Revitalizace sídliště Kamenec

Fotografie z aktuálně probíhající revitalizace sídliště Kamenec na Slezské Ostravě.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Stavba se blíží ke svému závěru a již nyní je patrné, že má mnoho nedostatků a je celkově nevhodně řešena. Podívejme se prvně na jakýsi prostor u cyklostezky. Ten byl už před úpravou dopravně velmi složitý a nepřehledný. Nová úprava do tohoto místa vnáší další funkce. Kolem stávajícího stromu je použito dřevo, které obvykle vytváří pobytovou terasu. Jakou funkci bude mít terasa zde není jasné. Bohužel u tohoto návrhu se hledělo více na design, než na účelnost a smysluplnost. Každý venkovní dřevěný prvek vyžaduje pravidelnou údržbu, která je poměrně nákladná. I přes pravidelnou údržbu je dřevo na otevřeném a nekrytém prostoru po několika letech odkázáno k výměně.


Aby měly dřevěné prvky delší životnost, je nutné, aby prostor kolem nich byl dobře odvětrán a hlavně by zde neměla být zvýšená vlhkost, natož aby dřevo bylo ponořeno ve vodě. Bohužel rovina terasy zde umístěné nemá dostatečnou vzdálenost od okolní úrovně terénu a přilehlé zeminy. Leží prakticky na ní. Prostor pod prkny bude špatně větrat a bude zde vysoká vlhkost.

Co je však horší, že na nově budovaných površích nefunguje odvodnění dešťových vod. Jak je z fotografií patrné, voda zde neodtéká do nezpevněných ploch a drží se nejen na chodníku, ale také u terasy. Princip práce se dřevem je vždy založený na rychlém vyschnutí po případném namočení.

Stojany na kola jsou umístěny blízko přechodu pro chodce a zaparkované kolo tak zasahuje do trasování pěších cest k přechodu. Poměrně zmatené dopravní řešení je dále zhoršeno a zesložitěno.

Dalším nešvarem, který se v posledních letech rozšiřuje v ostravském veřejném prostoru, je nahodilé rozmístění květinových štěrkových záhonů bez kontextu k řešenému místu. Jak a proč byla vybrána místa pro záhony je záhadou.

Štěrkové záhony se dají pochopit na exponovaných místech u cest, kde traviny dostávají zabrat posypovou solí odhrnovanou z cest. Jejich podstata je také v tom, že mají být z velké části zarostlé, aby štěrk přes den nebyl sluncem ohříván a v noci nevydával naakumulované teplo. Sice se zde jedná o novou výsadbu, která se teoreticky možná rozroste, ale zkušenosti z mnohých míst v Ostravě tomu nenasvědčují. Nicméně umístění záhonů na sídlišti nezaručí, aby štěrk nedominoval nad výsadbou. Pak se míjí hlavní chladící účel výsadeb účinkem, protože štěrk své okolí v letních slunečných dnech nevhodně ohřívá.



Nejvíce zarážející je však použití povětrnostně odolné oceli (cortenu) jako ohrazení štěrkových záhonů. Tento prvek vypadá dobře v časopisech s designovým luxusním bydlením, ne však v prostoru sídliště. Nejenže se jedná o poměrně drahý materiál (jehož vzhledové parametry lajk ani neocení), ale umístit ocelový plech s tenkou a nebezpečnou ostrou hranou je z hlediska bezpečnostní (hlavně dětí, co by měli zelený prostor mezi domy využívat ke hraní) velmi nebezpečné. Další problém bude při sečení trávy v okolí plechu, kdy třeba náhodným přejetím zahradní techniky dojde k jeho tvarovému poškození.

Ocelové ohrazení záhonů se ve výjimečných případech používá v uzavřených zahradách, kde je však regulován přístup a je kladen důraz na preciznější zahradnické práce.

V rámci revitalizace jsou také vysazovány nové stromy, které však nereagují na stávající vzrostlou zeleň. Dochází ke zmenšování „pobytových luk/trávníků“, nebo zeleň nadměrně zbytečně zahušťují.

Související články


Komentáře

  1. Dan :

    Velmi zajímavý článek. Použití cortenu, který je zde vlastně v zemi a jeho hlavní přednost (vzhled) je skrytá, také nechápu. Hlavně jak píšete, takto umístěný je i nebezpečný. Co se týče odvodnění. Co na to říct…

    Thumb up 6 Thumb down 0
  2. Michals :

    Doufám, že se 1.etapa Bohumínské neblíží závěru, jelikož se rozestavěly další etapy a upřednostňují se dle potřeby a času který jim zbývá. Například se upřednostnilo parkoviště přes ulici a tak. Proč doufám, že se to neblíží konci? Jelikož zde pořád chybí spoustu věcí jako například úprava na parkovišti (mezi patníky aut), dále zde mělo být dětské hřiště, ohraničený výběh s dřevěnými pomůckami pro psy atp. Jak jsem dříve zmiňoval, je zde více nedomyšlených věcí a to je celkem smutné.

    Co se týče „dřeva okolo stromu“ mám pocit, že se jedná o dřevoplast a ne přímo o dřevo. Životnost asi 25-30let, je odolné i vůči vlhkosti a prý relativně bezúdržbové. Myslím, že stejné jsou použity kolem Ostravice.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  3. Radim :

    Michals: životnost 25-30 let je jen přání obchodníků, v konkrétním případě na to omylem najede údržba a je to polámané, pokud je to plast.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  4. Tomáš :

    Konečně se něco děje a nezůstalo jen u slíbí. Určitě bych byl rad za dětské hřiště a výběhu pro psy, ale to by nemohla sousedka pořad běhat na radnici a protestovat proti tomu. :(. Trochu dřeva nikoho nezabilo a aspoň toto oživilo “betonové” sídliště. Záhony jsou dobré a výsadba zeleně taky. Staré stromy někdy uhynou a nové je budou moci nahradit. Kritizovat umí každý, samotného by mne zajímalo kolik redaktor postavil staveb. :)

    Thumb up 6 Thumb down 14
  5. Tom :

    Dojde někdy na revitalizaci starších čtvrtí? Kolem Ostrcilky to vypadá otřesně už celé roky. Nové záhony jsou sice pěkná myšlenka, ale v Ostravě se o ně nikdo moc nestará. Jsou často zaplevelené a město nestíhá jejich údržbu. Nechápu, proč dělají stále nové.

