Rekonstrukce historických domů v Příboře

Podnikatel Aleš Kneifel, majitel úspěšné fotovoltaické společnosti ARPEG, se rozhodl proměnit své podnikatelské úspěchy v trvalý odkaz. V centru Příboru se pustil do rekonstrukce dvou historických domů s čísly popisnými 44 a 45, které se snaží zachovat pro další generace. Jeho cílem není jen obnovit chátrající budovy, ale také vytvořit něco, co zůstane hmatatelné dlouho poté, co jeho vlastní podnikatelská éra skončí.

Máte nějaký osobní vztah k těmto budovám nebo k Příboru jako takovému?
Příbor je pro mě srdcovou záležitostí, protože jsem zde vyrůstal a mám tady hodně přátel a známých. Nebylo pro mě příjemné sledovat, jak tyto historické budovy postupně chátrají. S přibývajícím věkem jsem cítil stále větší potřebu se aktivně zapojit do jejich obnovy. Chtěl jsem, aby tyto domy znovu ožily a mohly sloužit dalším generacím.

Jaké jsou vaše plány s těmito domy po jejich dokončení? Budou určeny k bydlení, podnikání nebo něčemu jinému?
Naším cílem je nejen zachovat historickou hodnotu budov, ale také je znovu začlenit do života města. Plánujeme zde vytvořit prostory, které nabídnou široké využití – restauraci, kavárnu, kanceláře, a také sídlo naší firmy. Zvažujeme i několik bytových jednotek. Konkrétní využití stále hledáme, ale máme jasnou vizi, jakým směrem se chceme ubírat.

Jaké výzvy musíte během rekonstrukce těchto historických budov překonávat?
Čelíme několika zásadním výzvám. První z nich je spolupráce s památkáři a jejich požadavky, které musíme při rekonstrukci dodržet. Dalším problémem je samotný stav budov – během prací postupně odhalujeme závady, o kterých jsme původně neměli ani tušení. A v neposlední řadě jsou tu finance. Náklady jsou vysoké, a proto se kromě vlastních prostředků snažíme získat i dotace na tento projekt.

Jak vaše zkušenosti s podnikáním v oblasti fotovoltaiky ovlivnily váš přístup k tomuto projektu?
Moje podnikatelské zkušenosti v oblasti fotovoltaiky mě naučily přemýšlet dlouhodobě a hledat udržitelné cesty k realizaci cílů. Díky úspěchům v podnikání si mohu dovolit investovat do projektů, které mají širší společenský přesah. Chci ukázat, že podnikatelský úspěch může být využit k něčemu více než jen k osobnímu prospěchu.

Jak byste chtěl, aby váš projekt vnímala širší veřejnost? Myslíte si, že to může inspirovat i ostatní podnikatele?
Mým přáním je inspirovat ostatní, aby viděli, že peníze nejsou všechno. Chci jít příkladem, že má smysl investovat do něčeho, co má trvalou hodnotu a přínos pro společnost. Vyšší smysl a seberealizace jsou pro mě klíčové hodnoty, které bych rád předal dál.

Kdy očekáváte, že budou rekonstrukční práce dokončeny, a co vás na této cestě zatím nejvíce překvapilo?
Rekonstrukci plánujeme dokončit do 10 let, přičemž rychlost realizace bude záviset i na vývoji naší firmy, protože projekt financujeme převážně z vlastních zdrojů. Co mě zatím nejvíce překvapilo, je nadšení odborníků, které jsme do projektu zapojili. Jejich zápal pro práci je obohacující nejen pro mě, ale i pro celý náš tým.

Co pro vás znamená myšlenka zanechat po sobě hmatatelný odkaz?
Pro mě je důležité, že po sobě zanechám něco trvalého, co přetrvá i za sto let. Vědomí, že tyto budovy budou sloužit dalším generacím, mi dává smysl a naplňuje mě pocitem, že moje úsilí má skutečnou hodnotu pro budoucnost.

Autor textu: Michaela Končendová

pramen: arpeg.cz

Související články


1 komentář

  1. Paulo :

    Pánovi Kneiflovi všechna čest! Příbor je velmi zajímavé městečko, kde pouze chybí technologické firmy v centru města. Tak aby opět ještě více žilo.

    Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.