Zastupitelstvo města Ostravy dnes (27.03.2024) na svém zasedání projednává jako jedno z bodů “ Návrh na pořízení změny Regulačního plánu v lokalitě Orient v Moravské Ostravě“.
Konkrétně se jedná o změnu Regulačního plánu Orient (označení lokality), která byl vydán v roce 2010. K nahlédnutí ZDE. Regulační plán byl pořízen z vlastního podnětu města a stanovuje zejména podmínky pro využití pozemků, podmínky pro umístění a prostorové uspořádání staveb a nahrazoval územní rozhodnutí pro stavbu objektu na nároží ulic Poděbradova – Českobratrská včetně příslušné dopravní a technické infrastruktury.
V období kolem roku 2010 na nároží zmíněných ulic plánovala společnost Skanska vystavět administrativní budovu. Stavbě však (jako mnohým jiným stavbám v té době) nebylo nakloněno tehdejší vedení radnice Moravské Ostravy a Přívoz vedené hnutím Ostravak. Více jsme se k tématu věnovali například v tomto článku z roku 2015.
Kolem roku 2019 byl nárožní pozemek na prodej. Ten nakonec získala společnost STAVYMA INVEST s.r.o.. které zde plánovala vystavět poměrně nevhodný soubor objektů do centra města. Záměr nenavazoval na okolní zástavbu nebo absolutně neměl živý parter.
Ten stejný investor nyní žádá město o změnu Regulačního plánu z roku 2010. Svůj záměr přehodnotil a nyní zde hodlá vystavět polyfunkční objekt. I když soudit dle jedné vizualizace a jednoho schématu je velmi předčasné, může se centrum Ostravy konečně těšit na kvalitní stavbu. Objekt má obsahovat v přízemí komerční prostory. Hmota objektu dotváří blokovou zástavbu, díky čemuž je odhlučněn vnitroblok. Nároží je akcentováno předsazením a vyšší podlažností. Zkrátka městotvorný dům, který zapadá do struktury centra evropského města.
Aby však mohl investor svoje plány nadále připravovat, je kromě samotného stavebního povolení a dalších přidružených úředních činností nutná i změna Regulačního plánu.
Vizualizace pocházející z Architektonické studie jsou součástí příloh jednacího bodu Zastupitelstva města
Autor: Kuba & Pilař architekti
pramen: ostrava.cz
Pavel :
Nemám pocit, že by křídlo objektu v Poděbradově ulici nějak důmyslně navazovalo na okolní zástavbu. Nanejvýš tak respektuje uliční čáru, to je vše. https://www.google.cz/maps/@49.8373099,18.2828668,3a,75y,343.89h,93.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTJ2vYx4syRLtEE2fO_xivA!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
27.03.2024 07:02Roman :
Pavel:Už před 100 lety se na Poděbradové stavěly i pětipodlažní domy. Ty přízemní domky s patrem tam nemají co dělat. Nemají ani historickou hodnotu.
27.03.2024 07:19Skeptik :
Vzhledem k dopravní zátěži poněkud drsné místo pro bydlení.
27.03.2024 07:38Uvědomělý občan :
Že by se mělo jednat o kvalitní architekturu, pak asi jednoduché, hranaté paneláky přicházejí opět do módy. Nejzajímavější a nejužitečnější stále zůstává budova Skanska.
David.Witosz :
Skeptik: Zdravím.
Já tam bydlím +20 let, okna mám přímo do křižovatky, mám to tady rád a spím klidně :) Takže je to o gustu, co je pro Vás ekl, pro jiného může být pohoda. Jen jsem si uvědomil, že jako soused jsem zatím nehodil do žádného projektu v okolí „vidle“. Co jsem to za politika, když neprovozuju „nimby“ strategii. Asi bych se měl nad sebou zamyslet :)
Hezký den Vám všem.
Pavel :
Roman: Ach ano, v šiřším centru Ostravy je mnoho pěkných kontrastů nekvalitní staré jednopatrové zástavby a krásných nových vysokých domů. Těšme se všichni na další z nich. Jako třeba tohle: https://www.google.cz/maps/@49.8386431,18.2820878,3a,90y,253.34h,98.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUUOMV-pHvshbdfO8LHKrpw!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu.
