Soukromý investor plánuje v katastru Prostřední Suché vybudovat závod na recyklaci a zpracování plastového odpadu – CITEM. Záměr prochází procesem EIA.
Záměr je vybudovat moderní technické zařízení, na chemickou recyklaci odpadních plastů
(přetříděných nebo čistých vstupních plastů) o kapacitě 29 040 t/rok vstupního materiálu
či odpadního plastu za účelem výroby následujících produktů:
- olej (tzv. TACOILTM),
- energetický plyn,
- uhlík (tzv. TAC Coke),
- dehet,
- odpadní vodu.
Vzhledem k charakteru záměru se nepředpokládá kumulace s obdobnými záměry v blízkém okolí, mimo dopravu spojenou s návozem suroviny (odpadních plastů) určených pro zpracování a odvozu vzniklých surovin. Nejbližším záměrem pro nakládání s odpady je „projekt CEVYKO“, kde však bude pouze docházet k třídění komunálních odpadů a výroba TAP z odpadů, které již nejsou jinak využitelné.
Základní popis technologie
Principem procesu pyrolýzy plastů je rozklad vstupního materiálu, tj. směsného plastového odpadu, za vysokých teplot (cca 750 °C) bez přístupu vzduchu, přičemž vznikají tři produktové proudy s vyšší přidanou hodnotou. Prvním je pyrolytický plyn tvořený nižšími alifatickými uhlovodíky, který je následně spálen v přidružené spalovací jednotce, kdy výstupní spaliny ohřívají pyrolytickou komoru. Po prvotním uvedení jednotky do provozu pomocí zemního plynu ze zásobního tanku (není nutná stálá přípojka) je tedy proces energeticky autonomní a nevyžaduje externí zdroj tepla. Druhým produktem je pevný zbytek, tvořený z většiny uhlíkem, který lze využít coby barvivo, plnidlo nebo adsorbent v chemickém průmyslu či stavebnictví. Nejhodnotnějšími produkty jsou pak pyrolytický olej a dehet, skládající se z vyšších kapalných alifatických a aromatických uhlovodíků, jenž slouží jako surovina pro petrochemické rafinérie.
Umístění a situace záměru
pramen: EIA
Poslední komentáře