PLATO chystá unikátní oživení 5000 m2 v bývalém Bauhausu.
Městská galerie současného umění PLATO se připravuje na jarní stěhování do bývalého hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Veřejnosti zde postupně nabídne současné umění na ploše téměř půl hektaru. Nové, v kontextu střední Evropy zcela unikátní sídlo otevře PLATO v polovině dubna programově nabitým zahajovacím týdnem. Svou dočasnou Kancelář pro umění, kde působilo necelý rok, uzavřelo 31. ledna.
V bývalé prodejně textilu na Českobratrské ulici působilo PLATO provizorně od března 2017. Ve stísněných a náročných podmínkách se galerii podařilo uskutečnit 13 výstav a dalších 52 akcí včetně přednášek, koncertů či workshopů pro děti nebo dospělé. „Během roku se nám podařilo představit veřejnosti nejcharakterističtější způsoby, jimiž současní umělci přistupují k problémům a podobám dnešního světa. Jako instituce jsme byli nonkonformním, ale velmi vstřícným a vnímavým partnerem nejen autorům, ale také našemu publiku,“ shrnuje ředitel PLATO Marek Pokorný.
Během deseti měsíců PLATO představilo Ostravě 254 tvůrců, z nichž celá třetina přijela ze zahraničí. Experimentální činnost Kanceláře umístil mezi deset nejzajímavějších uměleckých událostí roku 2017 v Česku Blok – polský online magazín o umění ve střední Evropě. Dvě loňské výstavy PLATO zařadil mezi nejzajímavější ve střední a východní Evropě prestižní polský časopis SZUM. „PLATO má mezinárodní přesah a zároveň se obrací k lokálnímu publiku. Právě tato rovnováha a otevřenost vůči spolupráci většině českých příspěvkových institucí chybí,“ hodnotí asociovaný kurátor PLATO a ředitel pražské galerie Futura Michal Novotný.
Po uzavření Kanceláře PLATO rozhodně neodpočívá – nadále pokračuje se vzdělávacími programy a jeho lektorky vyjíždí za žáky a studenty přímo do škol; loni jich navštívily pět desítek. V otočných dveřích rektorátu ostravské technické univerzity je stále ještě k vidění instalace jednoho z nejvýznamnějších současných umělců nazvaná Jiří Kovanda ve dveřích VŠB-TUO. Právě tuto výstavu ocenil časopis SZUM i v evropském měřítku.
Celý tým PLATO nyní intenzivně pracuje na celoročním programu pro Bauhaus, který galerie nabídne všem, kdo mají zájem o současné (vizuální) umění – ale i široké veřejnosti, která je zvědavá na oživení již několik let prázdného hobbymarketu. „Nejdůležitější je podle nás sociální život budovy a různé způsoby jejího užívání. Na tom stavíme naše aktivity. Bude to něco mezi vizuální senzací a sociálním experimentem,“ naznačuje M. Pokorný. Podle něho je Bauhaus jako relikt divokých 90. let sice pokleslým, nicméně typicky modernistickým „výstavním“ prostorem, jehož vznešenější předobraz lze najít už v roce 1851 v Křišťálovém paláci ze světové výstavy v Londýně.
Během roku bude PLATO zaplňovat své sídlo postupně – ve spolupráci s kurátory a umělci vznikne v Bauhausu kromě výstavního prostoru také knihovna, bistro, prodejna, zahrada a další funkční zázemí. Některé z těchto uměleckých projektů budou v provozu již během dubnového zahajovacího týdne, jehož výjimečný program PLATO právě připravuje. Konečným sídlem galerie se za několik let stanou městská jatka z 19. století, sousedící s někdejší prodejnou Bauhaus, která město opraví podle návrhu renomovaného polského architekta Roberta Konieczného a jeho katovického studia KWK Promes.
Galerie PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby vizuálního umění zprostředkovává od roku 2016 všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět světu. Její existenci předcházel tříletý grantový projekt v Multifunkční aule Gong v bývalém průmyslovém areálu Dolní Vítkovice. Založením PLATO jako příspěvkové organizace města vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce, která má pečovat o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku.
zdroj: Tisková zpráva
Marek :
Nebyl tu teď někde odkaz, že Bauhaus čeká demolice?
15.02.2018 14:47aggu :
Marek: Až budou hotová Jatka.
15.02.2018 14:58Adam :
Slyšíme neustálé nářky na to, že se v Ostravě nestaví, přestože jsou příležitosti. Ale úplně stejně je třeba zajistit, aby se v Ostravě demolovaly budovy, které už nemají žádnou hodnotu. Na malém prostoru centra to je Bauhaus, jatka, Ostravica. Možná i Polský dům. Chátrající barabizny, které měly být už dávno srovnány se zemí. Ale proti jsou majetkové machinace, díry v zákonech i zákonem posvěcené obstrukce. Zoufalé pokus znovupoužít tyto budovy po letech či desetiletích úpadku je k smíchu.
aggu :
…“které už nemají žádnou hodnotu“. Tu hodnotu jsi spočítal jak? ;) Jestli je něco k smíchu, tak tohle.
Jatka, Ostravica a Polský dům jsou cenné dědictví a je ostudou v jakém jsou stavu. Bauhaus je bouda, která půjde k zemi. Jatka jsou zachráněna.
Všechno se ti to nějak zmotalo dohromady a tomu odpovídají i tvoje závěry.
Infoš :
Nejlepší řešení je podle mě Bauhaus zbourat a postavit velký parkovací dům, 3 podlaží podzemní, 2 nadzemní, zelená pochozí střecha s „parčíkem“. Jeden vjezd směrem z centra, druhý přímo z místecké – podzemní – pod kolejemi a Porážkovou ul. Klidně by to mohlo jít ruku v ruce se zahloubením Místecké (i když to je spíš utopie, ale proč ne). Centrum by se oživilo, lidé by měli dobré spojení (parkování) za prací do centra, ale zároveň by se centrum nezahltilo totálně auty. A teď se do mě místní odpůrci automobilové dopravy můžou pustit..
20.02.2018 10:32balde :
Infoš: jen bych parking dal 3 nadzemni 2 podzemni a nad to jeste 3,4 patra kanceláří
20.02.2018 12:10