Pro ostatní čtenáře: Nejde o počet pater, ale o propojení a návaznost novostavby na okolí, což architekti umí řešit mnoha metodami. Pakliže nerazí nový umělecký sloh neobrutalismu.
Skeptik :
David.Witosz: Bydlím a pracuju u rušné silnice. Klidně nespím, ani nebdím. Natož abych si dovolil mít otevřené okno do ulice, hluk se odráží od protějšího domu. Jinak máte samozřejmě pravdu, vnímání hluku je individuální. Zdravotní následky asi také.
Mx :
Rozhodně lepší, než předchozí návrh. Za mne polyfunkční dům lepší volba. Mít byt u exhalacemi zahlcené magistrály není moc zdravé bydlení. Kdo by si postavil byt vedle D1 z hlediska exhalací? Je prokázán silný vliv (koncentrace splodin) až stovky metrů od samotné silnice.
27.03.2024 12:13Jarda :
Supr by bylo z te cesty udelat jen dvoupruh a ze zbytku udelat na obou stranach cyklostezky a uptostred stromoradi
Crazym :
David.Witosz: Tak to jste dobrý když jste se dostal v jednadvaceti k bytu na Českobratrské 32. Zakládajícím členem SVJ jste v roce 2003 nebyl, takže jste ho asi koupil, to je zodpovědný přístup v tom věku, gratuluji 🙂 Pochvalte se ještě trochu když už víme, že NIMBY syndrom se Vás netýká 🙂
Vítek :
Crazym: před vstupem do politiky asi na tom p. Witosz nebyl asi moc dobře, ve sbírce listin SVJ Českobratrská 32 je uveden jako dlužník!
Marian Kechlibar :
Vítek:
Schválně jsem si ten zápis našel. Nezmiňuje se tam výše nedoplatku a ing. Witosz se schůze zúčastnil. Nevím, jak můžete odvozovat „nebyl asi moc dobře“, když to taky mohlo být pár stovek.
Mně se třeba párkrát za život stalo, že mi vypršel trvalý příkaz na poplatky a správcovská firma mě upozornila na vznik nedoplatku až po nějaké době. A s mým příjmem to nemělo společného zhola nic.
Raptor :
„exhalacemi zahlcené magistrály“ :-)) :-))
27.03.2024 14:09Walter Gropius :
Uvědomělý občan: Uvědomělý občan by si měl prvně uvědomit, co znamená „panelák“. Že to rozhodně není každá pravoúhlá stavba, ale že se jedná o druh technologie výstavby…
David.Witosz :
Crazym: Zdravím.
Představte si, vzal jsem si hypoteku, rodice byli pristupitele, teta se strycem jeden rucitel, kolega hornik druhy rucitel.
Od 18 se prakticky zivim sam (z brigad jsem platil koleje a stravu), pres prazdniny jsem vydelaval na akademicky rok. Splacim jeste dnes, nikdo mi nedal ani korunu.
Diky za Vas prispevek. Je totiz na nem hezky videt, jak Vase soudy, pri naproste neznalosti zivota jineho cloveka, muzou z Vas udelat … no to si uz doplni kazdy ctenar urcite sam ;)
Hezky den Vám i čtenářům.
Vítek :
Marian Kechlibar: Je vcelku jedno jak velký dluh byl, ale svědčí to o vztahu člověka k povinnostem a společenství ve kterém žije. Buď na tom byl špatně finančně nebo morálně. Je zvláštní, že člověk, který si není schopen pohlídat běžné osobní věci najednou zvládá několik politických funkcí zároveň.
Jan :
Teď ještě postavit bytový dům „Křivovatka“ naproti u Konzervatoře a bude to super. :) Nemá někdo info, jestli se to už někam posunulo?
Jan :
* „Křižovatka“
27.03.2024 18:33balde :
s tou Českobratrskou by se taky mělo něco udělat
27.03.2024 18:48Crazym :
David.Witosz: Taky zdravím ale nechápu tu reakci. Vždyť Vás chválím za ten přístup, takhle zodpovědných v tom věku moc není. Vy ale zřejmě nejste pochopit psaný text což je mi divné při vašem vzdělání 🤦♂️ Takže by mě tedy zajímalo co že to ze mě může udělat když vám pogratuluji k zodpovědnému přístupu k bydlení v tom věku?
