Další ostravský veřejný prostor prošel úpravou. Bohužel.
Již zavedeným a typizovaným postupem úpravy veřejných prostranství prošel prostor před bytovým domem Oblouk v ostravské části Poruba. Zajímavý prostor s možností velkého potenciálu pro vytvoření kvalitního prostředí získal lacinou zámkovou dlažbu a květinové záhony se štěrkovou mulčí. Mezi štěrkem a trávníkem je pak poměrně nebezpečný kovový obrubník, kolem kterého malé děti běhat nenecháte.
Štěrková mulč má jak je již zvykem nedostatečnou mocnost a nevhodné kamenivo. Mulč by měla mít mocnost 5-8cm k zamezení zarůstání plevelu a nepůvodních rostlin. Štěrk je spíše opět jen vysypán po povrchu terénu.
Kovový obrubník naštěstí nezasahuje až ke kmeni stromu a neomezuje ho v růstu. To má však za následek to, že štěrk z neohraničených míst vypadá a mísí se s trávníkem.
Nudné prostranství z betonové dlažby, které jen oživuje rozsypaná štěrk. Ten se sype ze záhonů, kde nedošlo k celkové úpravě terénu, ale pouze k posypání povrchu. Štěrk je tak výše jak okolní plochy a sype se po zpevněných plochách.
Na mnoha místech lze pouze okem spatřit, že vrstva mulče je nedostatečná.
O. :
Furt to same dokola. Neumime udrzovat, to co mame, neumime poradne udelat male opravy, ale mame plnou skrin skvelych vizualizaci. A kdyz ukazu na priklad srovnatelnych mest (poctem obyvatel, spolecnou nedavnou historii) Brna nebo Bratislavy, tak jsem malo hrdy Ostravak.
A bohuzel to vypada, ze je jedno, kdo je na radnici, uz se to tu tahne dlouhodobe.
Na jednu stranu vnimam poztivne, ze je konecne nejaky zajem o zlepseni verejneho prostoru, ale proc si kazdy jouda co sedi na radnici mysli, ze rozumi vsemu? Proc si nenecha udelat nejaky kvalitni navrh od odborniku a pak jen nepohlida realizaci?
ELB :
Ano, v Ostravě jsme bohužel dospěli do stavu, kdy úpravy veřejných prostranství vůbec neznamenají plus. Při tom množství se již nejedná o náhodu, ale o neblahý trend. Kromě samotné nevhodné koncepce je alarmující i kvalita provedení, kdy při pokládce dlažby je například kruhové víko kanálu pro zhotovitele neřešitelným problémem.
JSjr. :
O.: Chcete tím říct, že návrhy a projekty veřejného prostranství nedělají odborníci, že je dělají joudové na radnici? To asi těžko..
03.04.2023 11:03alex :
JSjr.:
03.04.2023 11:07Možná formulují zadání. Stanoví kritéria, podle kterých se hodnotí, jestli bylo zadání splněno. A pak podle těch kritérií kontrolují provedení.
Anebo možná také ne.
bapi :
Cela ta oblast by mohla byt jedna z nejzajimavejsich v Ove a oni tam vytvori tohlencto… opravdu jak nejde na Vychode. :/
JSjr. :
alex: Dle tendru projekt „Revitalizace veřejného prostoru u Oblouku I“ zpracoval Ateliér ZAKA 22, zhotovitel VYKRUT zahradní služby a.s.
03.04.2023 11:16Dan :
JSjr.: Dohledal jsem si vami napsany nazev zakazky. Byl autorsky dozor? Smlouvu na výkon AD jsem nemohl dohledat. Našel jsme pouze smlouvu na vypracovami studie a smlouvu na provedeni stavby.
Podle PD ve verejne zakzace to nevypda ani na splneni projektu. Viz fotky.
Napriklad mocnost sterkoveho substratu. Pod tim sterkem to taky nevypada na pestebni substrat.
On je obecne na samospravach problem v tom, ze se soutezi zhotovitele projektu na cenu. Odbyty a nekvalitne vytvoreny projekt (netvrdim ze je to tento) nema pak na samosprave kdo kontrolovat, protoze k tomu urednici nemaji vzdelani. Projekt je pak vetsinou prijat bez vyhrad. Řekl bych, že Poruba nezamestnava zahradni a krajinarske architekty.
