Světlík: Lidé musí mít důvod i chuť v Ostravě žít

Architektonický, developerský a rozvojový projekt Nové Vítkovice vytvoří novodobý fenomén Ostravy a přivede do Moravskoslezského kraje desítky miliard korun investic. V dnešní podobě se projekt Nové Vítkovice netýká už jen areálu v takzvané Dolní oblasti Vítkovic, ale i Landeku, Trojhalí na Karolině či haldy v Hrabůvce, tedy rozsáhlé oblasti táhnoucí se podél řeky Ostravice, která má být protkána cyklostezkami. Hlavní postavou, která stojí za zřejmě nejzásadnější proměnou krajské metropole za poslední desítky let, je Jan Světlík, šéf strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. „Myslím si, že tady je třeba rozvíjet nejen infrastrukturu, ale hlavně vědu, výzkum a školství. To je budoucnost tohoto regionu,“ konstatuje v rozhovoru.

V roce 2005 vznikl projekt Nové Vítkovice. Mluvilo se o šedesáti miliardách korun, o velkých změnách nejen v Dolní oblasti. Co se za více než pět let stalo? Co jsou Nové Vítkovice dnes?

Nové Vítkovice jsou moderní výrobní provozy, opravené památky, rekonstruované objekty pro kulturu a umění, pro administrativu, pro výrobu, pro zaměstnance, pro vzdělávání, vědu i výzkum, oživované národní památky v Dolních Vítkovicích, celá řada připravených projektů pro Landek, Trojhalí, městskou část Vítkovice a tím to nekončí. Investovali jsme devět miliard do rozvoje holdingu. Postavili jsme tři nové fabriky – supermoderní výrobu ocelových lahví, která tvoří zázemí pro náš strategický byznys, závod na membránové stěny pro energetiku, která je v tuto chvíli jednoznačně na vzestupu a rychlokovárnu třetího tisíciletí, jakou nemá nikdo široko daleko v Evropě. Změnili jsme sto let staré provozy, na brownfieldech postavili nové technologie. Z nevýrobních investic jsme především zachránili Rothschildův, dnes Vítkovický zámek. Běží proměna Plynojemu, VI. ústředny, Vysoké pece v Dolní oblasti, startuje Svět techniky, Trojhalí, mění se bývalá úřednická kolonie ve Vítkovicích, kde se vrací k životu typická zástavba, ve které bude přechodné bydlení pro mimoostravské zaměstnance a administrativa. Jediné, co se nepovedlo a nedaří, je vila na Ruské ulici, kde nám památkáři zablokovali rekonstrukci. Nové Vítkovice jsou prostě projekty pro třetí tisíciletí, pro firmu, pro lidi. Nedělejme si iluze, pokud máme být globálně úspěšní, potřebujeme, aby u nás pracovali špičkoví lidé, a ti nám budou utíkat, pokud je Ostrava nebude lákat i jinak než jen prací. Musí tu mít důvod i chuť žít.

Co všechno se letos bude dít v Dolní oblasti Vítkovic?

Kromě přestavby Plynojemu na multifunkční aulu pro patnáct set lidí, která Ostravě už dlouho chybí, bude pokračovat rekonstrukce VI. energetické ústředny, rovněž historického unikátu, na interaktivní muzeum, čili na prostor, ve kterém se bude ukazovat technická tradice regionu v atraktivním podání, aby to lidi zajímalo a bavilo. Začne vznikat prohlídková trasa na Vysoké peci číslo 1, dominantě celé oblasti. Se sdružením Dolní oblast Vítkovice, které tyto aktivity zastřešuje, a panem architektem Pleskotem, jako autorem rozhodujících projektů, jsme už představili i celkové řešení národní kulturní památky, včetně unikátního propojení Dolu Hlubina a Vysokých pecí objektem Koksovna, v němž může být prostor pro knihovnu i další aktivity. Letos bude do proměny Dolní oblasti investována více než miliarda korun.