A to, že jste si uvědomil nejen jako politik, že neprovozujete NIMBY strategii a do ničeho jako soused neházíte vidle radši už nebudu komentovat, to hovoří samo za sebe a opravdu to stojí za zamyšlení, takže to klidně udělejte 😀
LK :
Crazym: vzhledem k 20 palcům dolů to právě většina (včetně mě) pochopila jako výsměch. Problém psaného slova – špatně se zachycují emoce a text vždy vyzní hůře, než kdyby stejná slova byla řečena.
Monty :
Samá krychle v Ostravě.To nejsem sice architekt,ale tohle jim nakreslím taky a hezčí.Co se zbláznily ty krychle cpát do centra? Nakonec to bude vypadat jinak ne se prezentuje.Objektivní potíže to zdůvodní.Takový humáč.Respekt k původní zástavbě nula.
Marthin :
Skeptik: Už mne opravdu nebaví, jak Češi vždycky hledají důvody, proč něco nejde místo způsobů, jak by to jít mohlo. Nešlo by pokoje jako koupelnu, kuchyň, obývák umístit na stranu domu směrem k silnici a spací místnosti směrem do dvora? Pokud má být dům polyfunkční (to jen podporuji), nešlo by dát v nižších patrech směrem k silnici kanceláře a byty do pater vyšších a směrem k vnitrobloku? Když si vezmu příklad mé oblíbené Kodaně, slavný BLOX je multifunkční budovou v samém středu města, kterým dokonce projíždí silnice, přesto kombinuje mnoho funkcí včetně bytů. https://www.youtube.com/watch?v=7kW2ORzYjf8
David.Witosz: Mohu se zeptat, zda bude mít město v podmínkách napojení bezejmenné ulice kolmé na Janáčkovu uprostřed vnitrobloku na Českobratrskou a průchod domem alespoň tak široký, jako je průchod v podloubí konzervatoře? Bylo by dobré proměnit ostravskou krizi proluk v příležitost a zachovat prostupnost bloků budoucích domů.
Pavel :
Monty: Čiší z toho snaha vytřískat z metrů čtverečních co nejvíce metrů krychlových, tj. kvantitu, ne kvalitu. Stačí se přitom mrknout o křižovatku dál (ČB × Nádražní), jak jinak lze vyřešit třeba nároží.
28.03.2024 06:59Roman :
Pavel: On je v tom návrhu solitérní výškový dům, jako uvádíte v příkladu? Nevšiml jsem si. Ono se stačí podívat, jak to vypadá naproti plánovaného objektu. https://www.google.com/maps/@49.8372247,18.2829293,3a,90y,231.16h,119.99t/data=!3m7!1e1!3m5!1sBGtH-Z4se2k9n8a3T9M0IQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DBGtH-Z4se2k9n8a3T9M0IQ%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D91.06555%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?entry=ttu
Nebo jinde v v tom bloku. Čtyři patra tam jsou absolutní minimum.
28.03.2024 07:15Pavel :
Roman: On někdo protestuje proti počtu pater? Nevšiml jsem si. Ono si stačí text pořádně přečíst. Možná taky si vyjasnit rozdíl mezi slovy „patra“ a „podlaží“. Na záběru, který jste vybral, čtyřpatrový dům nevidím ani jeden. Což neznamená, že novostavba by jich nemohla mít třeba i víc.
28.03.2024 07:31Roman :
Pavel: ne, ale je hloupost napojovat dům na objekt, kde je Canis. Ten dům tam nemá co dělat.
28.03.2024 07:37Netvrdím, že na záběru je čtyřpatrový dům. Ale že tohle je v té lokalitě minimum.