Neschopnost kontroly projektu a stavby ze strany zadavatele pak dava vzniknout casto smutnym situacim.
Obecne nehapu ostravskou dentenci vsude cpat sterk. Tohle je vazne specifikum, v takove mire, jen Ostravy.
Mx :
Nekvalitně provedené 80ky. Ale s patřičným mediálním PR.
03.04.2023 15:18Mx :
80% fasády zůstal 50 let špinavý brizolit. No comment – rekonstrukce ala Ostrava !!!
03.04.2023 15:23Mx :
Tohle místo mělo být něco, pro co by člověk měl chtít jít tam na procházku nebo chtít vzít známe ukázat něco hezkého v Porubě. Ale moc motivaci nevidím na takové místo chodit. Zase jen další revitalizace kvůli slova revitalizace. Tady žádný život nepřibude.
03.04.2023 15:27Ondřej :
Vykrut co tu před 2my lety hrabal sníh po celé Porubě jen 2ma jeepy, celé to vypadalo že jsou překvapeni že vůbec v zimě sněží :D
Nechápu systém těch zakázek
03.04.2023 18:23O. :
JSjr.: Nevim, kdo konkretne dela ty navrhy a projekty, ale nejaky jouda na radnici to ve finale musi schvalit. A ten jouda na radnici, ktery vybira konkretni projekt k realizaci, k tomu bud nema dost odbornych kompetenci a vzdelani, anebo je mu to uplne jedno, jak to bude vypadat. Jinak si to neumim vysvetlit. Asi v tom retezci od prvnotniho zameru neco udelat az po finalni realizaci chybi nekdo, kdo by za to mel zodpovednost i z architektonickeho hlediska. Asi bych byl radeji, kdyby to byl nekdo s patricnym vzdelanim a zkusenostmi, nebo nejaka firma, co by se nestydela to mit treba na svem webu jako referenci. A ne nejaky anonymni urednik z nejakeho odboru na mistnim obvodnim urade. Ted tady ta nepovedena rekonstrukce bude ve verejnem prostoru strasit dalsi desetileti.
PetrK :
O.: Máme útvar architekta, pokud tohle není v jeho gesci, tak by asi urychleně měly začít diskuse, aby si dozor nad kvalitou na sebe vzali. Není moc reálné, aby každý obvod měl svého zahradního kvalitáře / architekta.
03.04.2023 20:39O. :
PetrK: Souhlasim. Evidentne to uz delsi dobu nefunguje.
03.04.2023 21:48Vítek :
Kdybych měl pravomoc zákážu v celém městě: další štěrkové záhony, použití plachet pod mulč a liniové odvodnění ploch žlábky s mřížkou.
JSjr. :
O.: Funguje autorský dozor, funguje externě najímaný technický dozor investora a funguje i odbor investiční, který má s takovými investicemi zkušenosti.
Za mě je tahle kritika přehnaná, jediné co je podle autorů špatně je vlastně štěrk, který je prý nevhodný a který se na pár místech sype ven a podpoří to pár cíleně vyfocenýma fotkama.
Aneb kdo chce psa bít..
Doporučuji všem se tam teď na jaře, jak se vše zazelená, podívat osobně a udělat si obrázek jak moc povedené či nepovedené to je. Taky si prosím uvědomte, že město nemá peníze ani pořádně na běžnou opravu chodníků natož všude automaticky používat kvalitnější materiály.
O. :
JSjr.: Nemam pocit, ze toto vsechno v Ostrave funguje na nejake slusne urovni. Spis to funguje ve stylu „na Ostravu staci“.
04.04.2023 12:17A ted nemyslim jenom tu fuserskou realizaci tady, pred tim u Kotvy a pred tim na x dalsich mistech.
Mam na mysli projekt od pocatecni faze, tzn. jeste pred tim, nez se vubec kopne do zeme.
Treba takova malickost co se tyka dlazby, nasi predci ty kostky skladali tak, ze to nejakym zpusobem ladilo s osou komunikace, bud to bylo soubezne, nebo kolme na osu cesty/chodniku. Dneska se to tam naplaca jak to koho napadne. Copak to nikdo nevidi? Nerikam, ze na kazdem sidlisti musi byt zulove kostky, ale vzdyt ten beton nabizi tolik moznosti, tvaru, barev, odstinu. I z betonu by se dala udelat zajimava mozaika. A kdyz uz teda jenom kostky v jedinem odstinu, nemuzou byt aspon v souladu s osou chodniku? To jsou ty detaily, ktere delaji celkovy dojem, jestli to bude pusobit jako prijemne namestocko/ulice nebo jako parkoviste u lidlu.
