Svatopluka Čecha 10

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz připravuje rekonstrukci objektu na náměstí Svatopluka Čecha 10. V aktuálně vypsané veřejné zakázce hledá zpracovatele projektové dokumentace.

Předmětem veřejné zakázky je vypracování projektové dokumentace pro povolení stavby a projektové dokumentace pro provádění stavby (včetně zaměření stávajícího stavu) pro realizaci stavby „Rekonstrukce domu nám. Svatopluka Čecha 10“, včetně zajištění výkonu související inženýrské činnosti, výkonu funkce koordinátora BOZP při přípravě stavby (včetně vypracování plánu BOZP) a dozoru projektanta po dobu realizace stavby, a to dle požadavků zadavatele, platných ČSN, hygienických norem a souvisejících předpisů.

Dokumentace bude zpracována dle studie, kterou vypracoval Ing. Jaroslav Habrnal. Studie je veřejně dostupnou přílohou zakázky.

V přízemí stavby má být nově umístěna kavárna.

Stávající stav objektu

pramen: tenderarena.cz

Související články


Komentáře

  1. David.Witosz :

    Tož čtu v jiných vláknech texty typu … v centru mají bydlet lidé.

    Tohle dům od stavitele Jurečky. V Sitteho urban konceptu. V přizemí byla slavná kavárna Corso, s bilardovou hernou. Chceme opět kavárnu, chceme opět bytový dům (dnes kancly od dob komunistů).

    18 bytů a obnova historické kavárny. V sitteho Přívoze !!!

    Tož udělejte mi radost a nasaďte sem svou kritickou laťku přátelé. Vzdyť to, že už to tady musím oživit osobně, zatímco se řeší developer na Karolíně, to už je kurde kruté.

    Umíme se těšit tím co můžeme ovlivnit, protože je to naše? (dům ve správě obvodu) nebo jen lamentovat nad tím na co máme dnes bohužel minimální vliv, že developeři jedou na zisk a legislativa je na pi.. ?

    A ano, přiznám se. Jestli tenhle dům dokážeme opravit, tak se rozpláču štěstím :P

    Hezký den Vám všem.

    Thumb up 19 Thumb down 7
  2. Crazym :

    David.Witosz: Tak to gratuluji. Fakt 18 bytů? Každopádně na to jsem opravdu zvědavý a hlavně na value for money, teda aby to pak nebylo naopak 😉 No a taky se potom těším zase na tu transparentní soutěž o nájmy, kdy 160,-Kč/m2 bude určitě zase považováno za úspěch 🤭

    Thumb up 2 Thumb down 7
  3. David.Witosz :

    Crazym: Zdravím. Dobře Vy ;)
    Je to kutlurní památka, desítky let chátrající. Desítky let s skoro nulovým finančním výnosem, spíše záporným. Takže jedna věc myslet jako developer, druhá jako člověk který rozvíjí město. Na tom náměstí bude bydlet možná 18 rodin, opraví se a zachová pro příští generace kulturní dědictví, vznikne nová kavárna … vidím pozitiva ;) Ve finále i významně finanční.

    Město totiž nefunguje jen z nájmu, ale také z počtu obyvatel = vybraných daní, zvyšovaní atraktivity prostředí pro investory, obchodu atd.

    Jsme u nádraží. Tato lokalita bude do budoucna jenom stoupat. My budeme připraveni ;)

    Hezký večer.

    Thumb up 10 Thumb down 3
  4. davidb :

    David.Witosz:
    mohu mít dva dotazy, které ve mě vyvstaly, když jsem se díval na panoramu https://mapy.cz/s/cavahehapu a porovnal to s se studií?
    1- Co bude ze všemi těmi spolky a firmami, které mají cedulky kolem vchodu?
    2- Na studii je vedle sebe průjezd a vchod do bytu v přízemí, ale v reálu je tam pouze průjezd. Takže se vybuduje nový vchod?

    Samozřejmě rekonstrukci vítám a věřím v další oživení lokality.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  5. Crazym :

    davidb: Nejen, že se vybuduje vchod z ulice do chodby vedle průjezdu ale zruší se i některé okna do ulice v místě toho přízemního bytu ve kterém bych teda opravdu nechtěl bydlet, snad jedině kdybych byl na vozíčku a potřeboval nutně bezbariérový byt 😊 Teda a máš dobré oko, těch cedulek jsem si nevšiml a když vidím ten seznam příživníků, tak už se ani nedivím tomu „Desítky let s skoro nulovým finančním výnosem, spíše záporným“ 🤣 což je skoro na § 159 občanského zákoníku…

    Thumb up 4 Thumb down 2
  6. davidb :

    Myslel jsem si to.
    Ohledně spolků, tak tam si myslím, že mají jen adresu.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  7. Winter :