Pavel :
Roman: Pod pojmem „napojit“ ale nemám na mysli „postavit stejně vysoký“. Jde o navázání pohledové, optické a opravdu existuje spousta možností, například odlišení nižších pater od pater vyšších (ta nižší patra budou opticky navazovat na sousední objekty), využití nějaké římsy, terasy, ochozu/pavlače, schodiště, stupňovité odsazování vyšších pater, atd. atd. A nejde jen o barák s pracovními oděvy, ale hlavně o protilehlý dům s historickou fasádou. Novostavba mu může nastavit zrcadlo a opět svým vnějším členěním může na něj reagovat. Ale není patrný ani náznak pokusu o něco takového. Mimochodem, dokážete vysvětlit, v čem je vlastně tento poslední návrh lepší než ten původní?
28.03.2024 07:50Roman :
Pavel: Jak si představujete materiálové a pohledové navázání na ty zmršené baráky? Příkladem buď Canis. Tam není nic, pozitivního. Od členění fasády až po její barvu. Pokud by měla novostavba reagovat na své sousedy, kteří tam za pár let nemusí být, tak mi z toho vychází paskvil.
V čem je lepší tento návrh než ty tři věže? Vždyť to působí jako uzavřené ghetto. Minimálně živý parter. Nerespektování uliční čáry a blokové zástavby. Tohle se hodí někam na doplnění sídliště. Ne do centra města.
28.03.2024 08:00A pokud máte na mysli původní návrh administrativní budovy, tak ten má stejné principy jako současný návrh.
Pavel :
Roman: Ano, myslel jsem původní návrh z roku 2010. A ani já ten nynější nevidím o nic lepší. Co se týče různých chajdaloupek, které zatím stojí na Poděbradově ulici, tak za 80 let od války a 35 let od pádu bolševiků se žádné výrazné proměny natož důstojné náhrady nedočkaly, takže buďme realisty a berme Poděbradku takovou, jaká je a reagujme na ni.
28.03.2024 08:13Mx :
Roman: Neříkám, že je to kdovíjaká pecka, ale na Váš dotaz: lepší je tento návrh v tom, že nevypadá tak strašně moc jako paneláky, jako ty předchozí 3 věže. A ty cihlové obklady vytvářejí podle mě skvělý dojem. Vzhledem k jejich vysokým cenám se však dá pochybovat o jejich použití, to už jsme na vizualizacích zažili mnohokrát.
28.03.2024 08:53Roman :
Mx: Na tohle jsem se neptal já.
Pavel: Reakcí ale přece nemůže být výstavba objektu odpovídající okolní zmršené architektuře.
28.03.2024 14:10Marthin :
Pane Witoszi,
zkrátím si čekání na Vaši odpověď na mou výše uvedenou otázku (vím, že máte na odpověď standardně 30 dní) další otázkou:
Velmi kvituji, že ve III. etapě má být (dle vizualizace) nahrazen i dům na rohu Českobratrské a Nádražní. Bude město nějak trvat na tom, aby měl dům ustupující nároží a rozšířil se tak veřejný prostor pro chodce? Dnešní stav je děsivý: je tam málo místa, spousta lidí, nevíte/nevidíte, kdo vyběhne zpoza rohu, nedá se projít skrze množství lidí čekajících před přechody, při dešti na vás teče voda z vadné okapové roury, prostě bezohledná ostravská poetika, jak má být… stožáry elektrického vedení a stožáry semaforu uprostřed přechodu zmenšující prostor pro chodce jsou už jen drobným detailem. Aktuálně nám „zpestřuje“ požitek z města i několik týdnů trvající výkop na druhé straně křižovatky.
Abych lépe ilustroval, jak by mohlo nároží vypadat, použiji příklad nedaleké Nordiky: https://www.google.com/maps/@49.8378378,18.2810727,3a,75y,213.38h,92.8t/data=!3m6!1e1!3m4!1sR_tzN1kU9oZuiro8vC9sWw!2e0!7i16384!8i8192?coh=205409&entry=ttu
24.04.2024 19:42David.Witosz :
Marthin: Zdravím.
Za 1) Není v mých silách sledovat všechny posty na tomto webu, proto si prosím poznámky o 30 dnech nechte na doma. Chodím sem dobrovolně, odpovídám dobrovolně, úřad je někde jinde a tam si své povinnosti plním. Možná byste to měl vnímat.
Za 2) Napojení ulice bezejmenné by bylo do nynější trolejbusové zastávky. Proto moc technicky nechápu, jak byste tam chtěl dodělat ulici?