Winter :
O: o zajímavou mozaiku z betonu se pánové na radnici snažili na Kotvě :D
04.04.2023 12:23O. :
Winter: a tady jsme zpatky u toho, ze kdejaky jouda na urade si mysli, ze rozumi vsemu :D
04.04.2023 13:10M :
JSjr.: jsi úplně mimo. Ano, odbory investiční atd máme, ale zkušenosti absolutně nemají žádné. Je to naprostá katastrofa, jak tady ten hnus, tak Kotva i všude jinde. Jestli se ti to líbí, měl by sis ten štěrk nasypat do vany a koupat se v něm.
Mám Oblouk pět minut pěšky od baráku, ale nějak nemám chuť se na ten hrůzinec jít kouknout…
04.04.2023 14:37PetrK :
JSjr.: A zase ty nářky na to, že město nemá peníze na údržbu :-| Ostrava hospodaří se spoustou peněz, ale rozhodla se, že na údržbu vyčlení jen malou část z nich. Proto ty peníze „nemá“. Kdyby byla vůle, tak ty peníze vyštrachají, ač na úkor jiných rozpočtových kapitol.
04.04.2023 15:06Petr F. :
Nechci kritizovat celkové pojeti revitalizace tohoto prostoru, ale kamenivo v sousedství zelených ploch mi nepřijde rozumné. Jakmile tam vjede technika na údržbu travní plochy tak ten štěrk, který přesahuje i na chodníky a trávu bude vesele (a nebezpečně) odletovat všude okolo. Nehledě na smysl toho kovového obrubníku, rádoby oddělujícího uvedené plochy..
04.04.2023 19:30Mx :
JSjr: Vy zřejmě ani nevidíte ten odporný betonový rozpadající se monolit na jedné z fotek, umělecké dílo celého prostoru, jak si myslíte, že taková rekonstrukce stačí. Jsou to prostě 80ky, nic víc.
04.04.2023 21:14JOaNE :
No co? Jen tomu prostoru vrátili „ducha“, jak chtěli.
04.04.2023 22:27+ body, že to opravdu tahali ze dna ten prostor a kytek je tak po Porubě zase a o ten kousek více a krásně kvetou. Ale je to pořád takové nudné a odbyté :-D.
Nevím, kdo se výživa v dlažbě, ale je to jak před Bohemkou na Sokolovské.
Prostě jak na buzerplacu.
Snad to nebude aspoň co krok podělané od psů, to je velká bolest, líní pejskaři
Dlažba dohromady s tím šedým kamenivem za horka, to tam bude příjemně a ještě aby do toho smrděly psí hovínka….
JSjr. :
PetrK: Rozpočet města je je v klikací formě každý rok zveřejněný, asi by nás všechny zajímalo, na úkor čeho by jste ubrali, aby se přidalo do oprav. Město má každý rok vyrovnaný rozpočet. A upozorňuji, že milion ani deset to nezachrání. Je potřeba stovky, ale tady na webu by stejně nebyli spokojení. A dotace odjinud na opravy a běžnou údržbu nejsou. Nejde o nářky, ale tvrdou realitu.
Mx: Nevidím, vidím jen vysypaný štěrk. Na které? Já tam normálně asi zajdu a ten štěrk zametu zpátky.
Co se štěrku týče, nikde jsem nepsal, že jsem jeho fanda, jen že je rozsypaný, takže náražka od M byla naprosto zbytečná. Dnes jak jsem projížděl autem schválně jsem se díval a dojem byl naprosto v pohodě. Neremcejte a běžde se sami podívat, z fotek, které hledají jen chyby se kritizuje snadno.
05.04.2023 10:43Cyklista :
JSjr.: Myslím, že nejde o to hledat chyby za každou cenu. Jde o to, upozornit na to, co běžně lidé přehlížejí, berou jako normu, standard a přitom to normou není.
