Nová budova vědeckého a výukového centra má mít trojúhelníkový půdorys a vévodit jí bude 13 metrů vysoká a 125 metrů dlouhá stěna, ve které se bude zrcadlit národní kulturní památka – vysoké pece. Uvnitř vznikne deset tisíc čtverečních metrů výukových ploch. Věda v nich má být představena interaktivně, hravě, zábavně, a to pro děti už od dvou let až do osmnácti. Na své si tam ale mají přijít i jejich rodiče a prarodiče.
Centra tohoto typu, která popularizují vědu a techniku, jsou ve světě hitem. Mezi nejznámější patří Město vědy a průmyslu v Paříži, vystavena je tam například ponorka francouzského námořnictva. Navštěvují ho desítky tisíc lidí denně. Opravdový boom ve výstavbě science center probíhá ale v Asii, kde jich za poslední léta vznikly stovky. V Česku jsou zatím dvě, Techmania v Plzni a menší IQ park v Liberci.
Vítkovice požádají o evropskou dotaci
Projekt na výstavbu ostravského vědeckého a výukového centra je nyní v přípravě. Autorem studie budovy je architekt Josef Pleskot, který je podepsán i pod představou nedalekého plynojemu. Na realizaci centra, které má přijít na asi 500 milionů korun, budou Vítkovice žádat o dotaci z Evropské unie. „Žádost podáme v červnu a pak se uvidí. To jsou projekty, které se nedají dělat jako privátní investice. Počítáme při nich i s účastí města a kraje,“ podotkl Jan Světlík, předseda představenstva Vítkovic a šéf sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovic.
Na tom, co bude uvnitř architektonicky zajímavého objektu, pracuje tým lidí, ve kterém jsou mimo jiné zástupci Vysoké školy báňské-Technické univerzity, Ostravské univerzity, středních škol nebo třeba odborníci z hvězdárny. „Zájem o takové centrum je obrovský, něco podobného totiž tady chybí. Podle našeho průzkumu, který jsme si dělali, by ho přes 90 procent lidí navštěvovalo opakovaně,“ říká Lenka Mynářová, členka přípravného výboru s tím, že počítají se 400 tisíci návštěvníky ročně.
Projekt se připravuje už léta
Vědecké a výukové centrum bude jednou ze tří částí Světa techniky, který má v Dolní oblasti Vítkovic vzniknout. To má tvořit ještě VI. energetická ústředna, součást národní kulturní památky, která se začne v nejbližší době rekonstruovat a která bude sloužit jako muzeum, výukové centrum a laboratoře. Třetí součástí je energocentrum, které se prosklí a lidé budou moci pozorovat, jak pracuje.
Svět techniky je součástí odvážného projektu Nových Vítkovic, který se pomalu začíná realizovat. Ve zhruba třísethektarovém areálu má vzniknout univerzitní kampus, výzkumné pracoviště, byty, kanceláře, obchody či sportoviště. Přípravy na obnovení industriálních památek a oživení Dolní oblasti Vítkovic probíhají už několik let – od zpracování studií, demolice zatím asi 70 nepotřebných objektů po budování infrastruktury. Projekt Nových Vítkovic počítá i s protažením ulice Ruské a s vybudováním kruhové křižovatky na rychlostní silnici Místecké.
Za projektem Nové Vítkovice stojí sdružení Dolní oblast Vítkovic. Jeho členy jsou firmy ze skupiny Vítkovice Holding a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, partnery město Ostrava i Moravskoslezský kraj. Obnova hlavních částí národní kulturní památky, tedy vysoké pece číslo 1, která se změní v technickou naučnou stezku, VI. energetické ústředny a přestavba plynojemu na kongresové centrum, se plánuje do roku 2013.
zdroj:msdenik.cz
Eva Galova :
Videla som obdobne centra po svete, je to velmi dobra prilezitost pre deti na volne chvile, oslavy narodenin. Moje deti v Bratislave tam travia vikendy 2–3 za rok a aj 2-3 krat za rok v zahranici. Vek 7 a 10 rokov.
EvA
26.09.2014 00:42