I letos mladí architekti soutěžili v Young Architect Awards. Soutěž je určena studentům či absolventům oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidaktům praktikujícím v oboru. Během několika následujících týdnů vám podrobně představíme ty přihlášené práce, které se týkají míst v našem regionu.
Revitalizace vápencového lomu ve Štramberku | Veronika Vávrová (FAST, VŠB-TUO)
Studie se zabývá konceptem urbanistického řešení města Štramberk a revitalizací vápencového lomu. Vápencový lom má rozlohu cca 40 ha a nachází se na celém jižním svahu hory Kotouč. Vzniká tak pomyslná hranice mezi obyvateli města a odvrácenou stranou hory.
Koncept řešení vychází jak z minulosti, kdy byla hora kulturním, společenským a obchodním centrem života, tak z přítomnosti, v níž městu Štramberk upadá turistický ruch a čím dál tím víc se stává závislým na nedalekém městě Kopřivnici. Rozsáhlou devastací a těžbou vápence utrpěl Kotouč hlubokou ránu.
Cílem je najít postupy a metody a jak území sjednotit a navrátit místu jeho identitu. Nová krajina, která zde vznikla je unikátní sama o sobě a návrh se ji snaží zachovat formou přirozené sukcese (výsadba místních dřevin a bylin a přirozené zatopení lomu podzemní vodou). Dále se návrh zabývá spojením centra města (Štramberské náměstí a Trúba) s prostorem lomu a to dvojím způsobem (okrajovým a vnitřním). Okrajový způsob zahrnuje vytvoření stezky sjednocení podél pocitové hranice města a lomu. Podél stezky se nachází kamenné skulptury vyjadřující původní Keltské opevnění na hoře Kotouč. Další návrh obnovuje historickou poutní cestu vedenou z náměstí až na vrchol kopce. Vnitřní varianta propojení je vyjádřena „Okruhem zdraví“, spojujícím důležité body lokality. Jsou jimi Štramberské náměstí, prostor základní školy, prostor lomu, sedlo mezi dvěma vrcholy Kotouče a návrh nového přírodního náměstí.
Téma zdraví vychází ze schopnosti všudypřítomného vápence léčit jak lidskou duši, tak tělo. Důležitá místa jsou buď respektována, nebo doplněna. V prostoru lomu tak vzniká nové relaxační a wellness centrum a zážitkový hotel napodobující původní příbytky obyvatel hory (jeskyně). Nové přírodní náměstí se nachází na spojnici starého Štramberského náměstí a navržené přímé cesty z lomu přes sedlo připomínající schody do nebe. V sedle je zakončena vyhlídkou a panoramatickou restaurací. Nové náměstí je jakousi oázou tvořenou jezírky, altány, přírodní galerií, náměstím, kašnou, systému venkovních saun, restaurací a zdravou výživou. Prostor lomu a jednotlivé etáže jsou propojeny systémem ramp a schodišť.
Z jižní strany působí lom jako umělecké plátno. Drobné navržené stavby se snaží doplnit citlivě tvaroslovím skalnatý terén a vytvořit jak pro místní, tak pro turisty, nový pozoruhodný prostor.
Pro informace o dalším ročníku sledujte náš web, nebo přímo yaa.cz.
aggu :
Štramberk je úžasná lokalita (tím nemyslím ty hlúpiny pro turisti kolem cesty). Je fajn, že někdo uvažuje co bude až…
08.12.2014 17:18Jenom trochu pochybuju, že vápenec je účinný zesilovač, čistič energie a urychluje růst ;) Jsou to vesměs zbytky mrtvolek mořských zvyřátek, které napadaly na dno mělkého druhohorního (jurského) moře poblíž nějakého útesu a které později sklouzly po svahu k jeho patě, kde se nahromadily a daly vzniknouti – vápencům.
Vzhledem k značnému zkrasovění celého masívu Kotouče nevím, jestli se někdo (i hypoteticky) požene do výstavby wellness hotelu ve svahu (lomové stěně).
aggu :
Pondělní Proměny Štramberku #1.
15.12.2014 17:39http://imgur.com/JyOx8LO
Kotouč v roce 1890. Focený někde z Libotínských pasek nad rybníkem.
Mystická to hora. Druhá po Landeku.