Slezskoostravský hrad. Z ruiny jedna z nejnavštěvovanějších památek města.
Proměny Ostravy #203
Martin [msstavby.cz] | 7.8.2016 | OSTRAVA | #hrad, #proměny ostravy, #slezská | 24 Comments
Komentáře
Napsat komentář
Napsat komentář
Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.
Xavier :
A historikové se smějí. Taková památka na „čínský způsob“, tedy „památka“. S původním hradem (http://www.hrady.cz/data_g/voxpic/306_400.jpg). Viz také https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/133158/ArchaeologiaMediaevalisMoravicaetSilesiana_2-2011-1_11.pdf?sequence=1. Ale co, aspoň něco tu máme! :)
07.08.2016 16:10Michal :
Záchrana se povedla navzdory všem Adamům
07.08.2016 20:17Crazym :
Pěkné, ta fotka se mi líbí, tak nějak si to pamatuji když jsem to jako dítě prolézal, jen to bylo možná ještě v horším stavu, propadlé stropy, sesuté zdi apod. Památkou bych už to taky asi nenazýval ale aspoň to má smysluplné využití. I diskotéka Rotunda byla rozumnějším využitím než ta hromada šutrů co tam nakonec z toho hradu zbyla a co jsme se tam nachodili nahánět kikiny a i hrával jsem tam nakonec. Bože to byly tahy z Rotundy přímo na Mrtvolu a pak koupání na Čapkárně a nahánění se soudruhy od VB :-) Takže ten současný Disneyland mě nijak neuráží a i když ho nenavštěvuji považuji ho za přínos pro Ostravu.
07.08.2016 21:01aggu :
Michal: Jestli se „záchrana“ povedla nebo ne je diskutabilní, spíš je otázka, jestli to byla záchrana nebo něco jiného. Nejsem odborník, rád bych si o současném stavu „hradu“ zase něco přečetl z NPÚ.
07.08.2016 22:18Každý kdo tam někdy zavítal, musí jasně vidět, že některé zásahy hradního pána jsou, řekněme velice diskutabilní. Třeba ta stodola vpravo od vchodu, s úžasně infantilním interiérem. Jaký to má smysl… Napadá mě jediný, zvýšit kapacitu pro večírky a profit.
Stejně tak zastřešení. Nechápu.
Hradby z gabionů, které slouží jako hlediště. Drátěné koše vyplněné kamenivem, dominanta prostoru před hradem…
Kulturní dramaturgie, čarodějnické muzeum a podobné nesmysly jenom dokreslují co se tam děje. Další z mozaiky vláčků, Ikarů, lokokoňů…
Vzhledem k tomu, že se jedná o nejstarší památku v Ostravě se člověk na místě neubrání permanentnímu pocitu studu.
Divím se, že to město Ostrava, jako 100% akcionář, toleruje.
Hrad by měl převzít někdo s citem, respektem k historii. Třeba Ostravské muzeum. Má kapacitní problémy. Proč tam nemohla být trvalá expozice o historii Ostravy. Od pravěku, přes středověk. Až k bolševickému ignorantství, „slavné“ Rotundě a „současnému bohatému kulturnímu životu“.
Nimrod :
aggu: Protože toho bohdá nebude, aby na hradě bylo něco smysluplného za páně Burdy života…
08.08.2016 08:53Xavier :
aggu: V podstatě naprostý souhlas. Jen doplním, že hrad rozhodně není nejstarší památka v Ostravě. A dokonce není ani nejstarší stavební památkou – tou je Kostel sv. Václava.
08.08.2016 09:24Petr :
Prosim pána aggu o příklad jedné pozitivní zkušenosti s vývojem v městě Ostravě, existuje-li nějaká?
08.08.2016 10:21aggu :
Xavier: Teď teda nevím ;) Hrad je datovaný k 1. polovině 13. století. Kostel sv. Václava do 2. poloviny 13. století, ale ten zase má románské základy.
08.08.2016 11:00aggu :
Petr: Spousta. Třeba centrum má velice pozitivní vývoj. Sice navzdory místnímu politbyru (zatím), ignoraci developerů (zatím), ale to je jedno.