    Davide,

    s tím vchodem dobrý postřeh! Určitě by bylo čistší udělat vchod z průjezdu. Celkově dispozice představuje podivuhodnou směs překvapivě obstojných bytů s podivnými vyšlismy. Věřím, že se k tomu dalo přistoupit s trochu větší pečlivostí…a poezií.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  8. Petr Opěla :

    David.Witosz:
    No, tak původně jsem chtěl napsat, že zatímco se probírá kvalita veřejného prostoru na Karolíně, tak v Přívoze vznikají byty podle studie naprosto zoufalé kvality. Když jsem prohlédl půdorysy, tak ty byty nedávají žádný smysl. Chodba zabírá tolik, co dva pokoje, dělící stěny mezi byty tvořené příčkami, v kavárně ledabyle rozhozené stolky atd. A pan Witosz je rád, že se konečně něco děje. Smutná vizitka práce obvodu. Ale chápu, jací odborníci se tam asi vyskytují a že přece musí něco dohodit svému známému, ať má co dělat, že. Nebo výběrové řízení s nejnižší cenou? Bohužel, z tohohle nejsem nadšený.

    Thumb up 4 Thumb down 8
  9. David.Witosz :

    Zdravím ve spolek a jsem rád za podněty, i když některé dle mne za hranou. Koukám Vaším směrem pane Opěla ;)

    Dovolte mi tedy nyní odpovědět a taky trochu povyprávět historii domu, kterou mám dopodrobna nastudovanou.

    1.) Plány domu vlastníme a jsou uleženy v archívu. Plány mají dataci rok 1899 a je pod nimi podepsán baumeister Franz Jureček, ostravský stavitel a sběratel umění, byl to právě on který stál u zrodu Spolku pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě a následně postavil dnešní Dům umění. Proto je pro nás doslova čest tento dům po desítkách let chátrání opravit.

    2.) Dům byl stavěn jako bytový s živým obchodním parterem, kterého nejvýznamnější část zabírala prostorná kavárna Corso. Dokumentace o životě domu je mnoho, od řešení městských patníků, pokuty, benešovy dekrety a jiné klasické věci spojené s životem domu.

    3.) V dobách porevolučních dům změnil svůj účel, to co Vás však asi bude nejvíce zajímat je „jak“ se tam dostalo ta fůra sportovních organizací. Zdrojem je doba fungování ČSTV aneb Československý svaz tělesné výchovy. To znamená, že v budově bylo mnoho sportovních organizací atd. pod touto hlavičkou.

    4.) To znamená, že v té době se dělaly v budově stavební úpravy všeho druhu a dá se říci, že dost na punk, vzhledem ke kulturní hodnotě domu. Byly stavěny a bourány různé příčky, prostory děleny na menší kanceláře, docházelo k výměně topení, ale takovým stylem, že vše jelo takříkajíc na jedny hodiny a pro celý dům. Jediné co se jakotako zachovalo původní je velký sál s kavárnou.

    5.) V dobách porevolučních dochází k fragmentaci ČSTV a tedy rozpad na jednotlivé organizace, které již však fungují mnohem více samostatně. Nájemní smlouva je však stále pod jednou hlavičkou a tak dochází k situacím typu rozpočítávání energii atd. různými způsoby. Smlouva navíc byla uzavřena někdy v 90´ letech (takovým smlouvám říkáme „žluté“ aneb žlutý papír psaný na psacím stroji či jehličkové tiskárně) což znamená, že když jsem ji v minulém volebním obdobím s naším nájemce a úředníky otevřel, zjistili jsme, že prakticky neodpovídá dnešní legislativě a nájem je doslova symbolický (nestačí ani na základní údržbu).

    6.) Tuto smlouvu jsme začali řešit, protože nevyhovovala ani našemu nájemci (mnoho subjektů v různých dotačních titulech kdy nemohli takovouto nájemní smlouvu předkládat). Došlo k dohodě navýšení nájmu, navýšení však i tak nebylo plně komerční, únosné pro nájemce, ale aspoň se z něj nasbíralo na studii a částečně projektovou dokumentaci. Dohánět desítky let podfinancování bylo pasé. Nájemce byl rovněž spokojen, protože takovouto smlouvu již mohl předkládat ke svým účelům. Takových to smluv máme mimochodem ještě cca 60 a tento rok by mělo dojít (od doby revoluce) k prvnímu naprostému vyčištění našeho portfólia od těchto „žlutých“ smluv = poprvé bude mít obvod všechny smlouvy dle platné legislativy a s minimálním nájmem dle směrnic. Žádné nájmy za korunu či pod hodnotu příspěvku do fondu oprav.

