Jak nyní vypadá veřejný prostor na sídliště Kamenec, který v loňském roce prošel revitalizací?
Často kritizujeme štěrkové záhony, které jsou bohužel velmi často umisťovány i do prostředí, kde se vůbec nehodí. Nyní vám ukážeme, proč jsme ke štěrkovým záhonům skeptičtí.
Úprava sídliště Kamenec na Slezské Ostravě byla dokončena v druhé polovině roku 2021. Je zde umístěno hned několik květinových záhonů se štěrkovou mulčí. Tento druh záhonu by měl být údajně minimálně údržbový (pouze 1-2 za rok).
Tento typ záhonů, respektive trvalkové záhony, je však určen pro slunná a vysýchavá místa. Kamenná mulč by měla být frakce 8/16mm. Nejlépe světlejší barvy a pro účinnost v mocnosti mulče 5-8cm.
Z výše uvedeného nesplňují záhony na sídlišti Kamenec ani jeden bod. Snad jen v Ostravě je do parkového prostředí umísťován štěrkový záhon. Prostor mezi sídlištěm a nábřežím řeky Ostravice je plný vzrostlých stromů, poskytující stín. Rozhodně se nejedná o vysýchavé místo. Částečně je také použita frakce větší než 8/16.
Následující fotografie byly pořízeny 17. dubna 2022. V době, kdy se většina vegetace probouzela po zimě, byly tyto záhony již přerostlé plevele a travin, které tam nebyly zamýšleny.
Na většině míst nelze již ani rozpoznat obrubu záhonu. Jako obruba zde byl zvolen cortenový plech, který je používán pro své pohledové vlastnosti. Zde je zakopán v zemi. Hrana je vyšší než okolní terén, což mohou lehce přehlédnout malé děti. Zarostlá ostrá hrana pak může způsobovat problémy při sekání trávy.
Jedním z důvodů, proč jsou záhony tak zarostlé, je nedostatečná mocnost mulče. Doporučovaná vrstva v 5-8cm zde není splněna ani náhodou. Štěrk je umístěn jen povrchově a neplní zde tak žádnou funkci.
V lokalitě vznikl i tento prostor s pítkem a dřevěnou „podlahou“. Špatná realizace a v počátku i návrh však zapříčinila to, že při deštích se zde drží voda v poměrně velkých kalužích i na dřevěné ploše. Plocha je realizována z terasových prken typu Thermowood. Jedná se o tepelně upravené prkna, která jsou odolnější povětrnostním vlivům. I tak je každé dřevo náchylné na působení vody, vlhkosti a větru.
Prkna jsou zde upevněna k betonovému základu blízko terénu (zde jsou prkna namáhána na stoupající zemní vlhkost). V některých částech se drží kaluže po deštích přímo na prknech. V další části je pak umístěno pítko, kdy voda dopadá přímo na prkna. Tato kombinace není vhodná pro sebelepší odolný materiál.
V levé horní části můžeme vidět pítko. Strom je obklopen štěrkem a lokálně zvýšenou obrubou…
Pokud chceme ve veřejném prostoru používat dřevěné prvky a zajistit jejich dlouholetou funkčnost, je nutné je zbytečně nevystavovat vlhkosti. Podpořit prodění vzduchu mezi zemí a prvkem a dodržovat aspoň základní konstrukční zásady pro dřevěné stavby/objekty v kontaktu se zeminou.
Například takto:
TML :
Je to definitivní, hysterická posedlost červenobílým zábradlím se změnila na hysterickou posedlost štěrkovými záhony :D
Navrhuji samostatnou rubriku Šterkstory
Martin [msstavby.cz] :
TML: Namísto nic neříkajícího a obsahově prázdného komentáře napsat pozitiva/negativa zvládneme? :o)
Nebo to jako před čtyřmi lety jiným svým komentářem nezvládneš?
13.05.2022 11:22Vítek :
Bohužel pravdivé, peníze se vyčerpají na asi dotované akce a pak není na intenzivní a dražší údržbu nových věcí. Kvalitu nikdo moc nehlídá,končí se v nevhodném období a na jaře se to neřeší.
Nuny :
TML: Zase nějaká potrefená husa z MMO nebo snad primo ze slezskoostravske radnice ?
Jarmil Buqa :
Martin [msstavby.cz]:
Pokud máte zájem i chválit, mohl byste se zastavit v Porubě. Tady je to opět moc hezké. Zrovna včera jsem si na Vás vzpomněl,jak jsem stál na křižovatce Opavská X Martinovská. Kytky kvetly, bzučel hmyz. Krasa.
16.05.2022 11:36Dr. Kohn :
Martin [msstavby.cz]: Ten poslední snímek jako vzor jste myslel vážně? Za mne je to ukázka naprosto nevhodného terénu. Město má být bezbariérové, a ne toto. Uvědomte si že společnost stárne, a lidí s pohybovými problémy bude jen přibývat.
16.05.2022 12:45Chápu že tento projekt co byl realizován městem asi není úplně ok, ale to co jste dal jako příklad, je spíš příklad jak to už vůbec nedělat.
Martin [msstavby.cz] :
Dr. Kohn: Ano, myslíme to vážně, jinak by v článku nebyl uveden. Tento dřevěný prvek, který slouží pro posezení a pro děti u přilehlého dětského hřiště, má totiž dostatečnou konstrukční mezeru mezi terénem a dřevěnými prvky.
16.05.2022 16:31Z technicko-ekonomickohého hlediska totiž není normální dělat dřevěné plochy prakticky na terénu.
Dr. Kohn :
Martin [msstavby.cz]: Tak zaplať pánbůh že nesedíte ve vedení města….
17.05.2022 09:17M. :
Dr. Kohn: jako že si banda důchodců půjde zablbnout na dětské hřiště jo? Dobře no…
19.05.2022 23:02Martin [msstavby.cz] :
Dr. Kohn: To má být adekvátní odpověď na technicko-ekonomické parametry prvků v parku?
24.05.2022 07:18Martin [msstavby.cz] :
Zaslal čtenář. Hezu
08.06.2023 08:53Dr. Kohn :
Martin [msstavby.cz]: A pak že je Ostrava černá… to by měli ukázat všem těm škarohlídům!
08.06.2023 13:42Dan :
Dr. Kohn: Co vice bychom chteli ze. Polovina toho, co je v tom sterku, tam nema byt. Reliefni dlazba plna plevelu.
08.06.2023 13:54