Projekt nového Domu umění v Ostravě neboli takzvané Galerie pro 21. století navrhl známý architekt Josef Pleskot. Stavbu by měl platit Moravskoslezský kraj, začít by se s ní mohlo v roce 2014.
„Přístavba stávajícího Domu umění je nevyhnutelnou záležitostí. Současné prostory galerie z roku 1926 už nesplňují všechny potřeby. Výstavní prostory jsou nedostačující, stejně jako veškeré další zázemí pro činnost instituce i pro návštěvníky,“ vysvětlil Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO).
Návrh předního českého architekta Josefa Pleskota byl vybrán ve veřejné zakázce. Projekt mohli lidé spatřit v pondělí vpodvečer při veřejné prezentaci v Domě umění. Od většiny účastníků sklidil slova uznání, ačkoliv se našly i výtky na to, že je možná až příliš velký.
„Přístavbou Domu umění se pečlivě zabývali i památkáři. Nakonec jsme se shodli, že nový objekt neohrožuje kulturní památku, a vhodně ji dotváří. S výškou jsme měli nejprve trochu problém, ale při srovnání s tím, jak obří stavba vzniká na nedaleké Karolině, jsme dospěli k tomu, že to bude vhodný přechodový prvek,“ konstatovala Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu.
I podle samotného Pleskota nebude „Bílý stín“ nijak předimenzovaný, nabídne přitom vše, co by měla moderní galerie jednadvacátého století mít. Při projektování vycházel architekt jak z podoby současného Domu umění, tak podobných staveb, které jsou typické pro tento region. „Inspirovala mě tvář centra Ostravy, kde stojí v těsné blízkosti vedle sebe budovy jednoposchoďové i několikapatrové,“ řekl na besedě Pleskot.
Nový Dům umění by měl vyřešit několik současných klíčových problémů. Prostory pro stálé expozice ze sbírek GVUO, které nyní prakticky neexistují, získají díky přístavbě prostor o rozloze bezmála dva tisíce metrů čtverečních. Výstavní sály pro krátkodobé expozice nabídnou více než tisíc metrů čtverečních pro reprezentativní projekty typu Svárů zření.
„Počítá se také s dostatečnými prostory pro práci se sbírkami a přípravu výstav a speciálními místnostmi pro vzdělávací aktivity, jako jsou ateliéry, laboratoře, dětská galerie se zázemím, studijní centrum s otevřenou studijní zónou, kvalitní odbornou knihovnou i studovnou pro veřejnost a multifunkčním sálem pro sto padesát osob,“ dodal ředitel Jůza.
Podle Šárky Vlčkové, mluvčí Moravskoslezského kraje, který je zřizovatelem GVUO, by měla ještě v letošním roce začít projektová a inženýrská příprava výstavby „Bílého stínu“, na kterou jsou už vyčleněny potřebné prostředky v rozpočtu kraje.
„Zahájení vlastní realizace stavby je předpokládáno v roce 2014 s maximálními celkovými investičními náklady ve výši pět set milionů korun. Moravskoslezský kraj přitom bude usilovat o zajištění také jiných finančních zdrojů než svých,“ doplnila k tématu Vlčková.
zdroj: denik.cz
aggu :
@Události Ostrava:
Rada MS kraje chce v únoru vyhlásit výběrové řízení, v němž bude hledat projektanta, který by měl dokončit projekt přístavy Domu umění v Ostravě, tzv. Bílého stínu, jehož autorem je Josef Pleskot. Stavba má stát okolo 600 milionů korun, dokončena by mohla být na podzim roku 2022
Roky 2021-2022 začínají vypadat dost dobře ;)
30.01.2019 13:07aldar :
Jestli se bude pokračovat v tom, co je přílohou dokumentace DUR, tak to bude špatný výsledek. Další velmi problematická stavba vzniklá bez soutěže.
30.01.2019 13:15balde :
tady bych tu soutěž i oželel, jelikož to projektoval jeden z nej architektů v ČR :D, ale soutěž měla prostě být no, je to veřejná budova i když tady se to bez ní povedlo, ale přece jen v soutěží se mohli objevit i lepší návrhy, ale to bohužel teď nezjistíme, když neproběhla.
30.01.2019 13:31