Problém VŠB-TU

V budově Vysoké školy báňské, Technické univerzity Ostrava má vzniknout technické lyceum.

V pondělí 25. března 2019 bylo v Ostravě na krajském úřadě podepsáno memorandum o spolupráci při realizaci nového technického lycea. Podepsali ho hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO), rektor VŠB-TUO Václav Snášel a ředitel Moravskoslezského inovačního centra Ostrava Pavel Csank. Vznik nové krajské organizace je podle nich speciální nejen v tom, že nová střední škola bude působit v prostorách VŠB-TUO, ale hlavně díky vzdělávacímu programu, na kterém se budou podílet univerzitní odborníci a inovativní firmy. Součástí organizace bude kromě technického lycea i tréninkové centrum pro žáky a vzdělávací středisko pro učitele.

Středoškolská instituce má vzniknou v budově Nové knihovny v hlavním areálu školy. Místa je zde hodně. VŠB se totiž dlouhodobě potýká s úbytkem studentů. Mezi lety 2009 až 2018 je pokles více jak 50%. Pokles ani nekopíruje demografický vývoj v celé zemi.

Tohle není „fajn“ pokles, který zkvalitní výuku. Tohle je obrovský problém nejenom pro samotnou školu, ale také pro Ostravu a region. Nejen, že se Ostrava dlouhodobě potýká s odlivem vysokoškolsky vzdělaných lidí. Oni zde již ani nepromují.

zdroj: ostrava.cz

Návrh Technického lycea:
Autor: Ateliér 38

zdroj: ostrava.cz / zakazky.vsb.cz

Související články


Komentáře

  1. jrz :

    Tak jsem se letmo podíval na moji Alma mater (VUT), dohledal si výroční zprávy a hleďme:
    (rok/celkový počet/zahraniční studenti)
    2001/15090/?,
    2002/15740/?,
    2003/17561/?,
    2004/18623/?,
    2005/20563/1258,
    2006/21087/1542,
    2007/22479/1853,
    2008/22774/2166,
    2009/23214/2326,
    2010/23588/2583,
    2011/23841/2776,
    2012/23996/?,
    2013/23694/?,
    2014/22985/?,
    2015/22278/?,
    2016/21235/4456,
    2017/19240/4206,
    2018/18740/4379.

    Pokles o polovinu oproti letům kolem roku 2010 tu nevidíme. Otázkou spíš je, zda je pokles studentů vyrovnán kvalitnější výukou. Jak tak kolem sebe slyším, dnes se jede na kvantitu a kvalita jde celkem bokem (toto mám od svých bývalých spolužáků, dnes Ph.D. nebo doc.).

    Thumb up 18 Thumb down 4
  2. Adam Cerv :

    A to je hlavní důvod přesunu ekonomické fakulty z centra – tu velkou budovu už nenaplní.

    Thumb up 8 Thumb down 2
  3. davidb :

    Jako student, který na VŠB nastoupil v roce 1998 si pamatuji, že se do prvních ročníků nabíralo velké množství studentů.
    Ale % dostudovaných bylo velkmi nízké.
    Některé VŠ to mají naopak. Težké příjímačky, tudíž málo studujících, ale skoro všichni dostudují.
    A teď co je lepší?

    Thumb up 10 Thumb down 1
  4. David :

    studuj ve meste ve kterem neni prace pro mozky z kdyz uz tak za mizerne penize…
    samozhrejme ze je lepsi studovat jinde anebo okamzite zmizet protoze v Ostrave proste prosperita neni a kdo si mysli ze je tak je opravdu hlupak
    davam tomu 10 let max 15 :) ale to uz i Brno a Olomouc budou nekde jinde

    Thumb up 12 Thumb down 31
  5. adamous :

    David: Prosperita je i tady, ale zalezi v jakem oboru, kdyz si odectu od prazske mzdy naklady na podnajem, tak jsem tam skoro stejne jako tady (bydlim ve vlastnim) a koupit slusny byt 60m2+ v Praze uz je dneska dost mimo realitu. Spise je to potom otazka, jestli pri stejnem cistem prijmu si chci uzivat prazske prostredi nebo Ostravu (tj. jestli chci pamatky nebo 40 minut na hory). Kazdopadne je pravda, ze pro jine obory (delam v IT) tady asi takove uplatneni neni a tezko se tady treba uzivi pamatkar nebo student ekonomky (pokud nechce delat nekde za prepazkou).

