Bydlet v rodinném domku a zaplatit za vytápění čtyři až šest tisíc ročně? Pasivní domy, kterých i u nás začíná přibývat, mohou být jednou z cest, jak šetřit energii a přispět k trvale udržitelnému rozvoji.Jak lze dosáhnout toho, že náklady na vytápění rodinného domku se pohybují v rozmezí od čtyř do šesti tisíc korun ročně?
Zdeněk Zikán z firmy Atrea na nedávném semináři Pasivní domy − bydlení současnosti a budoucnosti, který pořádal Moravskoslezský energetický klastr a společnost Intoza, vysvětlil, že stavba pasivního domu vyžaduje nejen kvalitní architektonický návrh, ale je třeba dodržet i další podmínky. „Už v samotném návrhu je třeba promyslet dispozici místností, začlenění stavby do okolí. Velký důraz je třeba klást na tepelně izolační obálku stavby a samozřejmě na odstranění tepelných mostů. Tedy míst, kudy by mohlo unikat teplo z domu,“ uvedl Zikán.
Podle něj je neméně důležité vybavit pasivní domy kvalitními okny se zatepleným rámem. „Samotnou kapitolou je pak vybavení stavby teplovzdušným vytápěním s rekuperací. Rekuperace je laicky řečeno využívání tepla, které u dosud běžných způsobů vytápění vyfukujeme ven,“ upřesnil Zikán. Díky zmíněným opatřením pak takový dům po značnou část topné sezony vytápí energie ze slunce a elektrických spotřebičů.Pasivní dům se staví v Dětmarovicích na Karvinsku. „Podle mých informací jde o první vzorový pasivní dům, který se v kraji staví. Slavnostně otevřen by měl být v lednu příštího roku. Možná to někoho překvapí, cena takového domu ale není nijak výrazně vyšší než u běžného rodinného domku,“ uvedl Jan Neuwirt z ostravské společnosti Intoza.
zdroj:denik.cz
Poslední komentáře