. Běžní lidé trpěli za svou národnost.

    Thumb up 13 Thumb down 2
  18. aggu :

    hugoCZ: Jedna věc je Hanke, kde je každému – normálně myslícímu tvoru – jasné, že se tam stalo něco strašného. Jenom malý národ kolem něčeho takového opatrně přešlapuje a to my jsme. Nu což. Ale ono se toho dělo víc, hlavně ze strany věčných „slušných lidí“. Byli tehdy, jsou i dnes. Takoví ti co mají plnou držku národa a demokracie. Ti pováleční třeba vyfackovali z obchodu moji tetu. Holt měla příliš germánské jméno. Že to bylo ještě malé dítě jim nevadilo. Dneska tomu zasmějeme…

    Thumb up 10 Thumb down 3
  19. Eli :

    Je smutné,že až teď se našla odvaha zvěrstva, která se děla po válce, připomenout,ale je dobře, že konečně památník v Ostravě je. Je velmi smutné málo stravitelné, že i v našem národě se našly hyeny a smutnější na tom je, že tento hyenismus má podporu i u dnešních lidí. Válka je svinstvo, lidé neznají bratra, a což teprve po válce…a bohužel byl to mirumilovny národ Cechoslovaku, který svou agresivitu si vybil až po boji.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  20. skelet :

    Eli: vzhledem k relativně velkým ztrátám na populaci a frustraci „1938“ se spontánnímu násilí není čemu divit. Ale spontánní násilí je jedna věc, Hanke je věc druhá.
    Za další národ Čechoslováků neexistuje a neexistoval, byl to jen politický konstrukt, aby německá menšina nepředběhla v novém státě Slováky, neb v roce 1921 žilo na území ČSR 8 760 937 Čechů, Moraváků, Slezanů a Slováků (těch bylo „jen“ 2 013 792) a Němců bylo 3 123 568. (Dále zde žilo 745 431 Maďarů, 461 849 Rusů/Ukrajinců/Rusínů, 180 855 Židů, 75 853 Poláků atd.).
    A jako poslední.. populace žijící v české kotlině je mírumilovná tak maximálně od roku 1938 (možná spíše později, vzhledem k tomu, že nabíhající konflikt mezi ČSR a Polskem zarazil až Stalin). Těžko lze říci o zdejší populaci, že je mírumilovná, když díky našim předkům se ve světě používají slova pistole, houfnice, či dokonce slovo veterán.

    Thumb up 5 Thumb down 4
  21. Eli :

    skelet: Ano, máte pravdu. Mirumilovny mělo být v uvozovkách. A neměli bychom zapomínat, co se dělo v 50.létech, stejně mučení a zabíjení Čechů Čechy. Rádi poukazujeme na jiné národy a ještě raději zapomínáme,jaká zla jsme páchali my.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  22. skelet :

    Eli: řekl bych, že památníků a pamětních desek věnovaných zločinů komunismu je poměrně hodně (nehodlám se přít jestli hodně nebo málo).
    Nevím jestli mají obytelé ČR sklony poukazovat na jiné národy, řekl bych, že spíše ne. Ale určitě mají sklony k sebemrskačství, neb jinde jsou lidé zlatí a prdí duhu.

    Thumb up 1 Thumb down 5
  23. Pavel :

    https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2499262-neznami-hrdinove-mluvili-i-nemecky-nova-kniha-mapuje-odpurce-nacismu-ze-sudet

    Thumb up 4 Thumb down 0
  24. Eli :

    Pavel: Vyhnání a následný odsun Němců byl nelidský počin a jak se říká – Boží mlýny…,v roce 48 možná i za tento nelidský dekret, musel Beneš pykat.

    Thumb up 4 Thumb down 3
  25. Slosor :

    Eli: Češi vyhnáním Němců potrestali především sami sebe, to je zajímavý dějinný paradox. Jak vypadaly Sudety za Němců a jak dnes… Stejně jako Němci zaplatili za svůj lví podíl na VŘSR, která jim krátkodobě pomohla v 1. SV, ale jen o 28 let pozdeji to stejné bolševické Rusko stálo za jejich porážkou v 2. SV.

    Thumb up 5 Thumb down 0
  26. skelet :

    Slosor: vyhnání Němců bylo nespravedlivé a z dnešního pohledu i nemorální. Ale byl to problém, který se táhl ve společném soužití několik desítek let. Ten problém nevznikl v roce 1945 a ani v roce 1933, ale už za R-U.
    Jiné řešení nevidím, protože mírové soužití si po roce 1945 nedokáži představit. Dříve nebo později by to dopadlo jako v Jugoslávii.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  27. skelet :

    na belgickou, respektive kanadskou cestu po událostech 1918-1945 nevěřím. I když je to děsně fajn cesta.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  28. thvari :

    skelet: To jsou ahistoricke spekulace. Stejne tak jsme se s nima mohli pokojne rozejit jako se Slovakama. To proste nikdo nemuze vedet, jak by to byvalo bylo dopadlo.

