Nové Vítkovice mají být největší architektonický, developerský a rozvojový projekt svého druhu minimálně v České republice. Dotčené území zaujímá plochu větší než 250 hektarů a investice do revitalizace průmyslového areálu přesáhnou odhadem 60 miliard korun. Investor – společnost Vítkovice známého průmyslníka Jana Světlíka – chce v pěti etapách částečně revitalizovat a částečně vybudovat nové moderní centrum Ostravy.
V současné době probíhá revitalizace první etapy projektu, konkrétně tří objektů, v Dolních Vítkovicích. Z obřího plynojemu vzniká multifunkční aula, ve Vysoké peci č. 1 se návštěvníci dozvědí, jak se vyrábělo železo, a budova IV. energetické ústředny se promění v interaktivní muzeum. Dolní oblast Vítkovic byla v roce 2008 zapsána na seznam kulturního evropského dědictví, vysoké pece se o šest let dříve staly národní kulturní památkou
Úspěch projektu závisí na zapojení veřejné sféry
„1. května bude v Dolních Vítkovicích den otevřených dveří, Ostrava zažije kulturní a vzdělávací šok,“ řekl v úterý na odborné konferenci v Ostravě generální ředitel a většinový majitel skupiny Vítkovice Jan Světlík. „Budujeme místo pro kreativní instituce a zvolili jsme opačný postup než klasický developer – ten udělá nejdříve budovy, na kterých vydělá peníze, a pak dodělává infrastrukturu. My budeme postupovat opačně,“ doplnil pro HN Světlík. „Myslím si, že komerční projekty jako byty, administrativní část a obchody nezačnou dříve než v roce 2016. Stavět byty tam, kde se tavilo surové železo, by bylo obtížné zvládnout i marketingově, je důležité nejdříve zvládnout infrastrukturu,“ dodal Světlík.„Území, které má několik kilometrů, bylo využívané průmyslem, ale pro město bylo tabuizované, neznámé. Vítkovice nemůžou existovat, nebudou-li připojeny k centru města,“ řekl architekt Josef Pleskot, který má revitalizací vítkovického areálu v rukou.
Entuziasmus soukromého investora sdílejí i památkáři. „Těší mě, že to nebude památka pro památku, ale Ostravanům nabídne kulturně-vzdělávací funkci,“ řekla Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu. „Mám trochu obavu, jak jsou nastavené pracovní procesy, aby se nevytratil duch místa. Snad tato má obava nakonec nebude naplněna,“ dodala.
Společnost Vítkovice na projektu Dolní Vítkovice pracuje téměř 10 let a Světlík oceňuje podporu z veřejné sféry. Letos získali od ministerstva kultury dotaci ve výši půl miliardy korun a celkově má společnost v rámci projektu Dolní Vítkovice rozpracované projekty, jejichž investice se pohybuje okolo 2,5 miliardy korun. Naopak stále je nejistá spolupráce s Ostravskou univerzitou, která původně projevila zájem o vybudování kampusu v Dolních Vítkovicích, ale teď se nejsou podle Světlíka schopni „dohodnout“. Ostravská univerzita je roztroušena po 36 objektech, připomněl Světlík. „Není to jen otázka peněz, je to pro mě osobní zklamání, že akademická sféra je v nehybné pozici, nechce nic nového,“ říká.
Odborníci mají obavy z udržitelnosti. Jedna věc je zachránění památky, druhá ale aby tato památka přežila a aby peníze z evropských fondů i od soukromníků nebyly utraceny zbytečně. „Je to obrovská odpovědnost a zde má slovo udržitelnost velký význam. Přežije jenom tehdy, bude-li tam pulzovat 30 tisíc lidí denně, a pokud se to nestane, může zase začít chátrat,“ řekl Pleskot. Investor totiž počítá s postupným nárůstem návštěvnosti Nových Vítkovic.
„Takto rozsáhlý projekt se nikde v Evropě neobejde bez výrazné spoluúčasti státu nebo veřejných prostředků,“ řekl historik architektury Benjamin Fragner. „Nemůže to být postaveno na soukromém investorovi, ten může být impulzem vizionářství,“ dodal. Projekt Nové Vítkovice podle něho může být přínosem pro celou Ostravu a mít regionální dopad s přesahem do Polska. Fragner považuje za výhodu, že se projekt vzhledem ke své velikosti bude budovat postupně v delším časovém horizontu. Jeho úspěšné dokončení pak závisí na budování škol v Dolních Vítkovicích, které je však zatím nejisté. „Když tam nebudou školy, život se tam bude dostávat jen obtížně,“ uvádí.
Zdroj: IHNED.cz
marian :
zajímavý rozhovor se světlíkem: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/byznys-a-spolecnost/clanek.phtml?id=720523
08.11.2011 09:45hlasujte pro něj v přiložené anketě u výše uvedeného článku, je to borec.
Klimčík Jiří :
Zajímalo by mě, proč jsou po Ostravě ukazatelé cesty na vítkovický zámeček, kdy je to soukromé království pana Světlíka. Chtěli jsme si ho s manželkou prohlídnout a ochranka nás nepustila dovniř. Jeli jsme 30 km. Za odpověď děkuji. Klimčík Jiří
12.11.2014 09:01Crazym :
Klimčík Jiří: Pane Klimčík zajímalo by mě jakou odpověď si asi tak na webu o stavbách v MS kraji představujete :-) V podstatě si koledujete o velmi expresivní odpověď :D
12.11.2014 13:33Hynek [msstavby.cz] :
Crazym: sleduj :)
Klimčík Jiří: oslovili jsme zastupce Vitkovic a toto je jejich vyjadreni:
Směrovky na zámeček jsou nutné, protože navádějí účastníky jednotlivých konferencí a jednání, kteří často Ostravu neznají. Zámeček je majetkem společnosti Vítkovice a.s. a není veřejně přístupný. Byl veřejnosti otevřen vždy 1.května na den otevřených dveří ve Vítkovicích.
12.11.2014 16:43Stejným příkladem mohou být kanceláře v Nové Karolině – také najdete směrovky, ale kanceláře bank a společností samozřejmě nejsou veřejně přístupné.
Crazym :
Hynek [msstavby.cz]: +1 :-)
12.11.2014 18:16Tak to smekám, já na takovéhle dotazy nemám nervy a většinou odpovídám mírně řečeno podrážděně. Tak doufám, že jste zvídavého čtenáře a náruživého turistu dostatečně uspokojil :D
Bohdan Nový :
vždyt kvůli němu jdou celé Vítkovice do kopru, si jen podívejte na web http://www.pravdaosvetlikovi.cz, škoda ostravského průmyslu.
28.04.2016 10:09skelet :
Koukám, že Komárek se snaží seč může..
28.04.2016 10:49Ac :
Bohdan Nový: Ano, Komárek, Motejlek, Plovajko, netřeba říkat nic dalšího.
28.04.2016 12:12PetrP :
hmmm… už neví kam dál Komárek a spol… to už je zoufalost :D
28.04.2016 15:37