    Thumb up 21 Thumb down 1
  6. jrz :

    adamous: Pražák spíše než památky využije daleko větší výběr kulturních akcí či jiných vymožeností hlavního města. A jak píšete, je to o tom si to umět spočítat a porovnat si priority, nabídka práce je pro lidi se specializací v našem kraji slabší, dosti bídná, ne-li žádná. Ale i tak se to posouvá, dle mého mínění, k lepšímu. Znám dost lidí, kteří se vrátili zpátky a to z jediného důvodu, levné bydlení. A platově, k jejich překvapení, jsou na tom stejně (všichni VŠ vzdělání).

    David: Co jsou pro Vás „mizerné peníze“?

    Thumb up 16 Thumb down 0
  7. Adam Cerv :

    adamous: Taky si myslím, že to není o práci nebo prosperitě, ale o prostředí. Lidi dnes nejdou za prací, ale práce jde za nima případně s nima. Podle mě je mnohem rozumnější se zaměřit na město a prostředí v jakém tady žijem, než budovat nějaké technologické klastry apod. V domění, že to přiláká talenty.

    Thumb up 17 Thumb down 2
  8. adamous :

    Adam Cerv: Nejvetsi problem je zde skladba obyvatelstva, lidi jsou tady proste moc zvykli, ze je tady uz za komunistu nekdo zamestnal ve fabrice. Kdezto v Brne, Praze jsou lidi mnohem vice podnikavi – kolik zde taky vzniklo firem s celorep./globalnim meritkem (Avast, AVG, Kiwi.com, Slevomat, Notino, atd.). Tohle mysleni se musi zmenit i tady. Jako neco se tady trochu uz deje, ale je to porad strasne malo a nelze asi cekat, ze se najednou velci investori z jinych casti republiky zblazni a zacnou tady presouvat svoje sidla. Takze bud tady neco bude muset natahat CzechInvest (tohle je o schopnosti mistnich politiku, jak umi lobovat) a nebo si ty svoje velke firmy budeme muset v Ostrave vybudovat sami. Kazdopadne polohou je na tom Ostrava dobre, jen je problem, ze vsechno zajimave vyzerou Katowice, Krakow.

    Thumb up 10 Thumb down 3
  9. Rado :

    adamous: Za vyžírání Ostravy Krakowem nebo Katowicemi si může Ostrava jen a jen sama. Obzláště v dnešní době sklízí Katowice sladké plody v podobě fungujícího letiště, kdy v Katowicích sídlí nejedna nadnárodní společnost a celkově je značný hlad po kancelářských prostorách a kanceláře a hotely rostou jak houby po dešti. A Ostrava? Veřejný prostor na katastrofální úrovni, dopr. infrastruktura žádná sláva, hlavně ale platí, že člověk, který se chce živit hlavou a ne rukama, zde nemá moc příležitostí v porovnání s Brnem či Prahou. Stále je Ostravsko, resp. MSK dělnický region. No a VŠB jako taková sází na kvantitu, ne na kvalitu, obzláště na HGF je to patrné, kde je všeobecný marasmus ještě doplněn o personální čistky, kdy schopní odcházejí a zůstávají ti loajální vedení či jiní indulonisté.

    Thumb up 11 Thumb down 8
  10. Skeptik :

    Zajímalo by mě, kolik absolventů stavební fakulty nachází v regionu uplatnění a jaké jsou jejich nástupní platy? Např. architekti, ale i jiné odbornosti. Nevíte?

    Thumb up 2 Thumb down 0
  11. thvari :

    Já zkusím přidat nějaké postřehy přímo k té škole. Podle mě je technické lyceum dobrý nápad, ale doufám, že zakladatelé nepodcení následující věci:

    – výuku angličtiny, dneska je to „must“, jejich absolvent by měl mít možnost jít studovat na VŠB, ale stejně tak za hranice, bude-li chtít, stejně jako v případě práce
    – s tím souvisí – nedržet lidi v Ostravě. dát jim křídla. klidně ať jdou do světa, však ona se část lidí vždycky vrátí a nabyté zkušenosti jsou pak pro město skvělý přínos. aby to nedopadlo nějakým hloupým způsobem ve stylu: vystudovaly jste děti naše lyceum, tak teď nás budete poslouchat a půjdete všichni hromadně na VŠB, tak jak vám přikazujeme
    – vést děti k samostatnosti ve stylu „už na střední si založ start-up“ a my tě v tom podpoříme (každá sebemenší firma je potenciální zaměstnavatel dalších lidí)
    – co nejvíc projektů, předmětů a aktivit, které se nějak kryjí s tím, co je čeká na VŠ, kde je to často o dost víc cool než na střední (to snad předpokládám bude automatické, když budou sídlit na kampusu VŠB, ale člověk v ČR nikdy neví, že jo…)
    – podpora těch, co nechtějí na VŠ a nebo si chtějí dát „pauzu“ („gap year“). můžu začít po lyceu podnikat? můžu někam nastoupit do práce, pokud budu chtít?
    – bude škola schopna oprostit se od pouhého memorování (na testy, na přijímačky) a naučí studenty i soft skills (psát, vyjadřovat se, prezentovat svůj startup, představit svůj technologický projekt, zmarketovat a prodat se, atd.)

