Rekonstrukci Domu kultury Poklad v Porubě dokončí sdružení firem s názvem Společnost Stamont – Vítkovice Revmont, DK Poklad. Informovali o tom primátor Tomáš Macura a resortní náměstek primátora Břetislav Riger. V soutěži s dalšími 12 zájemci sdružení nabídlo nejnižší cenu. Dílo v předpokládané hodnotě 241 mil. korun dostaví za bezmála 149 mil. korun (bez DPH).
Staveniště by sdružení firem mělo převzít v červenci. Následovat bude tzv. pasportizace, to znamená technická inventura stavu objektu a případné upřesnění ceny. Samotná dostavba by mohla začít letos v srpnu a trvat by měla 60 týdnů. „V současné době jsme ve fázi podpisu smlouvy s dodavatelem,“ upřesnil 11. května náměstek primátora Riger s tím, že prostředky na dokončení rekonstrukce budou zajištěny formou poskytnutí dotace DK Poklad. To by mělo schválit červnové zasedání Zastupitelstva města Ostravy.
Rekonstrukce a modernizace Domu kultury Poklad s původně předpokládanými náklady 242 milionů korun začala v roce 2013. Koncem roku 2014 byla stavba přerušena především kvůli vysokým požadavkům původního zhotovitele na uhrazení tzv. víceprací. Objekt byl zakonzervován a město začalo hledat nového dodavatele. Náklady na realizaci stavby dosáhly zatím zhruba 30 milionů korun.
zdroj: ostrava.cz
thrpst :
Šílené.
25.05.2016 10:37rasta :
Trochu zvláštní postup. Vypsat soutěž. Vybrat podstřelenou nejnižší cenu a pak teprve zkoumat, jestli se to dá za to udělat. A pak zase navyšovat o vícepráce. Z toho bolí nejen oči. Ale nechci tady politikařit :)) Můžete si tady komentovat, jak chcete, ale zase to smrdí od těch co mají přípravu na starosti a o zákonu o veřejných zakázkách ani nemluvím…
25.05.2016 18:58Nimrod :
rasta: Cena podstřelená není, v souladu se zákonem to je…ale vy jste zřejmě odborník
27.05.2016 08:41rasta :
Nimrod: Na to nemusí být člověk už ani odborník. Že to bylo v souladu se zákonem nepochybuju, protože je tak „dokonalý“. Dílo v předpokládané hodnotě 241 mil. korun dostaví za bezmála 149 mil. korun (bez DPH). Zjednodušeně : předpokládanou hodnotu stanovuje projektant na základě stavebních (cenových)normativů. A teď je otázka, co bylo uděláno v projektu špatně, že je schopen to někdo vysoutěžit o 92. mil levněji za zhruba 62 procent předpokládané ceny? Mnohem horší si myslím, je zmiňovaná pasportizace objektu, kde se cena zase bude navyšovat podle zjištěného stavu. Dokážu si tuhle metodu představit u nějakých podzemních staveb, mostních konstrukcí, ale ne v tomhle případě. Když se vrátím na začátek, ve výběrovém řízení dám cenu třeba poloviční, zakázku vyhraju a pak už jenom pasportuju:) Zadavatel je z obliga, protože on vybírá podle nejnižší ceny. Jen konstatuju, že je to dost krkolomná záležitost s nedostatky v zákoně o VZ.
27.05.2016 10:00rasta :
A ještě dovětek. Z praxe mohu říct, že díky tomu, že vždy vítězí cena je i kvalita přípravy a projektové dokumentace tomu odpovídající. Protože i ten projektant si to musí vysoutěžit. Je to špatný a stále vzrůstající trend. A všechno se pak odráží v konečné kvalitě. Samostatnou kapitolou jsou zakázky státních organizací, kdy úředníci jsou schopni tolerovat a opakovat stejné chyby v zadání u stejných zakázek i několik let a ještě se chovat ublíženě, že je někdo obtěžuje pokud na chybu upozorní.
27.05.2016 10:13Luděk :
rasta: Tesat do kamene, už před několika lety když proběhl výběr dodavatele, jsem se chytal za hlavu jak to zase dopadne když to vítěz takto podstřelil. Rekonstrukce Nádražní je stejný příběh a výsledek každý vidí…
27.05.2016 10:23