Ostravské sochy #44

Výtvarná výzdoba kanceláří Československých aerolinií v centru města.

Přízemí bloku domů mezi ulicemi Nádražní, Umělecká a Jurečkova sloužilo v minulosti především účelům dvou organizací souvisejících s cestováním. V polovině 60. let zde vznikla nová kancelář Československých aerolinek, odkud dokonce jezdila autobusová linka přímo na letiště do Mošnova. V polovině 70. let k ní pak přibyla ještě velká část prostor v severní části dnešního bloku, a to v souvislosti s výstavbou kancelářského a obytného domu Čedoku s průchozí pasáží podle projektu Josefa Havlíčka. Exkluzivní interiéry obou kanceláří zařizoval architekt Radim Ulmann. V obou fázích byla přitom architektura obohacena o umělecká díla. Dnes pohovoříme o té starší vrstvě, ze 60. let.

Asi proto, že investor (Československé aerolinie) i hlavní architekt (Karel Filsak) byli z Prahy, řešila v letech 1964–1965 uměleckou výzdobu ostravské kanceláře pražská umělecká komise a zakázka byla přidělena pražskému výtvarníkovi Janu Koblasovi. Ten navrhl rozsáhlou dekorativní stěnu asymetricky umístěnou po obou stranách hlavního vstupu z ulice Umělecké, která svou hmotou kontrastovala s celoprosklenými výlohami zbývající části parteru. Stěna je sestavena z prefabrikovaných betonových tvárnic s vystupujícími plastickými elementy, které se různě střídají, obracejí, násobí a prostupují, přičemž jejich frekvence se zvyšuje a jejich profil se zužuje směrem od kraje stěny ke vstupním dveřím. Sám Koblasa si dílo nazval Schody do nebe. Toto označení nám jednak dává smysl v souvislosti s určením pro kancelář letecké společnosti, jednak ale navozuje rovněž konotace až metafyzické, což nelze v případě Koblasy vůbec podceňovat. Expresivita, dynamika a organická proměnlivost jeho děl často čerpá z barokního principu. Na ten pomýšlel i v případě ostravské dekorativní stěny.

Jan Koblasa: Schody do nebe, dekorativní stěna u vstupu do někdejších prostor kanceláří Čs. aerolinií, 1964–1965 (foto Roman Polášek)

Jan Koblasa: Schody do nebe, dekorativní stěna u vstupu do někdejších prostor kanceláří Čs. aerolinií, 1964–1965 (foto Jakub Ivánek)

V podobném duchu se snad nesla i jeho interiérová realizace – kinetický reliéf Pocta Ptolemaiovi. I zde vyšel námětově ze vztahu k letectví, když vzpomenul na osobnost starověkého geografa a astronoma. Reliéf byl vytvořen z pozlacené oceli a obsahoval v pozadí otáčející se žárovky, které vrhaly světlo přes kusy drátů zapuštěné do zdi. Nenašli jsme zatím bohužel žádnou kvalitní fotografii daného objektu, ale podle jednoho historického snímku, kde je vidět v pozadí, ho můžeme alespoň lokalizovat do kruhového výklenku na stěně naproti vstupu do kanceláře z ulice Nádražní.

Detail z fotografie interiéru kanceláří Čs. aerolinií s reliéfem Pocta Ptolemaiovi od Jana Koblasy v pozadí (foto Petr Sikula)

Součástí interiérů pak byla ještě dekorativní osvětlovací tělesa, vyrobená snad z laminátu, která se nacházela nad čekacími lavicemi v nárožní části objektu. Jejich autor nám zatím není znám. Dle fotografie víme, že šlo o obrovská talířovitě ztvárněná stínidla, jejichž hrbolatý, záměrně nahrubo modelovaný povrch kontrastoval se strohým interiérem kanceláře (patrně i barevně).

Designová osvětlovací tělesa v interiéru kanceláří Čs. aerolinií, asi 1965 (foto Petr Sikula, Archiv města Ostravy)

Je škoda, že nákladný interiér Československých aerolinek byl v 90. letech nesmyslně zničen, a s ním se ztratila i umělecká díla v interiéru. Dnes světoznámý umělec Jan Koblasa má v Ostravě dochovánu alespoň dekorativní zeď, ovšem i její stav je tristní. Nejen že ji hyzdí sprejerské zásahy a nevhodná úprava okolí, ale rovněž je místy obitá a na mnoha místech neodborně vyspravená.

Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.

http://ostravskesochy.cz/dilo/233

http://ostravskesochy.cz/dilo/1376

http://ostravskesochy.cz/dilo/1377

Související články


Komentáře

  1. miroslav svozil :

    krásný článek, bohužel současná situace tristní. Pošlete jej místostarostovi Moukovi, vede domovní samosprávu.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  2. Rýša :

    miroslav svozil: Ano, velice zajímavý článek. Nevěděl jsem, že ta dekorativní zeď se jmenuje Schody do nebe. Škoda, že je dnešní stav taková mizérie. A škoda i zničeného interiéru. Muselo se to po pádu totality zničit? Což pokaždé, když skončí děsivá éra totalitního systému, to musí odnést historické budovy nebo umělecká díla?
    Po válce krásný Německý dům, po sametové revoluci třeba toto nebo některé stavby v centru. A zrovna v Ostravě, kde bychom za každou cennou nebo aspoň krásnou stavbou nebo sochou měli bojovat a ne ji zničit nebo nechat zchátrat. A myslím, že ve velké míře za to mohou především politici, ti, které si bohužel volíme my. Zřejmě vždy skočíme na plané sliby, protože si jinak nedovedu představit, že tam sedí to, co tam sedí….a asi moc ty lenivé zadky z těch dobře placených židlí nezvedají, aby se prošli centrem a viděli tu mizérii na každém kroku a zamysleli se. proč to tady tak vypadá a něco pro to dělali. M
    Myslíte, že dnešní ODS by byla lepší??? Můj hlas asi na podzim dostanete, ale jen kvůli tomu, že jsem zásadně proti EET a také si myslím, že byste dali zelenou mnoha stavbám, které dnešní politici zazdili nebo ještě zazdí. V centru se za poslední roky nezastavěla jediná proluka.

    Thumb up 1 Thumb down 1
  3. thvari :

    Rýša: Nebyla. Anebo byla, ale musíte jim to dávat trochu sežrat. Politic jsou jen lidi. Potřebují cítit tlak a hlas voličů, pak se podle toho i zařídí. Černou kostku (samozřejmě nechci předjímat, ještě nestojí) odblokoval soustavný tlak spolku Krásná Ostrava a odborné veřejnosti. To samé s ojedinělou architektonickou soutěží na Jatky. Nejlepší cesta je se politicky angažovat, byť to nemusí být přímo jako „profesionální“ politik. Občanská aktivita. Občanská společnost. Na tom to stojí. Jinak čekáte vyloženě na paní štěstěnu – že tedy daná zvolená rada města bude osvícená.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  4. Rýša :

    thvari: Víte, ČK je sice odblokovaná, ale jak to dopadne je stále ve hvězdách. Všichni na to nemají se politicky angažovat. proto se i chodí k volám, aby zvolení dostáli slibů, které nám před volbou dali. Myslíte že na západ a jih našich hranic to vypadá v centrech měst tak dobře jen proto, že se tam tak hodně angažují prostí občané anebo tam mají starosty a místostarosty, kteří prostě dělají svou práci, pro kterou byli zvoleni, především pro město a lidi ve městě a nemají džob jen pro sebe, svou rodinu a známé?
    A poznámka: Nemělo by se čekat, že rada bude někdy osvícená, ona osvícená by měla být!

    Thumb up 1 Thumb down 0
  5. thvari :

    Rýša: To je z následujícího důvodu naivní pohled (nemyslím to jako invektivu).

    Zvolení se ujmou funkcí. Máte 2 možnosti. Jsou zodpovědní, vedou město dobře. Nejsou zodpovědní, nevedou město dobře. V Ostravě podle našich kolektivních osobních zkušeností, častých kritických komentářů a článků tady na webu se to kloní více na tu druhou, nešťastnou stranu. Tedy hledáme, jak to změnit.

    Vy tvrdíte: volby. Ano, ale opět dle našich zkušeností: voleb do města a obvodů bylo počínaje rokem 94′ šest, ale značná část zásadních věcí, které v Ostravě vidíme, vadí nám a chceme je změnit, přetrvávají. Z čehož mi logicky vychází, že spoléhat na v pořadí sedmé volby nedává moc smysl.

