Proměny Ostravy #248

Pohled na ulici Kostelní v centru Ostravy směrem k Slezské Ostravě.

1947

2014

zdroj: FB (NE) Zapomenutá Ostrava

Související články


Komentáře

  1. Rýša :

    Fotka z roku 1947 svědčí o tom, že tyto domy nebyly zničeny bombardováním, ale padly mnohem později – zřejmě za doby budování „lepších zítřků“. Pořád nechápu, proč se v centru Ostravy tyto a podobné domy bouraly, když se podobné domy v mnoha jiných městech zachovaly a dnes jsou opraveny a jsou v nich třeba obchůdky nebo služby. Vždyť mnohdy podobné domy vypadaly zbídačeně i v jiných městech a také se neopravovaly celá desetiletí a přesto je nebourali. Že zrovna v Ostravě…..a zdá se, že to stále přetrvává, i když ne už v tak hojném měřítku. Nechat zchátrat, zbořit a nechat zarůst nebo zaasfaltovat anebo zaplácnout lacinou stavbou. Město potřebuje do vedení už konečně lidi s vizí do budoucna a ne s vizí “ po mně potopa“. Fuj tajbl, musel jsem si ulevit, když jsem znova a zase jako skoro každý týden viděl fotky – kdysi a dnes.

    Thumb up 10 Thumb down 0
  2. Aleš :

    Protože se, pakliže se nemýlím, jednalo o židovskou čtvrť. Já si tu zanedbanou zástavbu velmi dobře vybavuji – ulici Velkou, Dlouhou, Kostelní. Bydlely tam svého času mé báječné spolužačky, jak jinak – židovky. Takže jsem dětství trávil „Pod Laubama“, následně školní léta v jazykové škole v Kostelní. Bouralo se to někdy mezi léty 1960 až 1970. A dodávám zcela upřímně, že ta čtvrť měla genius loci, zvláště ty židovské krámky „Pod Laubama“. Škoda pro Ostravu, v Třebíči se nebouralo, a tak je z toho dnes destinace zapsaná do prestižního systému UNESCO.

    Thumb up 9 Thumb down 0
  3. Rýša :

    Aleš: No právě proto nechápu, proč zrovna v Ově? Sám píšete, že třeba v Třebíči se nebouralo….nebo je to tím, že Ostrava už od konce války měla smůlu na lidi na radnici? Např.o Mamulovi jdou zkazky ještě dnes…

    Thumb up 0 Thumb down 0
  4. Michal :

    Naprostá většina domů v centru nepadla při bombardování, jak se tady neustále tvrdí, ale zničili jsme si je sami dávno po válce.
    Dokonce ještě v 80. letech se ve velkém likvidovaly celé řady domů kolem Keltičkovy a Zámostní. A pak tu přijde nějaký chytrolín, a napíše, jak je ta Slezská fajná, že má takový vesnický ráz. Bodejť, když tam jsou proluky velké jak louka.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  5. thvari :

    Most pro jistotu zbourali úplně celý, takže za minulého režimu netrpěla jen Ostrava..

    Thumb up 2 Thumb down 0
  6. Aleš :

    Malou doušku k té Třebíči. Tam se asanace židovské čtvrti chystala rovněž, ale zoufale chyběly tehdejším mocipánům finanční zdroje a prostředky. A severočeský Most je kapitola sama pro sebe, bourání bylo zbytečné, dnes se na místě starého královského města napouští jezerní plocha. Takže ta Ostrava v historickém kontextu nedopadla vůbec nejhůře. Úplná katastrofa bylo federativní uspořádání Slovenska, tam s výjimkou Bardejova, Košic, Trenčína a Trnavy mizela pod buldozery celá městská centra… Bratislava není výjimkou.

    Thumb up 1 Thumb down 0
  7. Ross :

    Rýša: Centrum se mělo kompletně zbourat, protože pod ním bylo velké množství uhlí. Proto se začlo s výstavbou Poruby, co by Nová Ostrava. Naštěstí k tomu nedošlo a z původních plánů Poruby se stihla postavit malá část. Tak samo se naštěstí podařilo zbourat jen malou část Centra.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  8. jarnemec :

    Ty domy mezi ul. 28. října a Kostelní byly zbourány v 90. letech 20. století…

    Thumb up 0 Thumb down 0
  9. Regi :

    Kdo chodil po centru před listopadem 1989 tak si pamatuje, kdo v těch domech v centru bydlel. Nic se neopravovalo, nechávalo se to devastovat a chátrat. Například si pamatuji, že na Poštovní ulici byla vymlácená sklepní okénka a ve sklepech šplouchala páchnou voda.

    Thumb up 1 Thumb down 0
  10. Pavel :

    Přidělování komunálních bytů v centru vybraným skupinám obyvatel bylo součástí záměru. Vybydlené a zdevastované domy pak bylo snadnější odepsat, zdemolovat, nechat nahradit panelákama. Takový osud byl plánován třeba pro celý pražský Žižkov, centrum Ostravy nebylo výjimkou.

    Thumb up 6 Thumb down 0
  11. Rýša :

    Pavel: Regi: Vlastně máte pravdu. I domy v Přívozu byly mnohdy zdevastovány a vybydleny…a pak stačilo málo, aby šly k zemi. Naštěstí dost domů šlo po revoluci ještě zachránit, i když byly na tom hodně zle. Ale toto se děje stále i v dnešní době a myslím si, že některým skupinám obyvatel za devastaci nic nehrozí. Vlastně hrozí – dostanou jiné byty. Dle mého názuru – pokud si bydlení nevybudují vlastní prací anebo řádně nezaplatí, tak k domům, kde bydlí, nebudou mít nikdy žádný vztah. O estetiku a krásno v okolí domu už vůbec ne.

