Letecký snímek historického centra města Nový Jičín z roku 1927 uveřejněný v „Prager Presse“.
Zdroj: Digitální zemský archív v Opavě
Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Nový Jičín
Číslo NAD: 866
Signatura: NJ/603
Datum vzniku: 1927
Autor: neznámý
Dnešní podoba centra města:
Mx :
Na snímku je pro zajímavost vidět, že ubyla 1/3 nebo spíše 1/2 městské zeleně, zejména v horní části snímku. Holt daň za rozvoj. Ale je to ukázka, jak si každá další generace spíše vezme, tam kousek, tam kousek. A každá nová generace si zvykne na nový stav a další kousek vezme. Na toto bychom si měli dávat pozor
18.04.2021 10:51Jann :
Mx: Tohle je spíše výjimka, taky proto, že Nový Jičín před sto lety jako provinční město měl „za hradbami“ v podstatě už vesnici. Ve skutečnosti velká česká města nikdy nebyla tak zelená jako nyní. Je to hezky patrné např. když sledujete staré snímky Ostravy a pro kontrast si vylezete podívat na Ostravu ze shora třeba na haldu Ema.
18.04.2021 15:41Jestli někde nyní přicházíme o zeleň, tak je to paradoxně na horách, kde jsme desítky let neuměli vytvářet nic jiného než holoseče a monokulturní výsadbu a teď za to pykáme. A po hříchu se tak děje i nadále, zejména co se holosečné těžby týče.
O. :
Jann: Hory jsou taky zalesneny tak moc, jak nikdy v minulosti nebyly.
19.04.2021 10:54Pavel :
Jičín bez kruháčů, taková romantika!
19.04.2021 21:02Mx :
Co je málo a co dost zeleně, je pro každého zcela jiné. Konkrétně na tomto snímku při při podobné hustotě zástavby výrazně zeleně ubylo v horní části města. Ale souhlasím, že nelze zobecňovat. Ale ani tak, že zeleně všude ve velkých městech přibylo. Na to nemáme dost podkladů a ani dost do minulosti mnoho staletí dozadu. Možná totiž vyrostly stromy, ale u rozlohy ploch zeleně to už tak být nemusí. Nové moc nevznikají (nebo ano?) a sem tam se někde ukousne kousek z nějaké stávající.
19.04.2021 22:03Jann :
Mx: Zaměňujete extravilán obce za intravilán. V intravilánu (zastavená část obce) velkých měst nikdy nebylo tolik zeleně, jako dnes. Kde je trochu volné zelené plochy, sadí se strom, stavebník při kácení jednoho stromu z důvodu výstavby sadí zpravidla min. dva jinde, jinak by vůbec nezačal stavět. Tím jak se město rozrůstá do šířky, což je přirozený jev urbanizace, tak zabírá další extravilán (nezastavěná část obce), kde se může vyskytovat větší míra zeleně v kompaktní formě. Stejný jev nastal i v Novém Jičíně. Stromy ze zahrad přemigrovaly do ulic, což můžete vidět i na těch snímcích výše v jeho zmiňované horní části – ulice Msgr. Šrámka, Žižkova, Bezručova…
20.04.2021 22:37