    Proto navrhuji zvýšit alespoň dočasně tlak na zastupitele, aby některé věci pochopili, třeba jak má vypadat reprezentativní historické centrum města a jak jej udržovat. Netvrdím, že se to musí nutně povést, je to hypotéza, ale vyzkoušet by se to mělo (a např. tento web k tomu imho velkou měrou přispívá). A že to bude stát úsilí, peníze a čas? Tak už to bývá skoro se vším, co na tomto světě jako lidé děláme…

    Thumb up 0 Thumb down 0
  6. Rýša :

    Ok, přiznám, je to poněkud můj naivní pohled…., jsem trochu snílek, který by chtěl mít kolem sebe a nejen kolem sebe, ale v celém městě, hezké prostředí. Proto si ho kolem svého obydlí a to i v místech, která nejsou moje, snažím co nejlépe udržovat. Kdybych byl politikem, asi by mě zajímalo, jak to ve městě vypadá, co se dá zlepšovat, neházel bych investorům klacky pod nohy malichernostmi, které se dají řešit, ať se jedná o parkovací místa, nebo vykácení několika stromů kvůli stavbě apod. Aspoň doufám, že bych se nezměnil anebo že bych byl nucen se změnit a zapadnout….
    Ale prostě na to nemám, abych byl politikem. Jsem tím, čím jsem a snažím se to dělat dobře.. Živí mne to, ale nedělám to jen pro peníze, ale i s láskou, ano chodím do práce rád, i když mi politici jakožto OSVČ opět házejí klacky pod nohy a ztrpčují život.
    A je opravdu asi ode mne naivní chtít po politicích, které jsme tam nedosadili násilím, ale kteří tam chtěli sami a proto, aby se tam dostali dělali vše možné a nemožné a slibovali, že budou dělat pro blaho města a jeho obyvatel, aby pracovali s láskou a vizí pro své město a neproseděli své pracovní dny od výplaty k výplatě u kávičky a planých řečí.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  7. Martin [msstavby.cz] :

    Btw. fontána na Elektře není, protože si na hluk vody stěžovali majitelé okolních domů. Tedy i tady p. Mouka zasahoval?
    Pro představu je z fontány záhonek.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  8. Summerboy :

    martin [msstavby.cz]: To jako vazne?? „Hluk“ z fontany vadil lidem z okoli??? To je strasne… kez by byly vyslyseny vsechny stesky lidi s takovou akcnosti, s jakou byla „vyresena“ fontana… hnus…

    Thumb up 1 Thumb down 0
  9. Summerboy :

    Kdyby ta zed byla ocistena, nasvetlena bodovkami a byla by tam namirena kamera, tak by to hned vypadalo jinak. Bohuzel, mnohe ostravske plastiky jsou ve zubozenem stavu a kolemjdoucim musi pripadat odporne a stare, pricemz kdyby jim byla venovana patricna pece, staly by se zajimavym ozivenim verejneho prostoru. Takhle je obycejna prosklena vyloha jednoduchym a libivym a „modernim“ resenim, ktere s sebou bohuzel nese zniceni rady cennych soch :-(

    Thumb up 0 Thumb down 0
  10. Rýša :

    Summerboy: Já si zase myslím, že ten nebo ti nebo ty, kdo by se měli starat o fontánu, tak raději vypustí mezi lidi tento blud, by ji mohli zrušit, neb o fontána s musí udržovat víc než obyčejný záhon. Ten se v ostravských podmínkách prostě nechá zarůst a šmytec. Opravdu bych chtěl vidět a slyšet ty majitele okolních domů spolu s těmi, kteří fontánu zrušili.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  11. Rýša :

    Summerboy: Já si zase myslím, že ten nebo ti nebo ty, kdo by se měli starat o fontánu, tak raději vypustí mezi lidi tento blud, by ji mohli zrušit, neb fontána se musí udržovat víc než obyčejný záhon. Ten se v ostravských podmínkách prostě nechá zarůst a šmytec. Opravdu bych chtěl vidět a slyšet ty majitele okolních domů spolu s těmi, kteří fontánu zrušili.

    Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.