08.08.2016 11:04Xavier :
aggu: On Slezskoostravský hrad vznikl skoro ve stejné době, jako kostel sv. Václava. Žádná konkrétní data nejsou známa (podobně jako praktický ve všech případech z raných dějin města). První známá a dochovaná zmínka o těchto dvou stavbách pochází z téhož roku (1297). Podle archeologických výzkumů se ale soudí, že hrad byl ve své prvotní podobě vystavěn v druhé polovině 13. století (a nikoli první), zatímco kostel již stál cca kolem roku 1250.
Ono je nakonec možné, že ty stavby byly postaveny zhruba zároveň. Ostatně, stavba takovýchto budov byla (a stále je) dosti materiálně náročná, takže bych se tomu vůbec nedivil…
Jinak nechápu to mínusování u mého původního příspěvku, ani totéž v případě příspěvku od aggu. To je opravdu tak těžké připustit si, že ona památka zanikla a zůstalo jen pouhé torzo a (nepříliš zdařilý) pokus o „záchranu“ a „rekonstrukci“ do podoby, která s původním hradem nic moc společného nemá? I takové Hukvaldy, které jsou zakonzervovanou ruinou, jsou historicky hodnotnější. Ostatně, pozná to i laik – při návštěvě Hukvald na člověka skutečně dýchne historie… při návštěvě Slezskoostravského hradu nikoliv!
Historie starého hradu v podstatě skončila v polovině 20. století. I tehdy již možná bylo pozdě… ostatně, nechat 100 let klesat takovou stavbu v důsledku poddolování (dodnes prý došlo k poklesu cca o 15 metrů). Např. stav z konce 70. let: http://www.images.atlasceska.cz/images/pamatky/velka/18744/v31895_Slezskoostravsky-hrad.jpg.
Přečtěte si tento článek: http://www.obnova.sk/clanok/slezskoostravsky-hrad
Např. tento úsek:
„Ty zahájil jistý pan stavitel Rudolf Sajdek, který začal na sklonku 70. let kámen po kameni rozebírat zbytky hradu a podle svých představ je přetvářel v „hrad“ nový. Za tichého souhlasu obvodního a městského národního výboru a díky finančním injekcím budoval „hradní věž“.
Památkáři se pokusili zabránit nejhoršímu, ale pod pohrůžkami jednoho vysoce postaveného (dnes již nežijícího) funkcionáře Národního výboru města Ostravy to raději vzdali. Ti bojovnější podali v roce 1981 stížnost na městskou prokuraturu, kterou informovali o porušování zákonů o kulturních památkách, územním plánování a stavebním řádu při památkové obnově Slezskoostravského hradu. Stížnost však byla z Krajského střediska památkové péče a ochrany přírody odeslána až o šest let později. V roce 1981 ji totiž tehdejší ředitel střediska odmítl podepsat, prý „z politických důvodů“.“
V současné době jde spíše o turistickou atrakci (a atraktivní je, je tam větší návštěvnost než třeba na Hukvaldách), o památce bych se ale zdráhal mluvit. To už spíš volil spojení „památník/pomník památky“.
Michal :
„Nejsem odborník,….“
08.08.2016 13:50A tím by to mohlo skončit. Jenže jako vždy nekončí a následuje opět únavný elaborát místního Jindřicha Šídla.
aggu :
Xavier: Díky. Jen s tím definitivním zánikem bych nesouhlasil. I „rekonstrukce“ se dá rekonstruovat. Objekty jdou znovu vystavět i z rumiště. U středověkých hradů je to skoro pravidlo ;)
08.08.2016 13:57Xavier :
Michal: Míšo, ty ses dal na trollování? Jindra Šídlo? To bude nejspíš tvůj pseudonym…
08.08.2016 13:59Nevím, co je špatného na tom, když se někdo přizná, že není na něco určitého odborník. Zároveň nevím, proč by „nejsem odborník“ mělo znamenat „nebudu se k tomu vyjadřovat“. A „nejsem odborník“ už vůbec rozhodně neznamená „nejsem schopen čerpat z odborných studií odborníků“. Kromě toho sám dělám v oboru (nejsem ale historik, ani historik umění či architektury – některé lidi, kteří jsou jmenováni v tom článku (např. již zesnulý docent Holý) jsem znal osobně a o hradu jsem s nimi měl tu čest diskutovat. Toť vše, pane Palato!
