Proměny Ostravy #426

Návrh podrobného plánu upravovacího na území mezi Mundlochem a Zámostím z roku 1930.

Plán určuje budoucí podobu území po demolici dělnických kolonií v území Zámostí na Slezské Ostravě. Dle plánu měly být kolonie nahrazeny blokovou zástavbou navazující na centrum města. Podél řeky měla být vytvořena promenáda.

Události po druhé světové válce však určovaly již jinou podobu Ostravy. Centrální plánování průmyslu, výstavby a ideologie daly vzniknout plánům Nové Ostravy. Skončilo tak na dlouhá léta přirozené rozšiřování města ve čtvrtích (Moravská Ostrava, Přívoz, Slezská Ostrava, Muglinov, Hrušov, Vítkovice, Mariánské Hory) s návazností na historické jádro a vznikly nové sídlištní celky jako Poruba a Jih.

Situace plánu:

Výřezy:

Lokalita v roce 1955 (pro lepší orientaci je otočen sever z leteckého snímku, řeka Ostravice při jižním okraji):

Prosklení s dnešním stavem:

Současný 3D pohled. Územím prochází předimenzována estakáda a mimoúrovňová křižovatka. Bývalé dělnické kolonie byly nahrazeny solitérní hromadnou výstavbou v modernistickém pojetí.

zdroj: bedatelna.ostrava.cz

Související články


Komentáře

  1. aggu :

    Marné brečet nad rozlitým mlékem… Je to naše historie a existenci bolševických mužiků, kteří Ostravu málem pohřbili, vymazat nemůžeme.
    Jednou přijde den, kdy budeme bourat i tyto „novodobé“ kolonie a nahradíme je plánem, který se osvědčil a dělá město městem.
    Mnohde už dávno začali.
    https://www.insidehousing.co.uk/news/news/council-to-demolish-large-panel-towers-60304

    Thumb up 18 Thumb down 3
  2. Jana :

    Na místo toho zde máme čtyřproudou „dálnici“ (v obou směrech dál-nic) a sérii malometrážních panelákových bytů nevalné kvality. Ale všechna čest, když po té čtyřproudovce jedete, máte pocit velkoměsta. Ovšem za kruhovým objezdem (směr ZOO) se ocitneme v Horní Dolní s mizernými chodníky a úzkou silnicí s výtluky. Komouši chtěli mít z Ostravy půlmilionové město a ono jim to nějak nevyšlo.

    Thumb up 17 Thumb down 12
  3. Brando :

    Díky 40-tiletému experimentu, to soudruzi nakonec postavili takto (poslední obrázek). Čest práci! PS: město v blocích pro ně neexistovalo

    Thumb up 7 Thumb down 1
  4. davidb :

    Brando:
    Oni nestavěli v blocích, ale pro více lidí na menším místě se zelení okolo.

    Thumb up 5 Thumb down 5
  5. davidb :

    Tím netvrdím, že je to dobře.

    Thumb up 11 Thumb down 0
  6. balde :

    davidb: ten koncept není špatný, špatné je jeho umístění, navíc sídliště ve stejném duchu se stavěli po celém světě, protože to bylo moderní, svět se vyvíjí, takže přestaňm
    e brečet a zaměřme se na nové projekty a ty staré sídliště je jen třeba nechat projít vhodnou revitalizací, protože tady s námi budou další desítky let, nikdo je bourat ve velkém nebude.

    Thumb up 9 Thumb down 8
  7. davidb :

    balde:
    Naprosto souhlasím.
    Touto výstavbou třeba máme kde parkovat.
    Což je hodně problém, který nečekal nikdo ještě před 20 lety.

    Thumb up 4 Thumb down 6
  8. Johnny :

    Ostatně proč to všecko pořád soutěžit dokola? Vyhlásíme jednu velkou soutěž na propojení všech těchto dílčích urbanistických plánů dohromady, urbanisti se budou chvilku hrabat v archivech, pak nakreslí nějaké plynulé přechody a máme koncept zástavby a přestavby města na dalších 50 let hotový! :D

    Thumb up 4 Thumb down 0
  9. Michal :

    Už zase brekot nad takzvanou předimenzovanou estakádou.

    Thumb up 6 Thumb down 10

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.