Opuštěné domy na opavském Rybím trhu

Studentstvo Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně navrhlo Technologické a diecézní muzeum na místě chátrajících budov na opavském Rybím trhu. Návrhy budou slavnostně představeny v galerii: Kulturně-umělecký prostoru KUPÉ na ulici Janská 7 v Opavě, v pátek 7. 6. od 15 hodin. Výstava projektů na úpravu náměstí Rybí trh a sousedních dvou domů bude k vidění do 30. 6. 2024.

Návrhy vypracované studentkami a studenty Sárou Vajbarovou, Filipem Kubalou, Eliškou Spáčilovou, Adamem Zlatníkem, Lucií Čukanovou, Kamilem Furišem, Ninou Hrotekovou, Hanou Čechvalovou, Gabrielou Trojkovou, Barborou Plačkovou, Terezou Novákovou, Zuzanou Březovou a Evou Všetečkovou obnovují původní historické kvality místa a vytvářející kvalitní a funkční sdílený veřejný prostor, propojující obě nová muzea. Výstava představuje celkem čtyři návrhy dvou muzeí a úpravy náměstí Rybí trh.

První z návrhů se zaměřuje na obnovu veřejných prostorů Rybího trhu a vytvoření sdíleného veřejného prostoru mezi oběma muzei, s důrazem na zeleň, kašnu a městský mobiliář k posezení a setkávání. Druhý návrh renovuje budovy děkanství a kaple sv. Alžběty a prostřednictvím koncepční práce se světlem zdůrazňuje duchovní atmosféru místa. Zbylé dva návrhy prezentují varianty technologického muzea, zahrnující integraci původní historické měnírny elektřiny, nejhodnotnější částí expozice a kombinaci staré budovy s novými konstrukcemi pro experimentální exteriérový prostor.

„Děkujeme vedení města za tuto příležitost. Věříme, že návrhy studentů pomohou otevřít diskusi na dané téma a umožní širší veřejnosti se do celého procesu zapojit a současně přiblíží všem obyvatelům možnost řešení tohoto důležitého prostoru města v souvislosti s prezentací jedinečného muzejního dědictví, které má Opava svým návštěvníkům možnost touto formou představit a stát se tak živým, pestrým a oblíbeným místem pro obyvatele i návštěvníky,“ uvádí vedoucí ateliéru Jiří Palacký

Zadání na úpravu dvou významných historických budov a přilehlého veřejného prostoru v centru města v září 2023 vzniklo ve spolupráci architektů Jiřího Palackého a Zuzany Tomková s Petrem Stanjurou, vedoucím oddělení hlavního architekta města Opavy, a profesorem Pavlem Šopákem, který se problematikou muzejí zabývá v rámci výzkumného projektu Přínos uměleckoprůmyslových a technických muzeí pro hospodářský rozvoj a vzdělanostní kulturu.

pramen: fa.vutbr.cz