Xavier :
aggu: Souhlasím. Ale je rozdíl mezi rekonstrukcí z rumiště (viz např. ty slavné čínské hrady, které jsou rekonstruovány takřka v doslovném smyslu tohoto slova, tj. „znovu vystavěny“) a „rekonstrukcí“, ke které došlo v tomto případě, kdy nebyla respektována valná většina z rysů původní stavby. Já bych zde hovořil spíše o jisté formě fasádismu. Ale k revitalizaci v té oblasti došlo, a to je asi pro mnohé to hlavní…
08.08.2016 14:06tom :
Z původního hradu nezbylo téměř nic, takže nebylo třeba vytvářet kopie-to je podle mne taky směšné. Nevadí mi ani tak to, jak hrad vypadá, vadí mi spíše podprůměrná dramaturgie, ale to je problém více městských organizací, např klub Atlantik. Třeba nepříspěvkový Cooltour míří o třídu výš a návštěvníků má dost. Je trochu škoda, že mnohé akce jsou ve stylu pomalovaných dětských tvářiček, sletu čarodějnic, vyřezávaných kýčů atd. Ale je to jen můj pocit, možná se mýlím. Na druhou stranu je pěkné, že hrad žije.
08.08.2016 14:21dolil :
tom: „Třeba nepříspěvkový Cooltour…“
https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-kultury-a-volnocasovych-aktivit/informace-o-dotacich-grantech/kultura-1/kult_poskytnute-dotace-2016
08.08.2016 14:28dolil :
dokonce si myslím, že na Cooltour by se mělo posvítit. Několik kontejnerů, stolků z palet a hopsavé zábavy.
08.08.2016 14:32Xavier :
dolil: Týjo, 2 miliony na celoroční činnost + další prachy na projekty. Zajímavé, že některé (lepší) podniky dokážou dělat kulturu kvalitněji i bez finančního přítoku ze strany města. Díky za to info!
08.08.2016 15:12aggu :
dolil: Porovnávat dramaturgii Cooltouru a hradu… LOL.
08.08.2016 16:15Kultura stojí peníze. Problém je, když máš peníze, a nemáš někoho kdo by ti ten kulturní program dělal. Pak ti v kapse zůstanou peníze a můžeš se jít podívat maximálně na to muzeum čarodějnic nebo na estrádu hereckých celebrit do DKO. Jak je to v Česku zvykem. V Ostravě to zvykem není.
tom :
dolil: 2 milióny, které můžou a nemusí být přiděleny. V porovnání s náklady Slezskoostravského hradu, Atlantiku, Akordu a spol. směšná částka. Nicméně do kultury se peníze dávat musí, ale nabídka by měla cílit i na trochu náročnějšího diváka, dotovat by se měly hlavně kvalitní věci, ne každý slet čarodějnic atd.
08.08.2016 21:57Hynek [msstavby.cz] :
dolil: nerozumim, na co chces svitit? v Cooltouru se deje X veci kazdy den a tim nemyslim jen ze si clovek muze pres leto na zahradce dat pivo a mozna stihnout koncert..
a mozna bych ti i pral si zkusit resit byrokracii v podobnem zarizeni.
15.08.2016 16:40Hynek [msstavby.cz] :
dolil: http://cooltourova.cz/vyrocni-zpravy-kulturniho-centra-cooltour/
31.08.2016 16:15dolil :
Hynek: dobrá práce. Nicméně kvitoval bych , pokud by byli schopni tohle dělat, ovšem bez dotací.
01.09.2016 11:07Hynek [msstavby.cz] :
dolil: na druhou stranu k cemu ty prachy maji pak byt? jenom na stadiony?
01.09.2016 18:15