Toto je můj nejtěžší úkol, vždy novým zaměstnancům vysvětlit, že není normální mít otlučenou omítku, nedovírající se dveře, pošlapaný trávník, odhozený nedopalek. A že nemají být líní a pokud se sami nechtějí ohnout, tak alespoň nahlásí údržbě, ta to vyřeší.
Martinovy články řeší to samé. Pro mnohé je běžné, že je někde položena zámkovka a navíc blbě, že stromy živoří, že je všude plno nedopalků…. Účelem je naučit se kolem sebe dívat, vidět to, co je podprůměr, nebo úplně špatně a snažit se s tím něco udělat. Třeba se časem najdou i zodpovědní politici, kteří budou tepat úředníky za laxnost a neschopnost….
adamous :
JSjr.: A proč to třeba v Krnově, Bohumíně nebo Opavě jde?
05.04.2023 17:13Mx :
JSjr: já nehovořil o kamení v trávníku, ale např. Neuvěřitelném odporném betonovém neopraveném monolitu, Vy jej nevidíte? Obecně je Váš postoj takový ten ve stylu “na Ostravu dobrý”. Zkuste si vzít zdejší komentáře k srdci. To není o penězích, ale o nízkém standardu (stačilo o něco maličko kvalitnější dlažbu alespoň na části, a/nebo nějaký vzor, úzký okraj z kostek a podobné úpravy, nemluvě o více mobiliáři, laviček, nějaká zajímavá zeleň, hezké lampy ap. – na to by se v Ostravě rozhodně našlo, to jsou jednotky procent celkového rozpočtu, který má obvykle desítky miliónu, ale tady to prostě stačí a tak nějak stačí udělat obyčejně průměrně. Podívejte se do centra, tam se už některá místa podařila udělat moderně, vy jste to tady akorát vylepšili na nudu a obyčejnost, ale máte čárku za “revitalizaci”. U Dukly se to např. povedlo, proč ne tady?
05.04.2023 20:10Martin [msstavby.cz] :
JSjr.: Můžete specifikovat, co je na fotografiích cíleného? Je to stav aktuálního stavu. Jak v detailu, tak v celkových pohledech.
Opravdu mi nepřijde v pořádku, aby se mulč samovolně sypala po chodnících.
Ano, obvody mají omezené rozpočty na nové realizace a údržbu. Proč si tedy dávat do veřejného prostoru jednu z nejnákladnějších ploch na údržbu?
Pokud by totiž fungovala vzájemná komunikace a vymizelo by ego mezi jednotlivými úředníky a politiky… Ze zpětné reakce od technických služeb by se přišlo na to, jak jsou tyto „bezúdržbové“ záhony opravdu bezúdržbové. MOaP, který jich schytal již nějaký ten čas nejvíc může o údržbě říct své. Ale mluvit o skutečných nákladech se prostě nehodí. Proč by se místní politici vzdali PR fotek u něčeho, co je v prostoru nové a v počátcích realizace vypadá dobře.
Ty květiny mohou růst i bez štěrku. A taky to bude na jaře všechno krásně kvést.
Jedna stránka jsou náklady na pořízení. Další stránka jsou náklady na údržbu, která nestane za několik let. Není možné ten štěrk zcela vyčistit od organických zbytků rostlin. To by tam opravdu musel někdo z technických služeb sedět celý den a pinzetou vybírat každý prostor mezi jednotlivými kameny. Po čase se tam prostě organická hmota nahromadí, která velmi dobře umožní zachycení nepůvodních rostlin. Samotné čištění štěrku od plevele…. Pokud bychom měli uvést štěrkovou mulč do stavu při umístění do záhonu, musí se kompletně proprat. Tohle mi přijde jako zcela zbytečný náklad. Díváme se na projekty jak vypadají nyní, ale už nás nezajímá, jak budou stárnout. Jak budou vypadat za pouhých pár let.
To už nemluvím o tom, že to je celkem greenwashing. Díky novým květinám sice můžeme v okolí vidět více létavého hmyzu, ale prostor u země je mrtvý. Půda je zátěží konsolidována. Třeba otázka doplňování uhlíku v půdě se neřeší vůbec. Což právě řeší třeba organická mulč z dřevní štěpky, kterou si město může dělat samo.
Je to neobnovitelný zdroj. Jiné možnosti jsou.
