ZŠ Ostrava-Svinov, ulice Bílovecká.
Proměny Ostravy #228
Martin [msstavby.cz] | 29.1.2017 | OSTRAVA | #proměny ostravy, #svinov | 10 Comments
Komentáře
Napsat komentář
Napsat komentář
Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.
Rýša :
Zase propad od pěkné a účelné budovy jen k té účelnosti.
29.01.2017 09:41Jinak jsem nevěděl, že německy se tato část Ostravy jmenovala tak pěkně. Dokonce krásně – překlad německého názvu něco jako Krásná studánka. Takže docela překvapen, protože pokaždé, když projíždím nádražím Ostrava-Svinov, uvažuju, proč tak divně skoro až hanlivě se Svinov jmenuje. Neví nebo ví se, proč německy měl takové krásné pojmenování a česky zcela odlišný název?
Kostelnik :
„Jméno Svinov je zřejmě odvozeno od přídavného jména „svinný“ (potok, močál, místo, kde se svině pasou, brodí, pijí), méně pravděpodobné je odvození od osobního jména Svin(ě) s přivlastňovací příponou -ov (Svinův majetek). Původní německé jméno Schönbrunn (krásná studánka) nelze objasnit.“ Dějiny Ostravy, 1993, strana 599
29.01.2017 10:13Nicmene o par stran drive se pise, ze v zapisu „Schoenebrunne“ se Svinov objevuje roku 1265 a jako Swynow 1424, a ze se skladal z vice casti. ktera patrily ruznym slechticum. Je tedy mozne, ze slo o samostatne osady (jedna nemecka kolonizacni, jedna ceska), ktere se pozdeji spojily a sva jmena v obou jazycich si nechaly, ale to je jen moznost, co me v nedelnim dopoledni napadla.
Melo by o tom byt psano jeste tu: ŠRÁMEK, R. (1965): Soustava místních jmen na severovýchodní Moravě a ve Slezsku. Slezský sborník, 63, s. 368–397. Ale to nemam k dispozici
aggu :
Ten dům přežil válku, přežil Gottwalda, přežil o kované ostravské stalinisty, ale nepřežil sdružení 3 magorů. Prvního, který pracuje jako úředník, který je za majetek města odpovědný, a kterému historie a vzhled ostravských ulic nic neříká, a je mu i jedno, že ten dům zničí. Druhý pracuje jako hochštapler přes dotace a dokázal kalkulačkou přesvědčit toho prvního, že sice zničí dům, ale na druhou stranu ušetří peníz, které pak může úředník rozpustit v něčem jiném a jistě důležitém. A třetí do party je umělec přes fasády. Představitel význačného výtvarného směru 1. poloviny 21. století, s centrem ve východní Evropě – kultura křiklavých EPS desek.
Dokonáno jest.
Michal :
Já si furt říkal, proč jsou ostatní města tak pěkné a Ostrava takový hnus (až na pár výjímek – některé stavby v centru, náměstí z červených cihel ve Vítkovicích) … no a ona Ostrava podle historických fotek zřejmě taky byla pěkná.
29.01.2017 19:10Michal :
Nedělejme si iluze, že byla Ostrava bůhvíjak krásné město jen na základě historických fotek.
29.01.2017 23:58Marek :
aggu:
30.01.2017 12:47Ten dům komunisty nepřežil ani náhodou. Po revoluci to byla nevzhledná zaostalá budova školy, ostatně jako většina budov, až do této rekonstrukce, která je vidět na druhé fotce. Bylo to fakt horší, čímž ale nechci říct, že je to ideální a že souhlasím s dnešním přístupem „odpovědných“ k architektuře, urbanismu a veřejnému prostoru vůbec.
skelet :
Marek: tak nějak.. tohle očesání je předlistopadovým dílem
30.01.2017 15:11http://static.panoramio.com/photos/original/36872913.jpg
aggu :
skelet: Tenhle „moderní“ vzhled je už prakticky nevratný. „Očesání budovy časem a komunistickýcm ignorantstvím“ by šlo rekonstrukcí navrátit do přibližně původního stavu, třeba i s novými okny. Kdyby někdo chtěl. Ale nechtěl. Protože ve vesnici Svinov mají historických budov na dominantních místech přehršel.
30.01.2017 17:03Kdysi proběhlo internetem vtipné video firmy Kania o zateplení katedrály Sv. Víta v Praze. Dotyční, kteří mají tohle (a spoustu dalších takových budovy na svědomí, ahoj Krajský úřade) to asi vzali vážně ;)
skelet :
aggu: já reagoval na „přežil o kované ostravské stalinisty“. Což prostě není pravda. Ten barák ty „přežil o kované ostravské stalinisty“ prostě „nepřežil“
30.01.2017 18:16Coppola :
Jak tohle dokázali…
31.01.2017 08:12