    Thumb up 1 Thumb down 2
  29. skelet :

    thvari: ahistorické spekulace jsou vše co se týká „neodsunu“. A tyto spekulace se odvíjejí od pesimismu/optimismu a historických znalostí spekulujícího.

    Jinak Sudety byly pevnou součástí Českého království zhruba od devátého století (předtím byly součástí Velkomoravské říše). Srovnání se Slováky proto není vůbec na místě (ti vznikli díky nám. Předtím prakticky nikdy neexistovali co by samostatný stát (leda Nitranské knížectví), to spíše s Kosovem, Baskickem, Katalánskem apod.

    Ideální bylo najet na kolej Belgie, Švýcarska a Kanady. Ale na to ani jedna strana v roce 1918 neměla chuť (nacionalismus byl na celém světě na svém vrcholu), a pak vstoupil do hry Áda. (A nezapomínejme, že se ČSR potýkala i s maďarskou otázkou, kde se velmi často bojovalo i na hranicích).

    Tuším, že to byl Masaryk, kdo pravil, že nově vzniklá republika potřebuje několik desetiletí klidu a míru, aby se poprala se všemi vnitřními problémy. Žel jí to nebylo dopřáno.

    Thumb up 2 Thumb down 1
  30. Pavel :

    skelet:

    Trochu jsme všichni poznamenáni prizmatem naší výuky dějepisu. Středověké státy, mezi nimi i Regnum Bohemiae, byly definovány spíše majetkově než národnostně. Naopak národnostní mišmaš provázel země koruny české po tisíc let, včetně dnešní „německé“ Lužice, „polského“ Slezska nebo českých Sudet. Hranice slovanského a germánského osídlení nikdy nebyla ostrá, podobně jako dodnes hranice mezi románským a germánským obyvatelstvem v Alpách a v Porýní (viz Alto Adige, Švýcarsko, Alsasko, Lotrinsko, Lucembursko, Belgie). A ČSR jako jeden z nástupnických států vznikla sice na bázi romantických tužeb po národní slovanské státnosti, ale de iure byla státem multinárodním jehož území víceméně kopírovalo pětici feudálních území rakousko-uherské monarchie (Čechy, Morava, Rakouské Slezsko, Horní Uhry a Podkarpatská Rus) a němčina patřila k oficiálním jazykům.

    Thumb up 7 Thumb down 0
  31. Pavel :

    A ještě pro zajímavost – kdo někdy cestujete po opačné straně hranice s Polskem v oblasti Nysa – Prudnik – Glubczyce, určitě jste si všimli dvojjazyčných názvů řady měst a obcí. To je v dnešním Česku naprosto nepředstavitelné. A přitom víme, že Poláci od Němců za války utrpěli víc.
    Třeba
    https://www.google.com/maps/@50.3481768,17.8816134,3a,75y,116.12h,89.42t/data=!3m6!1e1!3m4!1sIGcPVmNJcRFna_q2UCnqnQ!2e0!7i13312!8i6656
    https://www.google.com/maps/@50.4358054,17.7738393,3a,75y,234.64h,106.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7GTF5ORlwyzYknbBFHARqw!2e0!7i13312!8i6656
    https://www.google.com/maps/@50.4382257,17.7829451,3a,75y,27.36h,91.98t/data=!3m6!1e1!3m4!1svR6Aj36LVABjbvsQUq1yAg!2e0!7i13312!8i6656
    atd.

    Thumb up 6 Thumb down 1
  32. skelet :

    Pavel: S tím co jsi napsal výše souhlasím. Žel devatenácté a počátek dvacátého století byly poznamenané nacionalistickými třenicemi (například Karel Marx nepřál Čechům a Moravákům nic hezkého). Kdyby jsou chyby, bez Hitlera bychom třeba byly dvojjazyčným státem. Kdyby kdyby

    Thumb up 0 Thumb down 1
  33. thvari :

    Pavel: Dvojjazyčné názvy jsou v češtině a pošltině na Těšínsku taky.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  34. Pavel :

    thvari:
    Vy mi nerozumíte. Nejde o dvojjazyčnost jako takovou, ale o to, že tím druhým jazykem je právě němčina. Myslíte, že by naše většinová populace (viz výsledky prezidentských voleb) připustila dvojjazyčný název třeba Opava / Troppau nebo Krnov / Jägerndorf? Ale Poláci s tím problém nemají, i když u nich také proběhlo masové vystěhování Němců po válce.

    Thumb up 6 Thumb down 1
  35. thvari :

    Pavel: rozumím. Doufám pevně, že kdyby u nás německá menšina žila, tak už dnes toto připustíme. Volby a jejich marketing vs. reálné skutky jsou někdy jiné.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  36. Martin :

    Prý bylo celkem 17 soutěžních návrhů památníku. Nemáte někdo odkaz na fotky, modely či alespoň náčrty těch památníků? https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/pripominka-tabora-hanke

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.