    7.) S rostoucími cenami energií a tím spojenými náklady, došlo k momentu kdy ne každá organizace chtěla v nájmu pokračovat. Jedni chtěli něco většího, jiní menšího, jiní si našli něco někde jinde nebo ukončili provoz. Vše okolnosti nevyvolané kroky obvodu. Jeden ze symbolických problémů byly platby za topení, kdy například temperování velkého sálu stálo majlant a následně se ještě blbě počítalo, protože jak jsem zmínil, vše bylo v dobách minulých upraveno tak, že vše bylo na jedny hodiny a výpočet skutečné spotřeby byl tedy velmi obtížný. Všem organizacím jsme nabídli jiné prostory, pokud o ně mají zájem, někdo tuto možnost využil, někdo jiný ne, finále je však takové, že jsme se s nájemci domluvili na dočasném pobytu, který se ukončí právě chystanou rekonstrukcí. Jednoduše řečeno, tyto organizace tam mohly fungovat jen jako celek, postupný dobrovolný odchod některých z nich tuto rovnováhu narušil a fungování v částečně obsazené budově ztrácelo pro ostatní smysl.

    8.) Proto zde nejde o žádné nastrčené organizace, nikoli, naopak dům byl a je velmi využívám a kanceláře mají svůj obsah. Žlutá smlouva byla spíše něco historického, než nějaký šolich či podvod. Bohužel první místostarosta, který měl odvahu tyto špatné či nevyhovující smlouvy otevřít, jsem byl já.

    9.) K panu Petr Opěla a jeho výtkám. Zdá se mi, že přeháníte. To co je součásti poptávky na projektovou dokumentaci je studie. Studie kterou pro nás vytvořil Ing. Jaroslav Habrnal, s kterým máme velmi dobrou zkušenost z předchozích let. Proto bych od Vás čekal aspoň trochu profesní úcty a nejel tady okamžitě slova o „známých“ atd. Studie je navíc vstupním podkladem, to znamená, že nyní kdy se začne projektovat tak bude minimálně rok na to mnohé detaily docizelovat, upravit dle toho jak se bude na projektu pracovat. Jde o kulturní památku a mnohá zdánlivá nelogičnost má často jasnou odpověď proč jsou věci tak či onak. Jenže to chce podrobné seznámení s budovou a také spolupráci s památkáři. To vše nás nyní čeká, takže věřím, že nyní berete aspoň trochu zpátečku a slova o „smutné vizitce“ obvodu si příště odpustíte. Zejména s faktem …

    10.) … že tento dům je domem čislo 2, který jako kulturní památku v této lokalitě řešíme. Schválně jsem v minulém období osobně vybral k rekonstrukci dům U Tiskárny 2, právě proto, protože je také kulturní památkou, je menší a tedy ideální se na tomto projektu vycvičit. Vzhledem k faktu, že dům U Tiskárny 2 se povedl, obvod nabral zkušenosti, tak právě proto se nyní pouštíme do větší akce, kterou je právě tento dům. Tedy to jakým způsobem rekonstruujeme bytový fond není náhoda, ale postupný proces u kterého se aparát učí, získává nové zkušenosti, odbornost a díky tomu si dnes troufneme na dům o dost větší, hodnotnější, komplikovanější.

    https://www.msstavby.cz/bd-u-tiskarny-foto-vystavby-02-01-2023/

    11.) K vstupním dveřím z ulice, které jsou obsahem studie. Dům kdysi v těchto místech vypadal jinak aneb z ulice byl vstup do prodejny. Viz tato fotografie z Archívu města Ostrava.

    https://badatelna.ostrava.cz/vademecum/permalink?xid=9d0c3f0cdfdb4aae826f9886fb20bf60&scan=846f6d2a9f18494aae44e7e0611687e0

    Ano, dnes vypadá dům jinak, co se však týče jeho originálních dispozic, tak právě v těchto místech byl vstup do budovy, nebytového prostoru.

    Mohl bych o tomto domě vyprávět další a další informace, dodám však dvě perličky na závěr ;)

    A) Před mnoha mnoha lety v Přívoze visela bronzová deska připomínající prezidenta Klementa Gottwalda v této lokalitě. Jednoho dne se však stalo, že Klement se ocitl na „dvoukoláku“, který jak asi tušíte, mířil do sběrny surovin. Pár náhodným kolemjdoucím se ale asi Klementa zželelo, dvoukolák zastavili, Klemeta odebrali a ten se přemístil … do této budovy. A ptáte se kam? V budově je místnost kde má své zázemí paní uklízečka. Má tam klasické věci, ale taky stoleček u kterého si odpočívá s lahodným šálkem kávy Jihlavanka. No a v tomto kumbálu, pod stolem paní uklízečky, si Klement do dneška hoví. Myslím, že symbolika tohohle příběhu se přímo hmatá :)

    B) Ve sklepě se v poválečném období instalovaly dveře aneb protiletadlový kryt. V roce 1997 přišla povodeň, která zaplavila celý Přívoz včetně této budovy. Od té doby nešlo dveře tohoto krytu otevřít a to až do roku 2019, kdy najednou samy od sebe povolily. Představa několika stovek metrů čtverečních, které byly zaplaveny a několik desítek let nepřístupné … zázrak, že ten dům do dnes stojí.

    Hezký den Vám všem a snad brzy v kavárně Corso ;)

    Thumb up 12 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.