Jak se v roce 2024 promění okolí galerie PLATO Ostrava.
Zahradu, která obklopuje po obou stranách ostravskou městskou galerii PLATO, čekají v roce 2024 změny. Galerie tu nainstaluje posezení, zastínění a zónu pro děti. Promyslí i plán na další mobiliář, který osadí v dalších letech. To vše ve spolupráci s umělci, umělkyněmi a odborníky. Galerie přímo na zahradě plánuje aktivity pro školy i veřejnost.
Zahrada v centru města o rozloze 9.000 m2 byla založena v říjnu 2022 jako permakulturní, tedy ekologická a smysluplně uspořádaná pro lidi i živočichy. Od června 2023 o ni pečuje PLATO a pojmenovalo ji Zahrada přítomnosti.
PLATO uspělo v programu Národního plánu obnovy zaměřeném na mezinárodní odbornou spolupráci s projektem „Rezidence: Pionýrské rostliny“, jehož východiskem je galerijní zahrada, a může tedy v roce 2024 pozvat hosty a hostky na tvůrčí rezidence. Některé rezidence směřují k budování komunitního charakteru zahrady, jiné k pevným intervencím v zahradě v podobě mobiliáře, který se bude pohybovat na rozhraní umění a designu, další pomohou zájemcům zorientovat se třeba v teorii zabývající se biotopy a jejich biodiverzitou.
Galerie se propojí s dalšími institucemi jako Ksi Prostir (Dnipro), Floating University (Berlín), Konteksty (Sokołowsko), Český permakulturní institut.
Prvním rezidentem bude umělec a architekt Vojtěch Radakulan, na druhou rezideci jsme pozvali argentinskou architektku, kurátorku a edukátorku Rosario Talevi žijící v Berlíně.
zdroj text: Tisková zpráva
Mx :
To je dobrá zpráva
18.01.2024 19:51PetrK :
Hlavně na ten barák dejte aspoň nějakou ceduli, ať turisté odjinud mohou už zdálky vidět, co to je vlastně za objekt. Že je to galerie totiž aktuálně člověk pozná, až když si přečte nápis na dveřích.
19.01.2024 07:08AdamK :
PetrK: Turisté odjinud, když už jednou turistikují do Ostravy se zájmem o architekturu nebo umění si vše podstatné zjistí předem na internetu a tím se pak řídí. Nebo si myslíte, že pomatení turisté běhají náhodně někde na periferii pod mosty u Bauhausu a když najednou když se před něma vynoří cedule tak jim to změní život? :-) Žijte své vlhké sny. Každopádně nové „cedule“ vč. digitálních poutačů z obou stran tam někdy koncem roku instalovány byly. :-)
19.01.2024 07:32Vítek :
Je to hezký napsané jazykem žadatelů o dotace!!!
19.01.2024 07:46balde :
za mě hlavně něco udělat s tím osvětlením, protože pokud to na tu zahradu bude smažit led zářivkama celé léto, celou noc, tak tam toho hmyzu moc nepřežije
19.01.2024 13:41PetrK :
AdamK: geniální zdůvodnění proč lidem nezjednodušovat orientaci, děkuju moc za vysvětlení :-D teď bychom měli sundat označníky i ze všech nádraží a veřejných budov, však oni si to lidi v mapě najdou, ne?
19.01.2024 15:46LK :
AdamK: sry, ale když jezdím na různá místa, tak si málokdy hledám věci dopředu, ale spíše se po městě potuluji a nechávám se překvapit ;-)
20.01.2024 16:22Ilona Rozehnalová :
Dobrý den, uvítala bych na tomto webu i informaci, že jatka postoupila do shortlistu na mezinárodní Cenu Mies van der Rohe – je to velký úspěch pro Ostravu, jatka jsou jedinou českou stavbou, která postoupila do dalšího kola. Budete o tom prosím čtenáře informovat?