    Thumb up 12 Thumb down 4
  12. David :

    adamous:
    pokud nekdo vystuduje IT a zustava v Ostrave tak teda nevim kde ten mozek nechal… v Evrope se v IT oboru da vydelat i 300tisic mesicne.
    Takze zpet k tematu, Ostrava opravdu neni prosperujici pro vysokoskolaky obecne. Kolik novych kancelarskych budov se v soucasnosti stavi aby nabidli praci tem chytrym absolventum z VSB a kolik vyrobnich hal se planuje na Ostravsku pro nevzdelane? Myslim ze rozrustajici areal v Hrabove a v Hrusove jsou priklady toho jake jsou vyhlidky ve meste na dalsi dekadu… haly, sklady atd… Tam tech absolovanych lidi z VSB nebude prevysovat :)

    Thumb up 13 Thumb down 18
  13. Bůh :

    Hlavním problémem odlivu studentů jsou často přemrštěné nároky a neochota pár kantorů, co dokážou znechutit studium na VŠB-TUO…

    VŠB-TUO ,jako instituce taková je jedinečná, s vyborným jménem a možnostmi, tak snad se zlepší i personální a obsahová stránka :)

    Thumb up 8 Thumb down 3
  14. adamous :

    Bůh: Tohle si zrovna nemyslim – VUT, CVUT a MUNI je to v tomhle smeru jeste mnohem horsi. Naopak, naroky jsou treba, protoze, kdyz vidim, nektera individua, ktera dostala papir, tak spise kroutim nevericne hlavou. Je to hodne i tom, ktere obory jsou na nasich skolach vyucovany, napr. na jaderneho fyzika co vim, tak student musi do Prahy, apod. Rozhoduje urcite i kvalita studentskeho zivota a obecne prestiz skoly, ne nadarmo se rika, ze absolvent Matfyzu ma dvere otevrene vsude.

    Thumb up 6 Thumb down 1
  15. D-r :

    adamous: Právě proto ti podnikavé tady se mají jako v bavlnce. Protože není konkurence skoro v žádném oborů. Buď to stavebnictví či zdravotnictví nebo truhlářství. Všechny mají práce půl roku dopředu.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  16. Sika :

    Jsem studentkou na FAST a podle mojí zkušenosti problémem VŠB je špatná pověst univerzity – především v MS-kraji. Také zhoršující se výuka na základních školách a s tím spojenou motivaci k učení. Přitom univerzita nabízí spoustu možností (sama využívám možnost stáží, odborných přednášek spojených se zaměřením mého oboru, a nebo supportu s pomocí výuky matematiky). VŠB-TUO nabízí navíc jeden z nejlepších areálu vysoké školy v ČR s renovovanými kolejemi.

    Thumb up 19 Thumb down 3
  17. Martin [msstavby.cz] :

    Skeptik: Kdo práci chce, tak ji najde.
    Záleží pak, co to je za práci.
    Nástupní plat se pohybuje v rozmezí 17-25tis. Jop, i 17 tis. nabízejí firmy absolventům stavební fakulty.
    Problém regionu je i ten, že se zde moc nestaví. Člověk pak má celkem malou šanci podílet se na větších projektech jako jsou bytové domy, polyfunkční centra atp. Navíc, je tu dost firem, všem asi známí, které jsou napojené na fungující „kamarádské“ striktury díky čemuž pracují ně těch málo větších projektech z veřejné a soukromé sféry, které zde jsou.
    Zbytku pak nezbývá živit se „domkaři“. Bohužel mnoho z těch, co si chtějí postavit vlastní dům jedou převážně na cenu. Setkal jsem se již s tvrzeními od investorů, že 40 cm mezi postelí a skříní v ložnici stačí a proč dávat umyvadlo na samostatné wc, že stejně na něj jen sedá prach a nikdo to nepoužívá (to řekla žena a matka).

    V jiných částech čr je uplatnění větší. A také jsem se setkal i s nabídkami práce, kde preferovali ČVUT a VUT.

    Thumb up 9 Thumb down 9
  18. rasta :

    D-r: tak to je argument jako noha, že když má někdo zakázky na půl roku dopředu. Vy byste mohl přispívat častěji do ekonomických týdeníků:)))

    Thumb up 3 Thumb down 2
  19. Leny :

    Počet studentů ale vypovídá o kvalitě školy jen velmi málo.

