Město Ostrava vypsalo v rozmezí posledních několika let již několikátou veřejnou zakázku na řešení předprostoru hlavního nádraží v Ostravě-Přívoze.
Zakázka byla vypsána 15.prosince 2021 s dodáním nabídek do 31.ledna 2022. Opět tradičně nevhodný termín přes vánoční svátky, do kterého se přihlásit potřebuje notnou dávku adrenalinu jak na straně zadavatele, tak soutěžícího.
O různých návrzích a nápadech na řešení přednádražního prostoru informuje pravidelně a vlastně nám v tomto článku postačí recyklovat naše předchozí články.
Stavební úpravy přednádražního prostoru byly dokončeny teprve ke konci roku 2013. Prostor získal protitankové zátarasy, nahodilé kopečky uvnitř tramvajové smyčky, nekrytý přístup k odjezdovým zastávkám trolejbusů apod. Již pár let po dokončení se začaly objevovat různé studie a záměry na opětovné úpravy prostoru.
V červnu roku 2017 jsme například mohli vidět tento záměr.
Předmětem veřejné zakázky je zpracování studie, obsahující urbanistický návrh řešeného území (dopravní řešení a veřejný prostor) doplněný o jeho projednání, s rozpracováním do úrovně investičního záměru pro stavbu „Přednádraží Ostrava-Přívoz, dopravní řešení a veřejný prostor“, v k. ú. Přívoz, obec Ostrava. Řešené území se nachází před výpravní budovou železniční stanice Ostrava hlavní nádraží.
Jen za pár měsíců v listopadu 2017 jsme mohli spatřit další záměr od od rakouského ateliéru BWM Architekten und Partner ZT. S legendárním lunaparkem, respektive Muzeem MHD a dráhou s horskými autíčky přes trakční vedení tramvajové vedení. Které, pokud správce nedá souhlas, odporuje i legislativě.
V roce jsme 2019 jsme se mohli dočíst o veřejné zakázce „Přeložka tramvajové smyčky ul. Wattova„, která vychází z URBANISTICKÁ, DOPRAVNÍ A OBJEMOVÁ STUDIE PŘEDNÁDRAŽNÍHO PROSTORU V OSTRAVĚ zpracované v roce 2018 architektonická kancelář ARKOS s.r.o.
Předmětem zakázky bylo provedení přípravných a průzkumných prací a vypracování investičního záměru pro realizaci stavby „Revitalizace hlavního nádraží – přeložka tramvajové smyčky ul. Wattova“ v k.ú. Přívoz, obec Ostrava.
Mezitím, se prostor dokončený v roce 2013 začal rozpadat. Stav nádražního předprostoru jsme zdokumentovali v roce 2020.
Nyní na přelomu roku 2021/2022 vypsalo město Ostrava další veřejnou zakázku označenou jako „Přednádraží Ostrava-Přívoz, dopravní řešení a veřejný prostor – studie+IZ“
Předmětem veřejné zakázky je zpracování studie, obsahující urbanistický návrh řešeného území (dopravní řešení a veřejný prostor) doplněný o jeho projednání, s rozpracováním do úrovně investičního záměru pro stavbu „Přednádraží Ostrava-Přívoz, dopravní řešení a veřejný prostor“, v k. ú. Přívoz, obec Ostrava. Řešené území se nachází před výpravní budovou železniční stanice Ostrava hlavní nádraží.
Správa železničních cest rovněž počítá s vybudováním podchodu, který propojí Frýdlantské a Bohumínské nástupiště s předprostorem. Dokumentaci k podchodu si můžete prohlédnout ZDE. Vstup do podchodu má však ústit přímo v místě kašny před hlavním nádražím. kašna tak bude zničena. Jelikož je v současné době nad kašnou otevřený prostor, přes který bude pršet do podchodu, je navrženo velmi laciné zastřešení. Co je však hlavní. Budova hlavního nádraží postavena v bruselském stylu je koncipována pro provoz s nadchody, které se v současné době zde nacházejí. Vybudování podchodu, který hlavní budovu prakticky míjí, zapříčiní minimální využití objektu.
Rozsah řešeného území:
zdroj: ostrava.cz

Jakub FM :
Celé nadstřešení bych nechal odstranit. Vznikl by tak mnohem vzdušnější a prosvětlenější prostor, velké náměstí s přiměřenou estetickou zelení možná i s vodními prvky. Pod náměstím bych udělal podzemní parkoviště. Teoreticky by se tam vešla i nějaká nová organická prosklená budova odrážející prostor a světlo, které tam chybí. Hlavně nezaplácat nesmyslnými titěrnostmi. Přístřešky pro zastávky se dnes dají dělat také esteticky začleněné, odlehčené, moderní.
13.01.2022 07:23thvari :
nezbývá než doufat, že přijdou kvalitní návrhy, bude vybrán ten nejlepšá a že se ho pak budeme držet. ostravská veřejnost to musí monitorovat a klást dotazy směrem k politikům a zástupcům MAPPA. ptát se, jak město komunikuje se správou železnic a jak ta reflektuje naše požadavky.
osobně mi na protistraně chybí nová zástavba, která by ukázala, že člověk nepřijel na periferii, ale do středu třetího největšího města. ty současné chaloupky a štěrkové plochy moc reprezentativní nejsou.
