První administrativní budova bude pasivním domem

ova

Základní kámen Domu služeb a školicího střediska energetických úspor společnosti Intoza bude slavnostně položen 26. srpna na Varšavské ulici 95 v Ostravě-Hulvákách. „Jedná se o výstavbu první administrativní budovy v pasivním standardu v České republice. Budova bude sloužit jako vzorový dům pro širokou laickou i odbornou veřejnost,“ upřesnil šéf společnosti Intoza Tomáš Závada.

V průběhu položení základního kamene bude také předán šek na podporu výstavby domu pěstounské péče sdružení Filadelfia. Projekt je spolufinacován Evropským fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.Dům služeb a školicí středisko energetických úspor bude podle Závady sloužit nejen jako firemní sídlo, ale také k pořádání seminářů, školení a propagaci stávajících a nových  technologií v oblasti energetických ús­por.“K realizaci tohoto záměru se firma rozhodla v loňském roce a zahájila projektovou přípravu. Zadáním bylo navrhnout solitérní energeticky pasivní administrativní budovu s kapacitou pětapadesáti stálých zaměstnanců a jednacím sálem pro pětadvacet osob.Projektovou dokumentaci zpracovala firma ATOS-6, spol. s r. o., Stavebně projektová kancelář. Autorem návrhu je architekt Radim Václavík.“Dům je navržen jako sídlo firmy s prezentačním showroomem a sálem pro semináře. Dům je koncipován v duchu filosofie firmy, zabývající se energetickými úsporami, jako vzorová energeticky pasivní stavba. Základní modulový rastr se opakuje ve čtyřech podlažích nad sebou, takže budova má objem čtyřpodlažního podélného kvádru s plochou střechou o rozměrech podstavy 23,6m x 15 m a výšce 15,4m. Toto řešení poskytuje celkovou podlahovou plochu o velikosti 1211,3 čtverečních metrů,“ upřesnil Závada.Aby objekt splnil kritéria pasivního domu, je opatřen silným tepelným štítem a prosklené plochy v tomto plášti jsou minimalizovány. Detaily provedení stavební části jsou řešeny tak, aby v plášti budovy byly eliminovány veškeré tepelné mosty, způsobující úniky tepelné energie.Při vytápění objektu je počítáno s veškerými zisky tepla z pobytu osob a z kancelářské techniky. Bilance spotřeby tepla ke krytí ztrát, hlavně v zimním období v noci, je doplněna teplovodním vytápěním. Dále jsou tepelné ztráty minimalizovány umělým větráním s velmi účinnou rekuperací v nejmodernějších větracích a rekuperačních jednotkách.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.