    Thumb up 5 Thumb down 0
  20. D-r :

    rasta: Tohle ale není ekonomický týdeník ;-). A jé to můj osobní Subjektivní názor. Píšu to co vidím.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  21. Skeptik :

    Martin [msstavby.cz]: Děkuji za přiblížení reálných zkušeností, situaci se zakázkami vnímám obdobně.

    Thumb up 4 Thumb down 2
  22. rasta :

    D-r: já vám ho neberu. Jde to těžko, asi si nikdy nezvyknu na takové anonymní plky a nesmysly, které tady chrlíte. Určitě bych být vámi změnil očního lékaře nebo zvýšil počet dioptrií, pokud vidíte, to co vidíte…

    Thumb up 3 Thumb down 3
  23. rasta :

    Martin [msstavby.cz]: do veřejného výběrové řízení se má šanci přihlásit každý, kdo splňuje kvalifikační předpoklady. Pokud pracuji v renomované společnosti s určitou historií a portfoliem nemám o zakázky nouzi. Pokud si někdo jako absolvent myslí, že se dostane k velkolepým akcím, tak to asi nefunguje a musí si vytvořit určité portfolio. Není pravidlo, že jsem vyprojektoval Nástupní plat stavebního technika je 25-30 tis. A tak jako v každém odvětví je to otázka, jakými znalostmi dotyčný disponuje. Někdy je to opravdu trápení a je jedno jestli má VUT,VŠB nebo ČVÚT…

    Thumb up 5 Thumb down 4
  24. D-r :

    rasta: Co třeba nějaké argumenty? Krom plivání slin jaký jste chytrý nic jiného jsem se ne dočetl.

    Thumb up 1 Thumb down 2
  25. D-r :

    rasta: mimochodem také jste tady anonym

    Thumb up 1 Thumb down 1
  26. donc :

    Když se místo rozšiřování technických středních škol tyto školy ruší skrze slabé ředitele (učiliště NH Vratimovská 681), tak se nedivme, že ubylo žáků. Také to, že se objevují v Tv neustálé problémy Vítkovic nebo Liberty (NHKG), to jednoho odradí. A co bude dál? Hlavně, že máme Baník a nové opravené Bazaly. Juj, to je nádhera….. !!!

    Thumb up 5 Thumb down 13
  27. rasta :

    D-r: prozradíte svůj věk a vzděláni?

    Thumb up 0 Thumb down 7
  28. D-r :

    rasta: Do vašeho profesorského titulů mám daleko ;-).

    Thumb up 0 Thumb down 4
  29. rasta :

    D-r: takže obyčejný chudák a provokatér.. nazle

    Thumb up 2 Thumb down 8
  30. D-r :

    rasta: Aspoň že nejsem takový zlý jako pán profesor)))

    Thumb up 0 Thumb down 4
  31. Martin [msstavby.cz] :

    rasta: O zakázky nemá nouzi ani ten, kdo pořád kreslí jen v autocadu doma z obýváku. Jde o to, jaké zakázky.

    Že se někdo hned po škole bez referencí dostane k zakázkám si může myslet jen velmi naivní člověk. Ale i když se člověk po škole dostane do zavedené firmy s historií. Má malou šanci spolupracovat na velkých projektech, pokud působí na území severní Moravy.

    Jak jsem psal, nástupní platy začínají i na 17tis. a nemyslím si, že statik mostních konstrukcí na plný úvazek je ta z lehčích profesí. To jsou platy na severní Moravě. V jiných krajích jsou nástupní platy vyšší, nemluvě o Praze. Kde inzeráty nabízející místo znějí „Nic neumíte, nevadí. Naučíme a k tomu 40tis start“.

    Thumb up 9 Thumb down 11
  32. rasta :

    Martin [msstavby.cz]: tak to můžeme pokračovat v obehrané písničce nájem Praha 2+1 od 19tis a výše a jsme a na stejných penězích. A ta formulka „Nic neumíte, nevadí. Naučíme a k tomu 40tis start“ je taky hodně zjednodušená. Určitě bych to uzavřel tím, že pokud je člověk zdravý a šikovný, tak si solidně vydělá všude

    Thumb up 17 Thumb down 7
  33. aggu :