Odůvodnění pro postup jatek do dalšího kola mezi 40 nejlepších evropských projektů, jak jej sdílel architekt Osamu Okamura na svém facebooku:
„Skutečně evropský rozměr dodává ostravské městské galerii PLATO nejen její mezinárodní výstavní program, ale také přeshraniční polský architekt Robert Konieczny, který je autorem vítězného soutěžního projektu a jeho realizace. Čtyři desetiletí úsilí ostravských občanských a kulturních iniciativ o založení městské galerie současného umění – Kunsthalle – vyvrcholilo před pěti lety odkoupením zchátralého průmyslového areálu městských jatek od soukromého vlastníka. Objekt byl citlivě očištěn, zcela zničené prvky fasád z kamenného zdiva byly obnoveny a doplněny. Obě původní haly byly propojeny společnou centrální „ulicí“, ze které se vstupuje do všech pěti výstavních sálů nabízejících různé charakteristiky výstavního prostředí. Otvory, které byly necitlivě vyřezány do fasády při dřívějším druhotném využití objektu jako technického dvora a garáží, jsou nově řešeny jako moderní otvíravé prvky – otočné části fasády – které umožňují různé varianty propojení interiéru galerie s veřejným prostorem a okolní dešťovou zahradou. Městská galerie PLATO se stává klíčovým prvkem revitalizace celé původně průmyslové části města přiléhající k železnici, ve které má v krátké době vzniknout řada dalších obytných budov a pracovních příležitostí. Díky nezměrnému úsilí místních občanských iniciativ a také díky úspěšné realizaci architektonické soutěže bylo možné nechat tuto industriální perlu znovu zazářit, jako nové centrum umělecké diskuse o ekologii, feminismu a sociální spravedlnosti ve městě, které teprve nyní nachází svou moderní postindustriální identitu.“
Ilona Rozehnalová :
Jatka dostala již několik architektonických ocenění. Mimo jiné i hlavní cenu v kategorii Rekonstrukce v největší české architektonické soutěžní přehlídce s mezinárodní porotou, kterou pořádá Obec Architektů. Cen ale získala více, konkrétně jde o tyto ceny:
Národní památkový ústav – Cena Patrimonium pro futuro: hlavní cena v kategorii Památková konverze, Cena generální ředitelky památkového ústavu
Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2023: hlavní cena v kategorii Rekonstrukce
BigMat International Architecture Award 2023 (Španělsko): Národní cena v hlavní kategorii za Českou republiku
Stavba roku 2023: zvláštní cena za mimořádný význam revitalizace památkového objektu vzešlé z architektonické soutěže
Stavba Moravskoslezského kraje: čestné uznání v kategorii Stavby občanské vybavenosti – rekonstrukce
Česká cena za architekturu: konverze vybrána mezi 6 finalistů
Evropská cena za architekturu Mies van der Rohe Award 2024: širší nominace, v lednu 2024 byla vybrána do užší nominace, v dubnu 2024 budou známy výsledky
helikoptéra :
Ilono, řekněte, kdo Vás teď platí?
Dr. Kohn :
No tomu opravdu říkám geniální nápad. Teď, když se bude kopat celý barák vedle, tak tam dají lavičky, aby si tam šli lidi do toho prachu sednout. Tady už nikdo vůbec nad ničím nepřemýšlí.
22.01.2024 11:15Marthin :
helikoptéra: Tady alespoň vidíte jeden z obrovských nešvarů Ostravy, který ji táhne dolů. Sprostá hovada, která si nevidí do huby a nestydí se pod anonymní přezdívkou lživě obviňovat dámu, kor regionální patriotku, která už pro Ostravu vykonala spoustu práce zcela ZDARMA… Navíc si podobným hovadům netroufne nikdo nic říct… To je, bohužel taky současná Ostrava…
23.01.2024 07:17Kdo jsi, ty hovado, že si troufáš takových sprostot a ještě nemáš ani dost odvahy, abys to napsal pod svým jménem?! Do očí bys jí to neřekl, co?!
Martin [msstavby.cz] :
Ilona Rozehnalová: Prakticky nikdy jsme nevěnovali vlastní článek nominaci, nebo získanému ocenění nějaké stavby. Vždy byly obdobné informace přidávány komentářem buď redakcí, nebo samotnými čtenáři. Výjimka snad z roku 2012 k pasivní budově Otazník.
23.01.2024 07:44Vítek :
Martin : Jatka asi získávají různá ocenění, avšak asi pouze na základě fotek a nakresů. Bohužel proměna místa určeného pro zabíjení na kulturní zařízení není jednoduchá. Je to tam stále studené a neláká to k návštěvě a posezení uvnitř či v okolí. Památka by asi měla být do místa vrostlá, jatka jsou nějak umělé chmurná, působí odtažitě k okolí. Ta ocenění to nezmění!
23.01.2024 08:56Marthin :
helikoptéra: V tomto pořadu paní Rozehnalová vysvětlila, kdo ji platí (z čeho žije):
23.01.2024 21:35https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/416235100161009/
Zvláštní, že se neptáš, zda někdo nezaplatil ty politiky, kteří Bauhausu prodali pozemek i s jatky pod cenou a bez podmínek a zda za to něco nedostali. Proč se neptáš, zda nezaplatili někomu něco manažeři Bauhausu?
Tlustý :
Přehled staveb nominovaných na cenu Mies van der Rohe : https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-do-uzsiho-vyberu-ceny-evropske-unie-2024-za-soucasnou-architekturu-se-dostalo-plato-ostrava-40458096
24.01.2024 21:29TomOva :
Může to mít cen kolik chce, ale lidi to moc neláká. Je to studené, bez ducha, bez pěkného okolí.
25.01.2024 13:24