Není to ale jen o dalším štěrkovém záhonu. Ten prostor před Obloukem je doslova ikonický. Od doby výstavby se objevuje pravidelně na pohlednicích. Je to unikátní a rozpoznatelná stavba. A co je kolem? Maloformátová zámkovka. Tohle není kdejaký prostor mezi bytovými domy na sídlišti.
Třeba tohle je nedávna realizace z Drážďan. Organická mulč. Mlát. Snaha o přírodní řešení. Nic navíc.
Ono je vlastně i dost vtipné, jak některé takové plochy vznikají. Magistrát je bez uvědomění umisťuje na pozemky obvodů. Ti často o tom neví a jsou překvapení, co vzniklo. Například se tak stalo i v případě točny na náměstí Republiky. Padající štěrk na cyklostezku na ulici 28.října ohrožuje cyklisty. A nejen ty.
Dokonce jsem měl i chvíli tendenci zjistit k tomu více. Na dotaz, proč to na náměstí Republiky vzniklo, mi nikdo z města neodepsal. Pro porovnání jsem vznesl dotaz i na řešení ploch v okolí komunikací na TSK Praha.
Do dne mi přišla odpověď, že použití štěrku v blízkosti komunikací je pro ně nevhodné. Preferují zelené plochy, mlát. Nebo v případě ostrůvku dlažbu či asfalt. Paní z TSK se ještě dotazem ujistila, zde fotografie z náměstí Republiky nejsou dočasný stav nějakého záhozu výstavby inženýrských sítí.
ELB :
Martin [msstavby.cz]: Podobně komplexně uvažovat, to je podle mého skromného názoru pro místní hochy, kteří se spolu na radnicích baví a „investují“, něco z oblasti sci-fi. Dumali a dumali, volení zástupci, jak ušetřit na údržbě městské zeleně a současně prezentovat progres ve svých volebních okrscích. První krok, nebudeme udržovat vůbec a necháme vše přerůstat, je to přece „přírodě blízké“ a to letí. Druhý krok, nějak nám to přerůstá (doslovně i metaforicky), chce to ještě něco více bez údržby. Vysypme tam všude štěrk, nejlépe nějaký nejlevnější drcený odpad a bude to bezúdržbové. Třetí krok teprve nastane, zjistí se, jak je to ve skutečnosti „bezúdržbové“. Organická hmota ? Nevyžádané rostliny ? Rostlinná patra ? Doplňování uhlíku v půdě ? To bude až v dalším volebním období …
06.04.2023 09:13JSjr. :
Mx: Jo tohle, to je předpokládám nějaký revizní průduch pro horkovod, je jich po Porubě mraky, majitel Veolia. Musí si to opravit sami, ale ti řeší jen havárie..
Pletete se, vše je o penězích. Na Ostravu dobrý určitě není můj přístup, rád vidím hezčí a kvalitnější materiály ve veřejném prostoru. Vidím to koneckonců v zahraničí.
Co se lamp a osvětlení týče to není ve správě obvodu, to řeší město a jedna z jeho firem, a ti si na to dělají vlastní projekty.
Za mě, co chybí, je manuál veřejných prostranství Ostravy, aneb co, jak a kde používat. Chystá se, bude brzy a zpracovává jej MAPPA. Takže věřím, že tento komplexní dokument, který zde měl být už dávno nás všechny uspokojí.
06.04.2023 12:35Mx :
JSjr: nezlobte se, ale odkazování se na peníze je alibismus. Nikdo nechce zde žulu, ale ani tento druhý extrém, i za komančů se udělal nějaký vzor, vy jste udělali parkoviště u obchoďáku. Ty náklady placené stavebním firmám jsou neskutečné a ty lampy, lavičky, nějaké zajímavé stromky nebo o něco dražší dlažba nebo o něco dražší pokládka vzoru se rozpustí v obrovských režijních nákladech celého řešení. Např. metr čtvereční lepší dlažby může být o 20% dražší, ale rozpuštěno na náklady celé stavby to budou jednotky %. Celkově tak jde o jednotky procent. I kdyby to bylo 10% navíc, raději si o rok dýl počkat na kvalitu nebo na revitalizaci dalšího vybraného místa, ale opět pořádně. Než vše udělat průměrně. Bohužel se ale domnívám (jde čistě o můj názor, nemám podloženo), že např. každá lavička, kterou vidíte v Hornbachu za 10 tis, se nakoupí od subdodavatele např. za 20 tis.