    Martin [msstavby.cz]: Myslím Martine, že se mýlíš.
    Žádná technika v Česku dnes nepřevyšuje jinou, mimo zcela speciální profese. Navíc, je už to všem jedno. Bere se všechno co má chuť do práce. I když absolventi technik aspoň umí počítat a přemýšlet…
    Ano, z obýváku budeš kreslit rodinné domky a cyklostezky, otázka je, jestli v Autocadu, vzhledem k jeho ceně jeho maintenance ;) Ale jinak jsou zavedené projekční firmy v Praze, Brně i Ostravě.
    17000 nástupka je naprostá blbost. Pokud ti to někdo nabídl, dělal si z tebe legraci. Pokud vyloženě nechceš pracovat na tunelech, metru VRT nebo atomce, tak Ostrava/Brno není problém. Jiné velké zakázky v CZ nejsou. Jsou to pořád dokola stejné projekty (bytovky/dálnice/haly). Jedině snad velké investiční celky na fabrikách ve světě (třeba Chemoprojekt), ale zde je i v Ostravě z čeho vybírat. Není pravda, že ostravské firmy dělají malé projekty a jen po severní Moravě.
    Problém je pro absolventa počítat plusy a minusy. Praha vychází na počátku tragicky, ale do cca 5 let s potenciálně dobrou perspektivou. Blbé je, že budeš (možná až do smrti) bydlet ve spooky podnájmu nebo v Kralupech, Brandýse nebo v nějaké díře u Benešova a strávíš/ztratíš denně 2 hodiny dopravou tam/zpět. Nic proti, ale je to 6% života.
    Brno vychází tragicky ve všem. Doprava velký špatný a neřešitelné. Bydlení cenově na úrovni Prahy a platy stejné, resp. jen mírně vyšší než zbytek ČR. Čili jsi okamžitě v minusu a oproti Ostravě už to nedoženeš.
    Ostrava i z počátku mírně nadprůměrné platy v rámci ČR. Rostou ale pomaleji. Nízké náklady na život. V novém bydlení až ne, ale starší byty i nájem jsou oproti zbytku ČR ještě levné. Což je luxus. Doprava luxus.
    Kultura je ve všech 3 městech srovnatelná.
    Kdo chce hory/les tak Ostrava je top.
    Takže ve výsledku záleží na osobních preferencích. Pokud má někdo extra zajímavou nabídku 100t+ bude to (mimo IT) na 99% Praha. Ale pro obyčejné smrtelníky, kteří se „neštítí práce“ ;) se dá dnes pracovat všude.
    Nejlépe v cizině(EU), samozřejmě.

    Thumb up 13 Thumb down 7
  34. Permonik :

    Ono by to chtělo udělát ten graf podrobněji. Zde je vidět ořez na kterém se nedají určit důvody podrobnějí.
    1, Kratké období, co bylo před rokem 2008, sice graf zaznámenava 2004, 2006.
    2, Počet počet potenciálních studentu dlouhodobě klesa (od roku 2000, vliv porodnosti).
    3, Jsou ukázané jen ostravské školy, co ostatní v regionu.

    Já jsem na VŠB nastoupil 2009.Starší lide mi radili jdi studovát ať máš více než jen maturitu. Nástup krize, náhle zvyšení studentu. Během krize se objevily problémy velkých firem v regionu (metalurgie, strojírenství, težba), snížení přestižnosti v těchcto oborech. A začalo být populární studovat IT, vidina lepších platu (a další pracovních výhod).

    Co jsem se bavil s lidmi z let 2013,2014. Než se trapit na VŠ nějakém „težkém oboru“, radši to zkusi práci v zahraniči.

    Minulý rok jsem měl brigádníky ze střední, obor strojírenství, nyní první ročník na VŠ, stejná škola jako já. Až na jednu studentku, všechno šlo do Brna (lepší prestiž). Navíc jak jsem maturoval byli jsme 4 třídy na škole tj. 120 žáku, nyní tam bylo v ročníku jedna třída cca 23 žáku.

    Já mám vystudovaný obor zemní, težební a stavební stroje – Fakulta strojní. Pro mě v regionu není interaktivní firma. Doly se zavírají. Výrobci důlní techniky už nědělají ve velkém, až na světlou výjímku. Pro mě jsou atraktivní firmy třeba v Německu (fy na jeřáby), v polsku naftařka firma (největší ve střední a východní evropě) – vidina stabilní firmy a karierního rustu.

    Co tyče strojářiny tak hodně firem (ikdyž nastava mírny obrat) jsou subdodavatele. Světla v automotiv, výrobce kolejových vozidel, výrobce kol na auta. Jako kluk jsem snil že si narhnu Lamborgini, mužu si tak navrhnout kliku nebo světlo. Platy 2 roky zpět žadný zazrák (v provnání oboru VŠ mnavíc v poměru znalosti – finanční ohodnocení). Při přetahování z firmy do firmy, nižší plat a ještě nutnost dojiždět dál. Poslední dobou ani prespektivní růst platu (vůči jiným oborům) a o pracovních podmínkách nemluvě.

