Dětská hřiště II: dřevěná hřiště Václava Kábrta, Jiřího Kašťáka, Rudolfa Kouby a neznámého autora.
V dnešním díle věnovaném opět ostravských dětským hřištím, jejichž autory byli výtvarníci, zůstaneme u nejběžnějšího materiálu těchto objektů – dřeva. Minule jsme si představili čtyři hřiště navržená ostravsko-pražským scénografem Otakarem Schindlerem a rovněž dva další z dnes uváděných areálů navrhli scénografové. Jedním z nich byl ostravský divadelní scénograf a zároveň dlouholetý loutkoherec ostravského divadla loutek Václav Kábrt. Jeho dřevěné hřiště pro děti předškolního a raného školního věku stávalo od konce 70. let 20. století na sídlišti Výškovice I v parčíku na ulici 28. dubna. Bylo podobně jako Schindlerova experimentální hřiště vybaveno prvky připomínajícími různá tělocvičná nářadí, která se tu a tam proměňovala v rozličná zvířátka – draky, oslíky, sovy apod. Podle pamětníků vypadalo zdejší hřiště již v 90. letech zcela jinak.
Scénografem, ale také např. výrobcem hraček a specialistou na dětská hřiště byl pražský výtvarník Jiří Kašťák, který se stal autorem robinsonádního areálu na sídlišti Nová Klegova v Hrabůvce, na prostranství při zrušeném obecním hřbitově. Kašťák vytvořil několik hřišť po celé republice, např. v Praze, Špindlerově Mlýně, Poličce či Kolíně. To ostravské patřilo patrně k těm menším – soudě dle fotek, nacházely se tu jen dvě atrakce – obdoba opevněné věže, kterou známe již od Schindlera, a průlezka s ozdobnými hlavicemi.
Bohužel mi zatím není znám autor dřevěného dětského hřiště, které stávalo patrně od 70. let 20. století u mateřské školy na ulici Alberta Kučery v Hrabůvce. I zde šlo spíš o malé hřiště, ale nezaměnitelný charakter mu dával ústřední (snad otočný?) totem s oboustranně provedenou postavičkou připomínající vodníka (v horní části sloupu). Kolem něj stály tři malé chatky, které děti mohly považovat za indiánské chýše. Toto hřišťátko představovalo jakýsi protipól hřišti s kulovitým totemem z umělého kamene, které se nacházelo na opačném konci školní zahrady (autorem Zdeněk Kučera, bylo zde diskutováno ve vzpomínkovém díle #36). I to bylo, jak již víme, odstraněno…
Poslední dnes představené hřiště se nacházelo od roku 1984 v parku Fakultní nemocnice v Porubě, a to v jeho poměrně odlehlé, zadní části, za ortoptickým oddělením. Kunsthistorik a zároveň výtvarník Rudolf Kouba ho totiž vytvořil speciálně pro nácvik prostorové koordinace dětí, které se na tomto oddělení léčily s vadou zraku. Hřiště sestávalo z několika atrakcí ve tvaru dopravních prostředků (vláček s vagóny, letadlo ad.). Vzhledem k jeho určení se zde příliš nevyskytovaly jinak běžné vertikální prvky sloužící k lezení do výšky. Ačkoli nemocniční oddělení stále slouží stejným účelům, hřiště už, stejně jako všechna ostatní, zaniklo bez náhrady.
Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.
http://ostravskesochy.cz/dilo/1345
http://ostravskesochy.cz/dilo/733
http://ostravskesochy.cz/dilo/758
http://ostravskesochy.cz/dilo/128
Poslední komentáře