Slezská univerzita získá pro pozorování vesmírných objektů zbrusu novou observatoř určenou nejen studentům a pedagogům, ale příležitostně i veřejnosti včetně studentů středních škol.
„Studium astrofyziky se nyní na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ podotkl již dříve pro Deník děkan FPF Zdeněk Stuchlík.Nejmodernější zařízení bude plně robotizováno a jeho technologické vybavení umožní digitální přenos observačních dat.„To znamená, že studenti či akademičtí pracovníci fakulty si mohou stahovat observační data či pozorovat kosmické objekty vzdáleně, prostřednictvím internetu ze svého domova, kolejí či učebny,“ uvedl proděkan Pavel Bakala.
Observatoř o průměru 3,2 metru je určena pro klasickou observační astronomii v oboru viditelného světla, tedy pro pozorování hvězd, planet i dalších objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Vedení fakulty chce studentům nabídnout kromě akademické kariéry také přípravu na dráhu pracovníků observatoří pro veřejnost.Stavba přijde na dva miliony korun, které univerzita uvolní ze svého rozpočtu. (azu)
zdroj: denik.cz
Přemek :
Nějak si tak říkám, jaký bude mít na pozorování hvězd uprostřed města vliv světelný smog, jestli vůbec něco půjde vidět.
09.11.2015 15:01Ales :
Hm…s timhle umistenim uvidi tak akorat Slunce pres den…v noci prd.
10.11.2015 13:28Adam :
Ales: Přemek: Měli jste někdy v ruce dalekohled? Pochybuju. I s maličkým binokulárním dalekohledem drženým v ruce a sledovaným mizerným detektorem jakým lidské oko je, toho vidíte i z města tolik, že se v tom totálně ztratíte. Pochopitelně, že s pořádným teleskopem něco uvidíte i uprostřed města. Pochopitelně, že kvalita bude nižší, než se stejně velkým nástrojem uprostřed Austrálie. Pochopitelně, že studenti Slezské univerzity nebudou sledovat Hubbleovo hluboké pole.
10.11.2015 15:42Ales :
Adam: Byl jsem nedavno v ostravskem planetariu pozorovat hvezdy…a nic moc bohuzel videt nebylo ikdyz je hvezdarna za mestem.
10.11.2015 20:42Adam :
Ales: Počasí, rozptylové podmínky? Pokud je jasno, já vidím z Poruby holým okem všechno až do magnitudy 3. Což je sice málo ve srovnání se skutečně tmavou oblohou třeba v BOTO, ale pořád jsou to desítky objektů. Příručním dalekohledem chytím magnitudu 6, možná 7. Kdykoliv, když nejsou mraky. Lidé z měst osmi, desetipalcovými dalekohledy fotí neuvěřitelné věci. Takže neplácejte, že metrovým teleskopem nic nevidíte kvůli světelnému znečistění.
10.11.2015 21:08