    Thumb up 8 Thumb down 1
  12. thvari :

    Rýša: zbytečně brnkáte na struny vy víte čeho. o dům se má starat jeho majitel, těžko se o něj bude za majitele starat nájemník. nebo máte pocit, že kdybyste hypoteticky vlastnil a pronajímal svou nemovitost, např. RD, a nechal tam bydlet (klidně slušnou) rodinu dejme tomu 40 let, že vám do té nemovitosti budou sami investovat, opravovat ji z venku apod.? těžko, když to není jejich. budou tam bydlet jak dlouho to půjde a když to bude neúnosné, odejdou jinam.

    termín „vybydlet“ mi z toho důvodu přijde jako alibismus a zakrývání podstaty věci: tedy že o ty domy se mělo starat město a to je nechalo zdevastovat a pak radostně zbořilo.

    Thumb up 5 Thumb down 7
  13. marian :

    thvari: slušný člověk byt nevybydlí nikdy – sám si vymaluje, po dohodě s majitelem zrekonstruuje atd. hovado vybydlí byt i za půl roku…

    Thumb up 5 Thumb down 0
  14. Jp :

    thvari: Tak on hlavne majitel, ktery se o sve domy stara a dale start chce, si tam dlouhodobe nenecha najemce, kteri mu z nemovitosti udela neobyvatelnou diru. Pokud nesleduje jine zajmy. Kazdy na Jihu vi, jak vypadala Jubilejni kolonie pred rekonstrukci a jaci lide tam bydleli a taky to, ze mesto na ty baraky desitky let kaslalo, nez zacala rekonstrukce.

    Thumb up 7 Thumb down 0
  15. Crazym :

    „Přidělování komunálních bytů v centru vybraným skupinám obyvatel bylo součástí záměru“ :DD Tak oni se mnou a mojí rodinou měli nějaký záměr ti zatracení soudruzi. Tak to mohu zodpovědně prohlásit, že se jim to zřejmě nepovedlo a jako „vybraná skupina obyvatel“ mohu říct, že jsem chtěl vždy bydlet v centru města a ne na periferii takže by mě zajímalo kde se stala chyba :DD Kurňa, teď mě napadlo, že když mi nakonec přidělili „luxusní“ panelákový byt s výhledem do Bělského lesa a já ho vyměnil za to hrozné centrum neměli by mě zařadit do nějakého stopadesátého protikomunistického odboje s nárokem na rentu, protože jsem to komunistické spiknutí aktivně bojkotoval? :DD
    Lidi teď ještě vyřešte další spiknutí, třeba Chemtrails nebo Ilumináty :DD

    Thumb up 1 Thumb down 1
  16. Rýša :

    thvari: Za to, jak vypadá sklep plný odpadků, rozkopané zdemolované vstupní dveře, na chodbě nehorázný binec, kde děcka se i vymočí do koutů, tak za to může majitel nebo ti, kteří tam bydlí??? To jsem myslel tou kulturou, tím krásnem okolí svého bytečku…
    Proč zavíráte oči i před těmito problémovými lidmi??? Nebo právě oni Vám zajišťují práci v nějaké neziskovce či nadaci? Tam jsou docela dobré džoby – nemusí být žádné výsledky a vidíme to všichni, že za x-let opravdu žádné pokroky v této oblasti nejsou. Vidím to totiž denně – já totiž domem, kde je takových nadací několik, procházím do vedlejšího baráku do kanclu :-), takže za ty roky porovnávám. A nic opra vdu nic se nezměnilo k lepšímu….

    Thumb up 8 Thumb down 1
  17. thvari :

    Rýša: nebuďte osobní. polemizuju s vaším: „některým skupinám obyvatel za devastaci nic nehrozí“. pokud se někdo chová tak jako se chová, tedy jako buran, tak by si ho tam majitel neměl nechávat, i když je majitelem město – pak by spousta domů nemusela být bourána, tak jako ty konkrétní výše, čehož je pak škoda. což neznamená, že si tam nemůžeme, nebo město nemůže, postavit nějaké pěkné moderní domy znovu.

    Thumb up 1 Thumb down 1
  18. jp :

    thvari: Už to bude slovíčkaření, ale dyť to tak v podstatě je. Někteří lidé prostě domy vybydlí, majitelům je to jedno, protože kdyby nebylo, tak už tam dávno ti lidé nejsou, a asi jim (těm nájemníkům myslím) fakt nic nehrozí, kdyby hrozilo (pokuta, vystěhování na ulici, cokoliv jiného, co je fakt zasáhne), tak se k tomu bydlení chovají jinak. Ale to jde v ruku v ruce s tím, že některým majitelům je to jedno a rýžují, co to jde, a město na to taky třeba kašle. Mě je celkem jedno, jak vypadá ten, který to vybydlí, jestli to je cikán nebo nějaký „white trash“.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  19. thvari :

    jp: slovíčkaření možná, ale zas jsme to aspoň líp vyjasnili, vždycky je to souhra víc okolností a problém je, že vlastníkem bývá abstraktní „město“, protože tam to žádnému úředníkovi ani politikovi nepatří a co by si kazili pracovní dobu starostí o správu obecních nemovitostí.

    Thumb up 2 Thumb down 1
  20. Rado :

    Doufam, ze brzy zacneme likvidovat ty hnusy z dob komunismu z cele Vychodni Evropy, ty pusobi v nasich mestech jako rakovina.
    Proc to likvidovat? Proc ne? nepatri to tady, velka vetsina tech budov jsou jako pest na oko a jsou nekvalitni a osklive.

    Thumb up 3 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.