Vítězem soutěže na novou podobu sadu Dr. Milady Horákové jsou Ing. arch. Tomáš Minarovič a Ing. arch. David Zatloukal z ateliéru míza architekti, spoluautorkou návrhu je Ing. Hana Tomaštíková, na návrhu spolupracovala také Ing. arch. Klára Lanžhotská.
Návrh vyzdvihuje přednosti současného parku a nenásilně do něj doplňuje nové prvky. V srdci parku například vznikne prosvětlený prostor s altánem pro kulturní a společenské aktivity, obnoví se vodní prvek a přibude promenáda. K současnému dětskému hřišti bude umístěna kavárna s toaletami. Nově založený ovocný sad oddělí herní zónu od zbytku parku. Další herní a odpočinkové prostory s posezením, které autoři nazývají „městskými pokojíčky“, vzniknou na okraji sadu podél městské třídy 28. října. Směrem dovnitř se park rozvolňuje v zelenou krajinu protkanou pěšími stezkami.
V území bývalého židovského hřbitova jsou navrženy úzké ztrácející se pěšiny, které kopírují některé trasy původní cestní sítě. Připomínají tak historii tohoto místa a jeho pietní význam.
Porota ocenila zejména celistvost a kvalitu návrhu, včetně funkčního propojení parku s okolím. Pozitivně také hodnotila, že se návrh nesnaží konkurovat novostavbě koncertního sálu, naopak jí přirozeně poskytuje zázemí příjemné reprezentativní městské zahrady. Autoři také výborně zohlednili všechna specifika parku, ať už se jedná o jeho historii, množství uměleckých děl, které se v něm nachází, nebo dnešní stav zeleně.
Porota byla složená z nezávislých odborníků, zástupců města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Zasedli v ní krajinářští architekti Petr Velička, Jana Pyšková a Iva Seitzová, architekti Jitka Ressová a Jindřich Nový, a historik Jakub Ivánek. Závislou část poroty reprezentovali náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, radní městského obvodu Rostislav Řeha a ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil. Přizváni byli zástupce Církve bratrské Tibor Mahrik, zástupkyně Židovské obce Alena Ševčíková, místostarosta Petr Kuś či odborníci na dopravu, zeleň a údržbu. Návrhy hodnotili z hlediska urbanisticko-krajinářsko-architektonické kvality, hospodárnosti, ekonomické přiměřenosti a udržitelnosti.
Předpokládané náklady na realizaci proměny parku jsou 250 mil. Kč bez DPH. Začátek realizace se odhaduje na rok 2026.
- 1. místo
míza architekti
- 2. místo
Ing. arch. Jakub Kopec, Art.D., Ing. Michala Marcinova, Ing. Vladimír Sitta a Barbora Hrmová
- 3. místo
Jakub Chvojka a Marek Holán
- odměna
Ing. Maxim Turba, Ing. Radka Špičáková, Ing. arch. Jana Strachotová a Ing. arch. Michal Mihalčík
zdroj: mappaostrava.cz
Patrik :
Tak druhé i třetí místo se mi rozhodně líbí více…
Brzda :
Hm, celkem pěkné, ale za mne je nejlepší ten poslední (odměněný) návrh…..
10.02.2023 11:06David :
Vítězný návrh vyhrál jen proto, že se nepustil do žádné a drahé fyzické změny toho parku – do trávy pouze osadil různé elementy ať už nábytek či lavičky, většina z toho bude možno využitelná jen v létě. Navržená vodní plocha je minimální, zohlednění historie hřbitova tím, že znovu obnovím původní hřbitovní cestičky – nebylo by lepší vytvořit slušný pomník ve formě vodní plochy? Tam fyzicky chybí ten odkaz toho hřbitova… A nějaké osové řešení už vůbec nedává smysl, ta promenáda vede podél nemocnice směrem k Varenské ulici přímo k Orfa nábytek – to jako vážně?? Nedává větší smysl propojit tuto lokalitu s Futurem kde je výskyt lidí největší? Duo architektů z Prahy a Brna kteří lokalitu zažili pouze z Google Map… ono jim to nakonec vyšlo, gratulace k jejich první urbanistické realizaci, levný návrh = levné řešení, zástupci města nemuseli dlouho přemýšlet.
Za mě ten odměněný a 3. místo jsou to co se mělo realizovat, bohužel….
marian :
David: taky mi přijde, že autoři v parku vůbec nikdy nebyli. hodně proslapany ‚tah‘ od zastávky dům energetiky směrem k futuru není zohledněn v žádném návrhu. takhle se dneska žije a pracuje vizualizace, prezentace, slídy, tabulky…a výsledkem je odpad.
10.02.2023 18:45adamous :
Za me je poradi presne naopak. 1. misto je tezka nuda.
10.02.2023 19:25Hrdý Ostravak :
Vítězný návrh se mi velmi líbí.Leč ,žel ,ty vizualizace je nutno brát v Ostravě s velkou rezervou. Jejich hodnota je asi tak hluboká, jako vtipy Štěpána Kozuba.
11.02.2023 17:50Jeřdno :
marian: Však to je úplně mimo plochu, kterou měli řešit.
13.02.2023 08:36Ivan :
Neměl by taky někdo korigovat ty soutěže a množství viualizací? Určitě jsou tam nějaké finanční ohodnocení atd, ale v život se z toho uvede málo co. Už tady máme virtuální budovu filharmonie (začne se vůbec realizovat?), následný bulvár vedle virtuální černé kostky, potom tenhle park… jako jo, super, ale i tady na ty všechny „malůvky“ jdou finance z města.
13.02.2023 09:18paulos :
Tak toto je opravdu na Ova-Story II. ani jeden z návrhů nezohledňuje již léta plynoucí koncentraci lidí mezi zastávkou a Futurem. Takže nikdo z těch autorů tam fyzicky nebyl a vše udělali dle google maps a přípojných silnic naproti parku. Je to výsměch, proč se taková soutěž vůbec dělala ?
19.02.2023 02:23Nevidím tam žádný výrazný oživovací prvek proč by lidi do parku měli chodi a sluníčkově sedět na trávě. :/ Taky ta hospoda se zase tváří jako růžová cypovina, místo poctivé hospody s řemeslným pivem, párkem, zakuskem pro děcka a dětským hřištěm a workoutem vedle. …bože jsme tupci
paulos :
vážně je v systému komentářů :D zařazen antispam slušnosti a nepůstí mě to napsat: růžoví pí čo vina ? :D
19.02.2023 02:24davidb :
paulos:
19.02.2023 07:19Mezi jakou zastávkou a Futurem?
Johnny :
paulos:
„Hospoda“ je přímo vedle dětského hřiště a když bude poptávka, provozovatel určitě nabídne „řemeslné pivo, párek i zákusek pro děcka“.
Čili je to venkoncem „much ado about nothing“, kritika pro kritiku, dokonale smyšlená.
19.02.2023 10:26