Pěstování rychle rostoucích dřevin

Soukromý investor plánuje rekultivaci bývalého kaliště u Karviné za účelem pěstování rychle rostoucích dřevin (RRD) a následného získávání biomasy.

Záměr bude realizován na v současné době nevyužívaných pozemcích, které jsou ve vlastnictví oznamovatele vyjma pozemků parc. č. 1484/11, 1484/14 a 1484/16 u kterých je aktuálně řešen odkup či směna s jejich vlastníkem společností Veolia Energie ČR. Jedná se o bývalé kaliště dolu ČSA, které bylo zavezeno popelovinami, ukončení závozu proběhlo kolem roku 1990. Úpravy terénu budou mít charakter výkopových prací s následnou rekultivací. Dotčené území bude postupně (po menších úsecích) upraveno pro pěstování rychle rostoucích dřevin (RRD). Úpravy budou spočívat především v odtěžení současné navážky popelovin, jejich promíchání podle předem připravené receptury především se zeminami a kaly, vybudování ochranného valu, fragmentace oblasti pro potřeby výsadby, péče a následné těžby dřevin.

Skutečnosti, ke kterým dochází v posledních letech významně ovlivňují tržní prostředí s energiemi, a to v rámci celé Evropy. Diverzifikace závislosti směrem k obnovitelným zdrojům energie je logickým vyústěním současného stavu. Na základě vývoje cen energií a dlouhodobých odborných odhadů zabývajících se obnovitelnými zdroji energií lze očekávat rostoucí podíl využití biomasy. Specifickým odvětvím, které není v našich podmínkách příliš využíváno, je pěstování tzv. RRD formou výmladkových plantáží. Využití v minulosti zdevastovaných pozemků, bez jakéhokoliv rozvojového potenciálu je žádoucím přínosem pro krajinu i půdu. Za jedny z nejzávažnějších projevů klimatické změny je možné označit dlouhodobá sucha. Na základě zjištění mají právě RRD velkých vliv na snížení teploty vzduchu a posílení malého vodního cyklu. Příznivé mikroklimatické podmínky a malá agrotechnika plantáží jsou současně důvodem zvýšené druhové rozmanitosti. Důvodem pro takovouto terénní úpravu je, že aktuální stav na lokalitě, resp. v minulosti provedené terénní úpravy pouhou navážkou popelovin neumožní dosáhnout předpokládaného výnosu dřevní hmoty, bez dodání živin do půdy. Upravený kal je bohatý zdroj organické hmoty, základních živin i stopových prvků (zlepšení půdní úrodnosti), zlepšuje fyzikální, chemické a biologické vlastnosti půd. Rychlý rozklad organických látek čistírenských kalů v půdě je pozitivní z pohledu přístupnosti živin pro rostliny.

pramen: EIA

Související články


Komentáře

  1. vojtag :

    A já jsem si říkal co se tam chystá. Už tam probíhají nějaké zemní práce, čekal jsem spíše další plac pro skládkování uhlí, jako třeba vznikl na Doubravě.

    Thumb up 1 Thumb down 0
  2. Ondřej :

    Evidentně to souvisí s Dětmarovicema, dá se očekávat, že podobných lokalit přibude.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.