06.04.2023 12:49Mx :
JSjr: proč se město nedomluví s veoliou anebo kolem toho nenasadíte keře za 2 tis kč? Já vím, je to o penězích. ? Proč se s městem nedomluvíte na lampách atd? Prostě budujete průměr, na Ostravu stačí, tady si nikdo nebude stěžovat přece. A ještě jeden dotaz, proč za ty šílené peníze zůstala většina fasády původní? A ještě poznámka: já si např. na svém domě raději udělám terasu o rok později, ale s dlažbou dle představ, než abych budoval průměr, škoda, že takto často neuvažuje město – vize krásného města do budoucna. Chybí vize a od Mappy bohužel očekávám hlavně nízkonákladové představy v tom plánu (okecá se to tím, že to musí ladit s již existujícími prostory, proto všude narveme nejobyčejněni položenou zámkovku, ta je všude kolem už ap.).
06.04.2023 12:56Mx :
ve městě se dají najít desítky kvalitně provedených míst, ale bohužel většinou platí, že nízké standardy vrhají Ostravu do většího a většího průměru
06.04.2023 13:00adamous :
Pritom i v Ostrave to nekde jde, napr. na Jugoslavske, snad se tam taky nedockame „upgradu“: https://mapy.cz/zakladni?pano=1&source=stre&id=111996&pid=79598701&newest=1&yaw=0.481&fov=1.344&pitch=-0.028&x=18.2429222&y=49.8012201&z=20&base=ophoto
06.04.2023 14:14JSjr. :
Mx: Dobrá, dostáváme se z vaší strany do teoretické roviny, proto odpovím jen na věc, na kterou odpověď znám a to fasádu Oblouku. Jedná se o památku, celá rekonstrukce probíhala pod přísným dohledem památkářů, ti rozhodovali prakticky o všem, i o barvě fasády. Nedovolili skoro nic měnit ani historické „fušeřiny“ typu, že svody okapů procházejí skrz reliéfy, nedejbože kdyby někoho napadlo objekt zateplit či použít jinou technologii než před skoro 70 lety.. Proto se původní fasáda vlastně jen čistila a obnovovaly jen zničené části.
06.04.2023 16:26Mx :
JSjr: pokud dobře vidím, fasáda není čištěná (80%), je ponechána v původním špínou zašlém stavu. Ale chápu, že tady jste svázáni památkáři, potom oni jsou trotli, nemohu být slušný, každý musí vidět, že to vypadá jako neopravená omítka, je to prostě zašlá fasáda, nevím na co si zde páni památkáři hrajou, chytrolíni. A pokud mluvíte o tom, že jsem v teoretické rovině – ve skutečnosti jsem mluvil o mnoha konkrétních věcech i návrzích a hlavně si prosím prakticky na radnici nastavte standardy jinak – ikonické a jedno z nemnoha cenných míst velkého obvodu Ostravy dopadlo naprosto průměrně až podprůměrně. A vsadím se, že jste ani vizualizace (projekt) nedodrželi, jak uvedl někdo výše, že se zas někde šetřilo.
07.04.2023 09:51Mx :
JSjr: původní projekt samozřejmě zásadně odkloněn k horšímu, z občana opět blbec: https://www.msstavby.cz/promena-predprostoru-oblouku-15-02-2022/
07.04.2023 09:57neuvedeno :
Odpověď, z Odboru technických služeb a zeleně Poruba, na můj dotaz o použití štěrku.
Štěrk, respektive štěrková drť, se zpravidla používá na suché a slunné místě, kde zastane funkci minerálního mulče, který při dostatečné vrstvě brání vysychání půdy a růstu plevelů. Jedním z nejdůležitějších faktorů používaní štěrkové drtě je, že chrání kořeny rostlin před velkými teplotními výkyvy, protože rychle propouští vodu, je vhodný i k rostlinám, které jsou citlivé na přemokření.
V případě použití kůry jehličnatých stromů dochází k jejímu sesychání, zmenšením objemu zakůrovaní daného prostoru a musí pravidelně doplňovat, životnost štěrkového mulče je o poznání delší.
26.04.2023 19:00abc :
V popisu se chybně píše, že byla použita zámková dlažba. Zámková vypadá tak, že sousední dlaždice v řadě díky svému tvaru uzamknou dlaždici v další řadě.
27.07.2023 21:22