Systematická likvidace historie a urbanismu měst šla v době socialismu bohužel velmi dobře. Okolí Bezručovy ulice v Novém Jičíně je toho důkazem.
Před 1945
Pohled směrem k dnešní ulici Bezručova.
2017
Původní bloková zástavba byla zbourána mezi lety 1985-1990. Nahrazena sídlištěm… Z původně průjezdné městské ulice se stala slepá ulice u paneláků.
Podívejme se ještě na historický pohled ze směru od ulice Bezručova do doby před demolicí objektů.
Z lokality zůstalo zachována pouze málo domů, jak můžeme vidět na leteckém snímku z roku 1946 a 2021.
zdroj: Erinnerungen an meine verlorene Heimatstadt Neutitschein von Dipl. Ing. Wolfram Finfera. Tschechische
Jiri :
Škoda těch starých domů a ulic. Jako kulturnější náhradu bydlení bych chápal ty nízké cihlové domy, dodržující odstup od cesty, uliční linie a vnitřní prostor. Ale ta pakombinace s věžáky, jeden dokonce nacpaný doprostřed bloku, to mi hlava nebere.
25.09.2022 11:00Jestli jim tehdy ústředí stanovilo počet ks lidu vměstnat na blok, nebo tam chlastali, asi to druhé..
Brando :
Velmi smutné, co doba nedávno minulá- soudruzi udělali s touto společností a urbanismem v celém státě.
25.09.2022 18:31thvari :
Brando: smutné to je, o dost smutnější je ale to, s jakým gustem v tom pokračujeme po revoluci, jak šťastní jsme z tehdy nastoleného diktátu silnic a parkovišť a jak nepochopitelně složité se jeví postavit na mnoha místech znovu úplně obyčejný uzavřený městský blok
25.09.2022 22:10Vladislav :
Dneska v době kapitalistické se ale děje nemlích to samé ba ještě v horším měřítku a jen kvůli tučným ziskům několika málo jedinců, nikoliv ve prospěch společnosti.
26.09.2022 15:45Neznáte důvody, příčiny, naše mladá generace není ochotna pochopit poválečnou dobu, kdy bylo potřeba budovat znovu od píky, nutnost bydlení pracovníků s rodinami při expanzi průmyslu a výrobních závodů.
Nadávat na komunisty a dnes na Babiše a Putina, že za všechno můžou… není snad většího klišé :D :D :D
Martin [msstavby.cz] :
Vladislav: Tak zrovna Nový Jičín nebyl válkou zničen a po válce poměrně nabízel dost možností kde bydlet, když měl obyvatel o několik tisíc méně, než před válkou.
Problém byl však v neúdržbě znárodněného majetku.
26.09.2022 18:18Brando :
thvari: thvari: Jestlize nekdo pise, ze dnesni doba je VLASTNE v urbanismu horsi nez minula, bud vedome lze nebo je uplne mimo. Bolsevici stihli vymazat z povrchu zemskeho cela mesta (napr. Most v Severnich Cechach), cele casti mest (napr. Ostrava, sakralni stavby po cele republice atd.), cele vesnice (napr. nesmyslna terlicka a zermanicka prehrada, kde pod voudou skoncilo nekolik pamatek a vesnic), zivotni prostredi zdevastovane, a tady nejaka soudruzka, nebo soudruh “vyplodi“ takovou myslenku. Tento narod si zaslouzi opravdu jen Bureše + ZEMLJANKY. Cest praci, soudruzi!
27.09.2022 09:44thvari :
Brando: Nerozumím, proč označujete mě, když je to reakce na Vladislava. Osobně si myslím, že je tahle doba podstatně lepší, jen poukazuju na dost otravnou setrvačnost v myšlení a plánování. Když projednáváme Bohumínskou, tak se všichni bojí zúžení na dva pruhy a okamžitě se objeví hlasy starých lidí poukazující na to, kde teda budou jezdit ty kaminony a veškerá doprava. Co nám je z hlediska rozvoje centra jako atraktivní lokality pro bydlení a příjemný život po tom, kde budou jezdit nějaké po–ané kamiony?
27.09.2022 10:36Hans :
Vladislav: Rozhlídněte se prosím kolem sebe a podívejte se i na staré fotky. To, co byl před válkou park, za socialismu zpustlo a dnes je to neprostupný les. To, co byla před válkou fungující uliční síť, se za socialismu změnilo v zubatý nesourodý slepenec paneláků a garáží na způsob nejchudších amerických měst. Chodníky, předzahrádky, osvětlení, továrny, městské bloky… to vše mělo původně úroveň nejbohatších států světa. Dnes většina měst vypadá jako na východě.
A že se dnes děje to samé? Kdeže. Za socialismu se zvládlo zbourat polovinu ostravy, padly ty nejzajímavější stavby jako např. Lauby. Kdyby ta doba měla pokračovat, rozhodně bysme dneska neviděli opravovanou Ostravicu-Textilii, rozhodně bysme neměli upravené náměstí. Zbylo by jen sídliště, divadlo a soud. Zbytek centra by šel postupně dolů, tak jak se to těch pár desítek let dělalo. Hrůzná neucta k generacím předků, kteří se o prostor okolo sebe starali. Zajeďte se podívat do Rakouska a žasněte, jak by mohla naše městečka vypadat nebýt socialistického experimentu.