Loni v červnu jste získali do vlastnictví areál Hornického muzea v Petřkovicích, jaké zde máte plány?Landek Park je největším muzeem svého druhu v ČR. Navíc je cenný z hlediska geologie – kde jinde chcete vidět černé uhlí, jak vystupuje na povrch – a současně z pohledu archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. To všechno chceme využít a spojit s technickými památkami v Dolní oblasti. Na těžbu uhlí navazovalo na Ostravsku koksárenství, produkce železa a oceli a rozvoj strojírenského průmyslu. Odtud plyne logická vazba mezi hornickými expozicemi na Landeku a vysokopecní památkou v Dolní oblasti, kterou doplní moderní interaktivní Svět techniky. To všechno s propojením na jádro města, Černou louku, budoucí Novou Karolinu, městskou část Vítkovice, rekultivované haldy Hrabůvka a Hrabová. Když se podíváte na mapu Ostravy, je úplně logické, aby se areály na Landeku a v Dolní oblasti propojily trasou podél řeky Ostravice, kudy bude možné projít nebo projet na kole z Landeku až k Vysokým pecím ve Vítkovicích a dál na výjezd z Ostravy do Beskyd. Je to naprosto unikátní šance a my už máme projekty, které z ní udělají realitu.

Málo se zatím ví, že se sdružení Dolní oblast Vítkovice bude spolu s městem podílet i na proměně Trojhalí na Karolině…Sdružení Trojhalí Karolina, jehož jsme členy, vzniklo loni v listopadu poté, co společnost Multi Development darovala tento historický objekt městu. To má na jeho proměnu vyčleněno v evropských fondech zhruba tři sta milionů korun. Společně se sdružením Dolní oblast Vítkovic tak začal vznikat projekt, jak Trojhalí využít. Z většího objektu vznikne zastřešená plocha, velká asi jako ostravské Masarykovo náměstí, kde se budou pořádat koncerty, jarmarky a další akce. Menší hala by měla být zaměřena primárně na sportovní vyžití. Kdo půjde na Karolinu a Černou louku a bude chtít kromě nakupování trávit volný čas ještě jinak, najde si vyžití v Trojhalí. To je přece úžasné. Areál se stane spojnicí centra Ostravy a Černé louky s areálem Dolu Hlubina a Dolní oblastí.

Jaké jsou vaše vize s využitím haldy v Hrabůvce?

Na větší části plochy bývalé haldy bude postaveno mistrovské osmnáctijamkové golfové hřiště a tréninkové plochy se samostatnou částí, určenou pro výuku s profesionálními trenéry. Samozřejmě nebude chybět golfová akademie. Projekty jsou hotové, jak na hřiště, tak pro cvičné plochy a nezbytné zázemí. Teď se chystá dokumentace pro příslušná stavební řízení. Na menší části prostoru se počítá s místem na sportovní halu, na systém, kde bude možné postavit třeba i fotbalový stadion.

Kdy by měly být první z těchto projektů zpřístupněny veřejnosti a které to budou nejdříve? Nejde o hudbu daleké budoucnosti?

Počítáme s tím, že golfová akademie, všechny tréninkové plochy i všechny hlavní objekty v Dolní oblasti, tedy Plynojem, VI. energetická ústředna a Vysoká pec číslo 1, budou v provozu na jaře příštího roku. Plynojem konkrétně v květnu 2012, aby v něm mohl probíhat další ročník Janáčkova máje. Čili žádná vzdálená budoucnost v nedohlednu!

Věci jsou v pohybu, jaké je sledovat tuto velkou proměnu?

To, že několik let připravované změny jsou už nastartovány a žijí svým vlastním životem, je výsledek naší trpělivosti a každodenní úmorné činnosti, kdy jsme museli a stále musíme zdolávat množství překážek a zádrhelů. Dobrý pocit budu mít ve chvíli, kdy třeba v nově upravených prostorách Plynojemu zazní první koncert Janáčkova máje nebo první přednáška o budoucnosti špičkového strojírenství u nás.

V čem je vlastně zakořeněný váš zájem investovat vydělané peníze zpět v Ostravě, a ne je vyvádět třeba někam do daňových rájů?Jak jsem pochopil – jsem jediný z těch velkých průmyslníků, který tady žije. Ostrava měla vždycky tu smůlu v tom, že ať to tady měli Guttmannové, Rothschildové nebo později „strana a vláda“, tak zde docházelo k zajímavé fázové přeměně: tady se kopalo uhlí a ven se odváželo zlato. Myslím si, že tady je třeba rozvíjet nejen infrastrukturu, ale hlavně vědu, výzkum a školství. To je budoucnost tohoto regionu.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.