Pohled na zaniklou synagogu v Ostravě-Vítkovicích. Dnešní ulice Halasova.
Přibližně začátek 20. století
2012

Pohled na zaniklou synagogu v Ostravě-Vítkovicích. Dnešní ulice Halasova.
Přibližně začátek 20. století
2012
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Lip :
Pekna stavba. Skoda ji :-(
14.06.2015 07:54Adam :
Proč jsou synagogy většinou tak ošklivé?
Rýša :
Adam: Dal jsem Vám mínus, neb nevím, jestli jste to myslel doopravdy nebo jen ironicky.
14.06.2015 11:07Adam :
Rýša: Ne, mně se to opravdu nelíbí. Ani žádná jiná synagoga, kterou si vybavím. Je to snad povinné?
14.06.2015 16:49Alex :
Adam:
Jsem ochoten s vámi souhlasit do té míry, do které se tohle hodnocení týká novověkých synagog, postavených pod vlivem tzv. maurského slohu. Samozřejmě, že tyhle stavby mají s reálnými maurskými budovami společného tolik, co cihlová pseudogotika z přelomu 19. a 20. století se stavbami z let 1200 – 1550. Z jejich podoby bohužel převzaly jen pokusy o přezdobenost a splácání mnoha různorodých prvků na jednu hromadu. Z kouzla starých budov v Toledu, Seville, Alhambře nemají zhola nic.
Zato středověké gotické synagogy mají své kouzlo – Velká synagoga v Třebíči nebo Staronová synagoga v Praze
14.06.2015 17:21riltr :
zatím sem se nikde nesetkal z fotkami interiérů ostravských synagog, nevíte o něčem? zrovna vnitřní prostor té vítkovické musel být velkorysí
14.06.2015 19:32Rýša :
Adam: Ne, samozřejmě to povinné není. Každému se může líbit něco jiného. Jen jsem opravdu nevěděl, jestli to myslíte vážně, protože jste nepsal, že se Vám většinou synagogy nelíbí, ale přímo jste napsal, že jsou většinou tak ošklivé. Myslím si ale, že nějaké stavby nemusí být ošklivé, když se zrovna Vám nelíbí.
14.06.2015 20:03Karlos :
Proč to nešlo v Ostravě ? NSDAP v Krnově záměnu synagogy povolila za tržnici, kterou pak zapálili ?
21.01.2023 06:12Synagoga se v Krnově nachází východním směrem od Hlavního náměstí, na ulici Soukenická 28. Do města jezdí pravidelně vlak, autobuse nebo sem můžete také přijet autem a zaparkovat na náměstí Minoritů a poté jít k místu pěšky.
Krnovská synagoga byla postavena v roce 1871 na místě původních městských hradeb, které byly zbourány. Stavba je vystavěna v novorománských, raně křesťanských a byzantských architektonických motivů. Projektovala a postavila ji tehdy nejstarší stavební firma v Jägerndorfu ( Krnově ), stavitel Ernst Latzel
(23. října 1844 Krnov– 9. května 1910 Krnov) K východnímu průčelí synagogy byly přistavěny dvě cca 18 m vysoké věže. Trojlodní interiér bez klenby má ozdobný kazetový strop a dřevem obložené stěny trojbokého ochozu nad bočními loděmi. Synagoga sloužila Židům k bohoslužbám jen do roku 1938, kdy se Sudety připojily k nacistickému Německu. Okolní synagogy byly zničeny, krnovská měla být také zničena, ale město se rozhodlo udělat podvod na nacisty. Ze synagogy odstranili židovské symboly a přeměnili ji na tržnici. Proto místo synagogy zapálili tržnici. Díky tomuto činu byla stavba zachráněna. Po válce sloužila jako sklad a od roku 1960 v ní přebýval Státní okresní archív. V roce 1994 byla synagoga navrácena Židovské obci Olomouc.
Zdejší synagoga je jediná přístupná v Moravskoslezském kraji. Nachází se v ní muzeum věnované židovským průmyslníkům – expozice Židovští průmyslníci, podnikatele a vynálezci.
V synagoze se také konají bohoslužby přístupné pro veřejnost.
x x x x x
Identifikace místa Soukenická 28, Krnov si lze snadno prohlédnout a vidět mnohem víc
Tohle je zatím největší šok http://showmystreet.com/
Do okénka zadejte „město ulici číslo domu“ a koukejte po okolí
Funguje to v celém světě, když znáte adresu