Proměny Ostravy #373

Nároží ulic 28.října a Zeyerova v centru Ostravy.

2019

zdroj: mapy.cz

zdroj: AMO

Související články


Komentáře

  1. Adam :

    Drazí nostalgici, pojďme prosím opět předstírat, že kdysi na místě každý den celý den před vchodem postávalo 20 slušně oblečených lidí, kteří tam rozhodně nestáli proto, že v ulici stál fotograf s přístrojem na stativu.

    Thumb up 9 Thumb down 14
  2. David :

    Adam:
    Taková skupinka slušně oblečených lidí tam chodila pravidelně ne jen pro foto… Jednalo se o obchod s koženým zbožím okolo r.1920 – na tu dobu si jen tak někdo nemohl pořídit takový komfort, takže tato Ostravská smetánka kterou později němci vyvraždili v té době nic nepředstírala :) možná si trošku něco nastuduj z dějin Ostravy, třeba jak vypadala Ostrava před válkou že to nebylo vždy město chudých a pak teprve dávej lekce o nostalgii!

    PS: Detaily na původní fasádě, vstupní portál – to už napovídá o významu toho původního místa a funkce oproti dnešní doby.

    Thumb up 19 Thumb down 4
  3. Jana :

    David: Ani nevíte, jak jsme ráda za Váš příspěvek. Já jen dodám, kravat byla zcela běžným doplňkem pánského oblečení, o kloboucích ani nemluvě. A dámy? Skutečné dámy. Troufnu si tvrdit, že v stylu oblékaní už NIKDY ČR nenavázala na předválečnou dobu.

    Thumb up 15 Thumb down 9
  4. Tano :

    No ale musel tam být v té době hrozný nepořádek, nikde žádné popelářské auto. To není jak dnes :-)

    Thumb up 6 Thumb down 1
  5. Mx :

    Je to smutné, jak z té fasády časem zmizelo tolik krásných ozdobných prvků

    Thumb up 20 Thumb down 1
  6. Adam :

    David: Proti čemu tím argumentujete? Vy si zase najděte, jaká tehdy byla nerovnost příjmů. Před tím, než tato fotka vznikla, museli z ulice vyhnat otrhanou chudinu, aby na těch pár lidí ze střední třídy bylo vidět. Nemluvě o tom, že na černobílé fotce není vidět tehdy všudypřítomná špína. Jsem potomkem ostravského prvorepublikového řemeslníka ke kterému těch pár set lidí střední třídy taky občas chodili, zatímco na ulici seděly měsíc nemyté děti dělníků. Ty idealistické žvásty zkoušejte někde jinde.

    Thumb up 6 Thumb down 12
  7. Adam :

    Jana: To je blábol, většina lidí na takové oblečení neměla. To, co popisujete, byla tehdejší „měšťanská“, dnes říkáme střední třída. Střední třída tehdy představovala ne více než 15% populace. A i v ní byl jednotlivec rád za jeden oblek nebo jedny šaty pro speciální příležitosti.

    Thumb up 7 Thumb down 3
  8. Jana :

    Mx: Adam: Já se s Vámi přít nebudu. Stačí se podívat na jakoukoliv dobovou fotografii při vzniku republiky (a že těch různých shromáždění na náměstích nebylo málo). Chlap bez klobouku (chlapci šiltovka) bylo něco nepředstavitelného. Vsadím se s Vámi, že více než 90% dnešních chlapů z tzv. střední třídy nemá ani jeden kvalitní oblek či sako, kravaty téměř neuvidíte a dámy chodí v lodičkách jako kačeny. Ono stále platí, že Čecha poznáte v zahraničí na sto honů. Bohužel, socialismus se na této zemi zlořádně podepsal a ČR k němu opět bleskurychle (a velmi ráda!)směřuje.

    Thumb up 11 Thumb down 11
  9. Jana :

    Mx: Mx: Souhlas.

    Thumb up 1 Thumb down 3
  10. Loprais58 :

    Z některých zde přítomných by měl Marx a jiní rovnostářští soudruzi radost. 30let po listopadu,hmmmm.

    Thumb up 6 Thumb down 7
  11. Crazym :

    A ježiš, další dámička co pozná Čecha na sto honů, v šatníku má Coco Chanel nebo aspoň Podolskou či Rosenbauma a ví co (ne)nosí „střední třída“ dnes :DD Sice se to ve skříni po babičce už pod náporem molů rozpadá ale co, Andidas od ťamana je taky šik, ani moc nestojí a je tak pohodlný… :DD

    Thumb up 6 Thumb down 17
  12. Davidb :

    Jana:
    Ano muži i chlapci nosili klobouk.
    I oblek.
    Ale nebude to tím, že se vůbec nic jiného nešilo?

    Thumb up 9 Thumb down 2
  13. MJoe :

    Vždyť je to fakt. V té době se slušně, podobně jako na fotografii, oblékl do města i obyčejný hutník. Jít do města, za kulturou, nebo k lékaři se nikdy neobešlo bez čisté košile. A ne jak hastroši dnes.

    Thumb up 11 Thumb down 2
  14. Adam :

    Jistě, pěstujte si ten komický idealizovaný obraz první republiky. Je to úplně stejné, jako když komunisti tvrdí, že za jejich režimu měli všichni všechno.

    Tyto snahy přepisovat historii jsou k smíchu.

    Thumb up 7 Thumb down 8
  15. Jana :

    Adam: Ale Adame, tady nikdo nepřepisuje dějiny. Vše, co z Ostravy dělá, alespoň v náznaku, velkoměsto bylo postaveno v období první republiky. Oblečení, architektura, umění jsou vzájemně provázáné oblasti. A nebýt socialismu, tak je dnes Ostrava úplně někde jindy. Přinejmenším nemá tolik bolševiků a jejich potomků s naprosto zvrhlým uvažování. (Jen mi, prosím, nepiště něco o bytové výstavbě, o sídlištích. Neřekl abych, že se v NSR, Rakousku, Francii či ve Španělsku žilo pod mostem na stromech.)

    Thumb up 9 Thumb down 8
  16. Martin [msstavby.cz] :

    Tak či onak. Při dnešních výdělcích a možnostech výběru oblečení je úroveň oblékání v Ostravě velmi nízká.

    Thumb up 6 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.