    Pár důvodu k problému.

    Thumb up 5 Thumb down 2
  35. aggu :

    Ferrit? Přímo v oboru a celosvětová působnost, jezdí se do Indie apod.
    Huisman totéž…

    Thumb up 5 Thumb down 2
  36. Martin [msstavby.cz] :

    aggu: Prosím tě, tvé zkušenosti o tom, že žádná technika v ČR nepřevyšuje jinou pramení z čeho? Máš REÁLNOU zkušenost?

    Myslím, že ne, že. Kdyby jsi měl, tak přijdeš na to, že např. na stavební fakultě v Ostravě za 5 a půl roku nepotkáš předmět s požární ochranou budov. Nikdo to tam neučí a snad ani neumí. Přičemž požární ochrana budov stojí ve vyhlášce na stejné úrovní např. se statikou. A takových úletu tam je více.
    Já mohu porovnat VŠB, VUT velmi dobře a úroveň a rozsah výuky je na VŠB na nižší úrovni. Tak to prostě je.

    A když jsi tak erudovaný v oboru, tak mi laskavě napiš, kolik projektů např. s více jak 100 byty, kanceláří, polyfunkčních center se vyprojektuje na ostravsku, v Praze, Brně. Hradci a třeba Olomouci. A kolik z těch projektu dělají ostravské firmy.

    rasta: To je sice fajn, ale není to jen o penězích. V jiných krajích je více zajímavějších pracovních příležitostí a místa k růstu.

    Thumb up 5 Thumb down 6
  37. Skeptik :

    aggu: Tak prosím poraďte zavedenou ostravskou projekční firmu, kde přijmou architekta, stavaře, statika či projektanta TZB a nabízejí slušný plat? V inzerátech práce nějak dlouhodobě nenacházím.

    Thumb up 5 Thumb down 0
  38. rasta :

    Martin [msstavby.cz]: Co na to napsat Martine? Věřil jsem, že dnešní mladá generace je vychovávaná k tomu, mít trochu ostřejší lokty a najít si svoje místo na slunci. Z toho, co tady píšeš kouká pěkná skepse. V takovém případě je nejlepší vyzkoušet si na vlastní kůži, že všude je ten chleba jak se říká, o dvou kůrkách. Absolvuj konkurzy do renomovaných ateliérů v Praze nebo nejlépe někde v Evropě. Prokaž své nabyté vědomosti a uveď je do praxe. Pokud takové ambice nemáš a myslíš, že po několika projektech rodinných domů ti budou padat ty větší samy do klína, pak je to jen fňukání. Každopádně je to tvoje věc.

    Thumb up 10 Thumb down 8
  39. aggu :

    Martin [msstavby.cz]: Nepřevyšuje. Všechny jsou stejně marginální. Ale ono je to stejně jedno, pokud na to nemáš, žádný Caltech nebo MIT z tebe inženýra neudělá.
    Představa, že škola připraví absolventa na vše (viz požární ochrana) je naprostá iluze. Zapomeň na to. Začneš znovu. Pobavíme se až budeš mít za sebou 5 let praxe ;)
    Rozsah výuky je irelevantní. Záleží na přístupu studenta, ne školy. Škola není zaopatřovací ústav. A prestiž VŠ? V Česku? Muhehe. To je v Česku tak akorát vábnička na prvňáčky a plnivo do novin.
    Nejsem přímo stavař, neumím tedy posoudit „cool“ efekt projektu, ale čím se liší 3NP bytovka od 5NP bytovky nebo office b.? Čím se liší hala 25000m2 100 000m2? Které mimochodem jsou běžné i tady a nejen v Mošnově.
    Tunely, metro, VRT, přehrady, letiště. Ano to je jiná, to každá firma neumí. A ta je jedna z mála, která to umí, má teď po ptákách…
    Ještě jednou, ostravské firmy dělají projekty nejen po CZ ale po celém světě (včetně průmyslových staveb). Stejně jako jiné firmy. Běžná věc.
    PS: pokud chceš hned do první linie, dělej projektanta rodinných domů v Beskydech pro ostravské zbohatlíky. Užiješ si ;) Budeš projektovat surreálné stavby v šílených místech.

    Thumb up 10 Thumb down 8
  40. aggu :

    Skeptik: Mám pocit, že už dlouho platí, že práce se shání na doporučení. Pak dlouho nic. Pak linkedin. Pak dlouho nic. A pak inzerát a ÚP. Ale to už je pro zoufalce.