Mx :
Myslím, že autor chtěl poukázat i na množství studií. Co pár let nějaká nová.
Vítek :
Prostor před hlavním nádražím je v případě železnice jen malá část problému. Vlakem moc nejezdím, ale nedávno jsem jel ze Stodolní na hlavní nádraží, okolí trati je v hrozném stavu, podobné je to asi směrem do Svinova. Pro člověka co přijíždí od jinudy asi šok.
Patrik :
Tady by bylo potřeba udělat celé vše znova. Budova je dost malá, je koncipovaná pro využití nadchodů (viz lavičky, čekárna v horním patře). Dolní patro je zhyzděné výtahy, není příliš velké. Je potřeba, aby město případně kraj tlačil na novostavbu nádražní budovy. Prostoru je směrem ke kolejištím dostatek, chce to něco co bude funkční, architektonicky zajímavé, přizpůsobené podchodům a případně i venkovnímu prostoru. Aby to prostě bylo dost reprezentativní, je to stále hlavní nádraží 3. největšího města země, která se hlásí na západ, ale nádraží je tady jak někde daleko na východ. V jednom videu od Cocika (cestovatel, vývojář, žil v Číně) zaznělo, že něco takového viděl naposledy v Indii. Umím si představit moderní budovu trojúhelníkového tvaru „vraženou“ mezi kolejiště, z budovy by na obě strany vycházelo zastřešení nad nástupiště (v Polsku či Německu/Rakousku to tak má velké množství nádraží – mě se nejvíc líbí Vídeň, pokud bychom měli najít něco srovnatelnějšího tak Graz). Konečně bychom se nemuseli stydět.
Johnny :
Mně osobně by se líbilo vrátit budově její původní krásu. Když už se tady lepí dekorace na fasády, možná by se mohly začít vracet kvality i na budovy, které za to opravdu stojí. Typicky: V oknech nahoře byly kdysi vitráže (místo toho nápisu Ostrava, který je tam úplně zbytečně), výrazné rámování budovy nebylo z laciných (a ošklivých) modrých panelů apod. Všechny rekonstrukce a modernizace budovy v minulosti byly mimořádně necitlivé a stavba podchodů je korunovací nepochopení někdejších kvalit stavby a její definitivní zabití. Takže ano, než tohle, radši nové nádraží, ale jestli bude nové nádraží, vypoví to spoustu smutných věcí o naší společnosti a toho, jak si vážíme kvalitních věcí…
davidb :
Patrik:
Díval jsem se na ten Graz.
Ten přístřešek na náměstí mi lehce připomíná to co je před Ostravským nádražím.
A zastřešení nástupišť vypadá moc dobře. Hlavně zespodu – https://www.google.com/maps/@47.0724692,15.4164507,3a,75y,28.72h,103.4t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipN71Q6bE-om6130dMC36IgXB-2eUIkrQ3nrCD88!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipN71Q6bE-om6130dMC36IgXB-2eUIkrQ3nrCD88%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya228.1565-ro-0-fo100!7i11264!8i5632
Shora je zajímavé porovnání obou map – na mapy.cz staré nástupiště, na googlu už nové.
Zajímavosti co jsem našel
https://mapy.cz/s/fezevukasu
1- parkovací dům
2- parkoviště kol – dobře jde vidět na mapách z Googlu
3- vjezd do podzemních garáží (výjezd jsem ale nenašel)
4- 11 – je vedení tramvajové trati v podzemí se zastávkou u nádarží
https://www.google.com/maps/place/Graz+Main+Station/@47.072087,15.4184741,431m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x476e350afbfce4e5:0xf6f4c5ebbe7a16dc!4b1!8m2!3d47.0727515!4d15.4162709
13.01.2022 19:28davidb :
Ještě dodám, že střecha nástupišť z Vídně se mi líbí víc.
13.01.2022 19:32Tam jsem i byl a také zespodu je to krása.
Ostravan :
Proč hned jezdit tak daleko, stačí se podívat, jak vypadá „Hlavní“ nádraží partnerského města Ostravy – Katowice.
13.01.2022 21:09aggu :
Ostravan: Katowice zvolily ještě otřesnější přístup ke svému nádraží než Ostrava (pardon pražské SŽDC). Jejich cenné brutalistní nádraží šlo rovnou k zemi a dnes tam mají fádní nákupák s peróny. Nu což, ostravská nádražní budova by se klidně v obchoďák mohla změnit taky, tam už není co zku..kazit.
Podzemní parking v přednádraží, pochody k peronům a plné zastřešení nástupišť je naprosté minimum co by město mělo chtít a nechat vybudovat. Nová hala jen v případě, že by na tom někomu z ostravských politiků záleželo. Ti na odhánění státních investic z Ostravy mají talent. Na přísun samozřejmě talent nemají. Peníze se využijí rychle a radostně jinde, třeba takový tunel do Berouna 50 miliard sežere raz dva. A to ta trať není VRT…