    Thumb up 1 Thumb down 0
  6. Martin [msstavby.cz] :

    Tomáš: Abych to vzal od konce. Text článku byl tvořen externí spoluprací. Ta osoba už toho navrhla a postavila opravdu hodně, možná jsi v některé z jeho staveb byl, chodil po ní. To jen k tomu, kdo co postavil…

    To je ten problém, konečně se něco děje, tak jsou všichni rádi i za to něco. Ale už nezáleží na tom, jak je to provedeno, z jakých materiálů, jak je navrhnuto s ohledem na životnost, bezpečnost. Je to nový, je to fajn…

    Nikdo netvrdí, že nemají být květinové záhony. Ale proč v těchto místech se štěrkem. Proč je použito nevhodné hrazení. Proč jsou tak umístěny.

    Ano, dřevěné prvky venkovní prostor oživí, ale v článku je popsáno, proč je toto řešení nevhodné.

    Thumb up 7 Thumb down 6
  7. Cyklista :

    Tom: Smíšené trvalkové záhony s extenzivní údržbou jsou navrženy právě pro to, aby údržba byla minimální a provádí se jednou, max dvakrát za rok. Na rozdíl od běžných květinových záhonů, které vyžadují trvalou péči.

    Bohužel, když se s nimi v Ostravě začínalo, byly trvalky pečlivě vybírány a záhony vypadají dobře ještě teď po letech. Nyní již místní zahradníci sadí do záhonů „co jim příjde pod ruku“ a výsledná efekt pak nevypadá tak dobře a někdy vypadá spíše jako plevelná louka.

    Thumb up 9 Thumb down 0
  8. DRJPJR :

    Martin [msstavby.cz]: Btw. Co říkáš Martine na tohle ?https://fajnovyprostor.cz/projekt/komunitni-namesticko-cerveneho-krize/?fbclid=IwAR0KHRd1HhhDeNWG7K2F78nlSRVDrb5fvr1Ro62vXxxoWaINusIq40PT4VE

    Snaha se určitě cení, ale mě se tam ten štěrk fakt nelíbí :/

    Thumb up 5 Thumb down 1
  9. davidb :

    DRJPJR:
    Mě jo.
    A ten rozdíl před a po je neskutečný.

    Thumb up 2 Thumb down 1
  10. DRJPJR :

    davidb: Tak to určitě, je to neporovnatelné – předtím to hnus, ale mě prostě na takovém místě vadí ten štěrk, který je i všude kolem na chodníku :/

    Thumb up 6 Thumb down 1
  11. Martin [msstavby.cz] :

    DRJPJR: Upřímně jsem to chtěl dát do tohoto článku jako příklad toho, jak by se to dělat nemělo. I posekání trávy by bylo lepší, než původní stav. Ale tady je „překamínkováno“.

    Největší masakr je tohle. https://fajnovyprostor.cz/wp-content/uploads/2021/01/2254-1500-max.jpg Strom utopený v kamení, z jedné strany betonový plot, z druhé stěna. Rostliny co tam jsou se rozrostou jen minimálně. Chápu, že je tohle lepší na údržbu, ale dělat z toho poušť…. Původně tam byla tráva, neudržovaná. Teplota v tom místě šla po „vylepšení“ nahoru.

    Nejsem zahradník, ale nechápu náhodné umísťování kamenů do záhonů. Tady například i na levé straně záhonu chybí obrubník, nebo nějaká zábrana. Kamínky se budou za chvilku válet po chodníku. https://fajnovyprostor.cz/wp-content/uploads/2021/01/2254-1500-max-3.jpg Celkově ani v tomhle řešení se rozrůstajícími rostlinami plocha kamenů rychle nezakryje. Aspoň nějaký posun zde bude trvat několik let.

    Jsem rád, že se někdo z dané lokality, zapojil do úpravy okolí. Ale měli to aspoň konzultovat se zahradníkem. A nechápu trend posledních let cpát všude kameny. Neděje se to v severských zemích, neděje se to v Rakousku a rozhodně si takhle neoteplují města v jižních státech.

    davidb: To je právě ono. Ona se jakákoliv úprava na neudržovaném místě projeví jako něco pozitivního. I když to může být absolutně špatně navrženo. A jak jsem výše psal o těch kamíncích a že chybí obrubník. Podobný problém máte ve Vratimově, kde při každém dešti teče písek z hřiště v severním rohu Radničního náměstí na chodník, protože tam někdo vysypal písek do svahu a nedal kolem zábrany :o)

    Thumb up 9 Thumb down 0
  12. davidb :

    Martin [msstavby.cz]: DRJPJR:
    Máme. Už s tím bojujeme pár let. A vypadá to na změnu povrchu. Bohužel dětské hřiště musí mít nějakou dopadovou plochu.
    To hřiště je podle mě úplně špatně umístěné. Pozůstatek minulých vedení.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  13. Martin [msstavby.cz] :

    davidb: Co tomu tak dlouho brání?

    Thumb up 1 Thumb down 0
  14. davidb :

    Martin [msstavby.cz]:
    Velmi nerad bych to ventiloval veřejně.
    Klidně se stavte osobně.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.