    Thumb up 4 Thumb down 5
  41. Permonik :

    aggu: Jj Ferrit. Nemohl jsem si vzpomenout (to je ta světla vyjimka). Chtěl jsem ti říct, že samotná firma je prestižní, ale není známa laické veřejnosti (já se o ni dozvědel až na konci studia, kdy jsem měl místo jinde). Když řeknu chci dělát ve Ferritu, tak moc lidem to nic neřekne, ale kdysi bych řekl dělám ve Vítkovicích, Nové hutí, Ostroj Opava, tak to znalo více lidi.

    Huisman jsem zapomněl. Ikdyž má Huisman zde i vývoj nebo jen výrobu? Pokud vím tak to tady postaví, zprovozní, demontuje, přepraví a smontuje na lodi (Holansko nebo Čína). Kamárad tam dělál, sice se podivál do světa ale bylo to 9 z 10 cest čina, potom holansko a jednou myslím chorvatsko. Mě čina nelaka ani Indie.

    Jinak jako hlavní Cad uvaděli AutoCad, což mě odrazovalo (když posilal životopis tak pdf neuměli otevřit), navíc do Sviadnova cesta od mně není zrovna snadna. A když jsem dokončil školu tak snad omezovali výrobu, konstruktéry nebrali a dokonce kolovala „fama“ že chtěji výrobu přesunout blíže k moři kvůli rentabiltě přepravy….

    Thumb up 6 Thumb down 0
  42. LK :

    Podle mě je ten graf nic nevypovídající – lepší by byl graf počtu studentů na jednotlivých fakultách. Je taky možné, že počet studentů na fakultách, kde nebylo uplatnění na trhu práce kleslo a na jiných zůstalo stejné, nebo rostlo.

    Anyway, silně záleží na tom, co studujete. Jako absolvent VŠB na FEI jsem v roce 2011 nastupoval za 35k (hrubá). Můj bratranec za stejné peníze nastupoval minulý rok jako rozpočtář (má vystudovanou stavebku na střední škole). Takže mi těch 17k (zmíněných výše) přijde úplně mimo, prostě chtěl někdo ušetřit a zkoušel to ;-)

    Thumb up 8 Thumb down 1
  43. Martin [msstavby.cz] :

    aggu: Jde vidět, že stavař opravdu nejsi, jinak by jsi nenapsal absolutní hloupost, že škola tě nemusí připravit na požární ochranu budov. Požárko je stejně důležité jako statika, ale to ti je asi zbytečné vysvětlovat. Škola tě nenaučí vše, ale aspoň základ by mohla.

    „Nejsem přímo stavař, neumím tedy posoudit „cool“ efekt projektu, ale čím se liší 3NP bytovka od 5NP bytovky nebo office b.? Čím se liší hala 25000m2 100 000m2? Které mimochodem jsou běžné i tady a nejen v Mošnově.“

    Omáčku jsi napsal krásnou, ale nic neříkající. Prostě dej data, na co jsem sem ptal, to postačí. A kdybych měl na to zareagovat, tak jaký je rozdíl v bytovce co má 3NP nebo 5NP? Podstatný rozdíl je v tom, že ani ty bytovky o 3NP nevznikají na ostravsku (natož Orlové) v takovém počtu jako jinde. A nemyslím si, že by v Olomouci, Praze, Brně převládaly v zakázkách firmy ze severu Moravy, viď?

    A k té praxi. Pohybuji se v tom co popisuji, již několik let ;)

    rasta: Já ale práci v oboru mám již několik let. Píšu o tom, co se nyní děje spolužákům a jaká je realita. Kdokoliv může mít lokty ostré, ale v tomto kraji se oproti jiným krajům staví méně. Méně výstavby, méně možností. A jak už jsem psal výše. Všiml jsem si, že máš jednodušší projev, ale opravdu nevíš nic o tom, kolik let mám praxe, na čem pracuji a co mi „padá do klína“. Nebo snad ano…?

    Thumb up 5 Thumb down 8
  44. aggu :

    Martin [msstavby.cz]:
    1) Ano, o PO tu už píšeš roky. U kolegů ve firmě to většinou řeší spolu se specialistou v týmu.
    2) Tomu nerozumím, to jako chceš dělat VŠECHNY bytovky co tu vznikají? ;) Nebo máš pocit, že tu je málo práce? Kde tu praxi děláš, protože práce je extrémní množství. Bez legrace. A vůbec, proč tě tak zajímá absolutní počet projektů? Nezvládneš dělat všechno.
    3) Bytovky 3NP+ tu nevznikají? Jen na současné úvodní stránce svého webu máš 3 ostravské projekty. Ano, je jich méně než v Praze. V Praze je zase více kohoutů na dvorku.
    3) Samozřejmě že ostravské firmy nepřevládají v zakázkách mimo MSK, o tom nebyla řeč, řeč byla o tom, zda se dostaneš v Ostravě k zakázkám mimo MSK a odpověď je, že běžně. Třeba u mně loni to bylo 30%. Včetně několika v Praze a okolí ;) A rodinné domky to opravdu nejsou.
    Nejde o to, kolik se toho kde staví (a MSK rozhodně není v ČR na chvostu). Jde o to, hlavně z tvého pohledu, kolik se toho projektuje. Práce je spousta. Pokud máš problém, změň zaměstnavatele.

