Mozaiky Pavla Hanzelky II: interiérové mozaiky v prodejnách.
V minulém díle věnovaném exteriérovým mozaikám uherskohradišťského keramika Pavla Hanzelky jsme si řekli, že umělecké komise po něm požadovaly spíš uměřenou barevnost, ačkoli sám autor byl pod vlivem Miróovy tvorby zastáncem spíš nápaditých barevných kombinací. O něco jiná situace panovala v oblasti interiérové tvorby, kde se s mozaikami v hnědých a okrových tónech příliš nesetkáme. Odlišná byla často také technická stránka interiérových realizací. Zatímco v exteriéru se uplatňovaly spíš mozaiky krájené, často s mírně reliéfním povrchem (jednotlivé díly se vykrajovaly před vypálením ručně v různých tvarech), v interiéru Hanzelka využíval také prefabrikované neglazované kachličky RAKO, na které daný námět pouze maloval glazurou a vypaloval.
Přesto nelze říct, že by Hanzelkova interiérová tvorba „hrála všemi barvami“. Často se zde uplatňovala jen jiná barevnost. Hned tři realizace v ostravských prodejnách byly jistojistě provedeny v podobě černobílých prvků s červenými detaily na modrém pozadí. To bylo zřejmě dáno skutečností, že šlo o prodejny uzenin či lahůdek, které bývaly v minulosti vydlážděny bílými, lehce omyvatelnými kachličkami, k nimž se tato kombinace jednoduše hodila. Nejstarší byla mozaika Bubáčci v mléčném baru někdejšího Domu potravin na třídě 28. října v centru města. Dnes již neexistující dekorativní stěna podélné kompozice byla vyzdobena roztodivnými veselými tvorečky inspirovanými jednak stylizacemi Miróa, jednak autorovou fantazií.
Dvě další dekorativní stěny využívaly motivů Nočních ptáků – stylizovaných pernatců s dlouhými krky, velkýma očima a korunkou, kteří se slétají kolem kulatého stříbřitého měsíce. Zatímco mozaika v někdejší prodejně masa (dnes bufetu) na Jurečkově ulici má opět podélnou kompozici, mozaika v bývalé samoobsluze (dnes nevyužitý obchodní prostor) na třídě 28. října (naproti dnešnímu IQ centru) je čtvercová s centrálně umístěným kotoučem měsíce.
Pestřejší barevnost lze pozorovat na kruhové mozaice pro rybí grill v centru města (prostor pozdějšího bufetu McDonalds) z roku 1975. Tato řezaná mozaika s přírodními motivy využila kontrastu světle hnědého pozadí s červeno-modro-žlutými detaily, které z něj vystupují. Bohužel i tato veselá dekorace zmizela zřejmě již při přestavbě v 90. letech 20. století.
Barevná byla patrně i mozaika Kohouti v prodejně drůběže na křižovatce ulic Poštovní a Čs. legií v centru města. Ta však rovněž zanikla a k dispozici máme pouze její černobílé foto. Představovala dva zápasící kohouty vytvořené technikou krájené mozaiky.
Bohužel zatím nic konkrétního nevíme o podobě dalších dvou zaniklých mozaik v ostravských prodejnách, a to na ulici Tyršově v centru města (bývalá prodejna masa, Tyršova 9) a na ulici Nedbalova na sídlišti Šalamouna, která zanikla snad již při přestavbě prodejny potravin v 80. letech (tam měla mozaika podle archivních zápisů i reliéfní prvky a je označována jako Ptáci a slunce). Třeba si někteří čtenáři na vzhled těchto mozaik vzpomenou, nebo dokonce najdou jejich fotografie. Byl bych za ně velmi vděčný.
Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.
http://ostravskesochy.cz/dilo/298
http://ostravskesochy.cz/dilo/230
http://ostravskesochy.cz/dilo/1152
http://ostravskesochy.cz/dilo/1277
http://ostravskesochy.cz/dilo/1285
http://ostravskesochy.cz/dilo/1284
http://ostravskesochy.cz/dilo/1301
Aleš :
Ježkovy zraky, kam se to všechno podělo a kam to zmizelo???
13.08.2016 09:48Pavel :
Jéje, na ty mozaiky si jako dítě pamatuji – jak na Rybí grill tak modré ptáky u Náměstí republiky.Jsem rád, že jste je zde připomněli.
13.08.2016 16:39Petr :
Jen poupravím, že prodejna potravin vyzdobená motivem „Noční ptáci“ je na rohu ulic Denisova a Jurečkova.
Je to jedna z prodejen potravin, kam jsem chodil jako dítě. U nás doma se jí vždycky říkalo „U Mrázka“ a chodilo se zde na menší nákupy (máme ji přímo pod domem). Na větší nákupy se chodilo do samoobsluhy „K Blažejovi“ (opět náš domácí název, jak se jmenovala ve skutečnosti si nepamatuji), která byla na rohu Zámecké a Puchmajerovy (dnes je tam mBank).
14.08.2016 18:01Aleš :
Původní historický název „Blažeje“ byly Slezské mlýny…
14.08.2016 18:46Crazym :
Aleš: Jak se to vezme Aleši, co je historie? :) Pokud za komoušů, tak jo ale jinak to byl Blažej daleko před nimi ale původně jako prodejna nábytku pro jejich továrnu ve Svinově a ještě dávno před tímto začalo pilou, ale to je na dlouho, tu rodinu znám :-) Zde reklama z roku cca 1935 http://www.imagehosting.cz/?v=podchoulu.jpg
14.08.2016 19:14Jakub Ivánek :
Petr: Jasně, máte pravdu, přepsal jsem se. Už jsem opravil. Díky za upozornění.
15.08.2016 10:44