Za 3) Dům „Na rohu“ o kterém se zmiňujete je v soukromém vlastnictví a navíc v nezměněné formě více jak 100 let viz odkaz na badatelnu a snímek kde jej lze zaznamenat. Z informací, které jsou zde uvedeny, je toto nároží v etapě 3. a tedy je tam pouze „hmota“ nikoli konkrétní technické řešení, které neznám a dle mne ani neexistuje. Proto se těžko můžu vyjadřovat k něčemu co je nyní v hladině úvah soukromého investora.
https://badatelna.ostrava.cz/vademecum/permalink?xid=EDA039D3A2F411E9B75D000C29D8B843&scan=30d763940cd44adea8818530c600b4ce
Za 4) Já mám v gesci obvodní domovní fond. Šestým rokem jej intenzivně opravujeme, výsledky jsou vidět, x z těchto domů je zde uvedena na MS Stavbách. To je má gesce, to je má odpovědnost, za tou prací si stojím a dělám ji se svými lidmi co nejvíce svědomitě. Představa, že politik může za špatný okap soukromého vlastníka je dost mimo realitu. Na investice v celém obvodu mám 7 lidí. Na domovní majetek obvodu v hodnotě 7 miliard Kč (1600 bytů, 200 nebytových prostor) zas lidí 23. Čili 30 lidí na roční objem prostředků cca 350 milionů Kč. Asi Vám tedy musí být jasné, že s takovýmto týmem těžko budeme řešit problémy soukromých vlastníků budov, kterých je v centru města neurekom.
Za 5) Pokud někde vidíte něco v nepořádku, máte možnost (stejně jako já) nahlásit danou věc na stavební úřad, tedy orgánům státní správy (nikoli samosprávy), které tuto problematiku mají v gesci a mají také pravomoci a nástroje k vyřešení havarijních stavů budov. Já však jako samospráva nemám žádné zákonné nástroje jak mohu řešit špatný technický stav soukromých vlastníků. Osobně jsem již v minulosti budovy, které ohrožovaly své okolí, řešil. Ale z pozice (prakticky vzato) občana, protože před stavebním úřadem jsem v pozici toho, kdo to hlásí státní správě. Obávám se však, že špatný okap nebude důvodem k zahájení činnosti stavebního úřadu v této věci.
Věřím, že Vám tyto odpovědi pomohly se zorientovat a příště mne oslovíte s dotazem jinak než dnes.
Přeji hezký den Vám i čtenářům.
25.04.2024 11:55Johnny :
David.Witosz:
Rád bych se vyjádřil k oné bezejmenné ulici:
Z urbanistického hlediska je uliční struktura významnější a méně variabilní, než trolejbusová zastávka; ta se narozdíl od budov dá posunout o poznání snáze. Zároveň je pravda, že plnohodnotné vyústění ulice do Českobratrské by bylo dopravně problematické. Jenomže je tady možnost třetí: zajištění pěší prostupnosti bloku. Ulice může být pro motoristy slepá a tím pádem by její vyústění do trolejbusové zastávky nebyl problém, vznikl by prostor pro pěší se dvěma nárožími; prostor ideální pro drobnou komerci s předzahrádkami. Dopravní řešení Českobratrské, trolejbusové zastávky i této bezejmenné ulice se může vždycky změnit, ale když se tam teď postaví barák, budou tyto historické bloky už navěky zabité.
Samozřejmě, je tu ještě další varianta, a sice zařídit prostupnost bloku skrze navrženou budovu, tj. průchod/portál, podobně jako naproti u konzervatoře (ideálně hezčí a živější, s komercí).
V minimalistické verzi to neznamená žádné radikální změny; řeší-li se regulační plán, pak do něj stačí umístit dva požadavky: na „pěší prostupnost“ a „budoucí napojení bloku“.
David.Witosz :
Johnny: Zdravím. Toto vidím reálné a i pro investora zajímavé.
25.04.2024 12:53Crazym :
Kurňa, zeměměřičskej, začínáš se mi líbit 😍 Umění elegantně a slušně poslat někoho do zádele je dobrý předpoklad politického růstu 👍 Věštím ti zářnou politickou kariéru minimálně do dalších voleb 🤪
25.04.2024 12:55