    Thumb up 7 Thumb down 4
  45. rasta :

    Martin [msstavby.cz]: pokud máš pocit, že na tebe někdo v této diskuzi útočí, tak já to určitě nejsem. Já většinou přeji každému to nejlepší. O té jednoduchosti projevu bych pomlčel, viz tvé reakce v některých předešlých diskuzích. Nikoho nesoudím, ale občas z tebe ta nezkušenost sálá. Každopádně fandím tomu co děláš..

    Thumb up 8 Thumb down 5
  46. Martin [msstavby.cz] :

    aggu: Celé to začalo o tom, jaké je uplatnění v kraji pro absolventy. To uplatnění je, ale je zde méně možností pracovat na zajímavých projektech a možností růstu.

    Chceš tedy říct, že tu stejné uplatněné jako v jiných částech ČR, když odečteme kohouty na dovře?
    Proč by měl všechno dělat jeden člověk? A ano, mohl by jsi napsat něco v absolutních číslech. Ať už máš Ostravu raději nebo ne, nestaví se zde tolik větších projektů jako v Praze, Brně, Olomouci… Nebo snad ano? Kolik se zde například postavilo za poslední domu kanceláří, hotelů?

    Ty tři na úvodní stránce jsou jen jedny z mála, které se realizují. Krásnopolská je o třech bytech. Rezidence Hrabová jsou řadovky.

    Já mám práce také dost a také to není čistě MSK, neměj starost o)

    Thumb up 5 Thumb down 6
  47. aggu :

    Martin [msstavby.cz]: Martine, těch „možností pracovat“ je VŠUDE tolik, že nikdo nestíhá. Absolvent, neabsolvent, Praha, Nepraha. Možná si opravdu ve špatné projekční kanceláři.
    Ohledně „zajímavých projektů“ to už je otázka co se tím myslí. Finančně, technicky, „politicky“. To už má každý někde jinde.
    Popravdě, co je v Česku zajímavé? Co jsou ty „nejzajímavější“ stavby? V Česku to jsou: mateřské školy, lávky, chaty, rodinné domky. Pokud myslíš tohle, tak ano, jsou to zdařilé malé projekty ale pak nevím, proč je kolem toho tady takový humbuk ;) Ale opravdu velké projekty jsou kde? V Česku nejsou. Jsou tu jen infrastruktura a průmyslové celky. Bytové domy jsou v CZ fádní záležitost.
    Velké a složité projekty z mnoha ohledů jsou jsou třeba koncertní síně, knihovny, galerie… Nebo rekonstrukce historických průmyslových objektů. A ty se provádí v… ;)

    Thumb up 12 Thumb down 7
  48. Martin [msstavby.cz] :

    aggu: Tak ještě primitivněji. Povšimni, si že ale nepíši zajímavé, ale „větší“.
    Kolik se na ostravsku vyprojektuje a postaví větších stavebních projektů (bytové domy, kanceláře, hotely, polyfunkční domy), když je jedno, kde člověk pracuje? A je to číslo (musí to být číslo, když jsi si jistý svým úsudkem) větší nebo menší než v jiných částech ČR? Třeba v menších nebo podobně velkých městech.

    A jaká je tedy pravděpodobnost, že běžná firma sídlící v MSK se k těmto projektů pravidelně dostane?

    Thumb up 6 Thumb down 10
  49. balde :

    Jinak k počtu studentů, stačí se podívat na nabídku studijních programů, za mě hlavně i na nabídku pro dálkové studenty a porovnat to s ekonomkou SLU v karviné. Sám můžu srovnávat a za mě SLU jde mnohem víc naproti studentům a nehraje si na VŠE. Pochopila svou úlohu a místo na trhu Vysokých škol, a ví jaké studenty mají a proč si je vybrali a taky se jim přizpůsobili. Jasně můžeme si tady pak psát jak úroveň vysokoškolského studia klesá, ale pokud je cílem, aby vysokoškolský titul mělo čím dál více studentů, tak je logické že tady musí být školy, které poskytnou studentům možnost studia s adekvátní náročností, což si VŠB-Ekf neuvědomila a dost zaspala.

    Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.