Studentstvo Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně navrhlo Technologické a diecézní muzeum na místě chátrajících budov na opavském Rybím trhu. Návrhy budou slavnostně představeny v galerii: Kulturně-umělecký prostoru KUPÉ na ulici Janská 7 v Opavě, v pátek 7. 6. od 15 hodin. Výstava projektů na úpravu náměstí Rybí trh a sousedních dvou domů bude k vidění do 30. 6. 2024.
Návrhy vypracované studentkami a studenty Sárou Vajbarovou, Filipem Kubalou, Eliškou Spáčilovou, Adamem Zlatníkem, Lucií Čukanovou, Kamilem Furišem, Ninou Hrotekovou, Hanou Čechvalovou, Gabrielou Trojkovou, Barborou Plačkovou, Terezou Novákovou, Zuzanou Březovou a Evou Všetečkovou obnovují původní historické kvality místa a vytvářející kvalitní a funkční sdílený veřejný prostor, propojující obě nová muzea. Výstava představuje celkem čtyři návrhy dvou muzeí a úpravy náměstí Rybí trh.
První z návrhů se zaměřuje na obnovu veřejných prostorů Rybího trhu a vytvoření sdíleného veřejného prostoru mezi oběma muzei, s důrazem na zeleň, kašnu a městský mobiliář k posezení a setkávání. Druhý návrh renovuje budovy děkanství a kaple sv. Alžběty a prostřednictvím koncepční práce se světlem zdůrazňuje duchovní atmosféru místa. Zbylé dva návrhy prezentují varianty technologického muzea, zahrnující integraci původní historické měnírny elektřiny, nejhodnotnější částí expozice a kombinaci staré budovy s novými konstrukcemi pro experimentální exteriérový prostor.
„Děkujeme vedení města za tuto příležitost. Věříme, že návrhy studentů pomohou otevřít diskusi na dané téma a umožní širší veřejnosti se do celého procesu zapojit a současně přiblíží všem obyvatelům možnost řešení tohoto důležitého prostoru města v souvislosti s prezentací jedinečného muzejního dědictví, které má Opava svým návštěvníkům možnost touto formou představit a stát se tak živým, pestrým a oblíbeným místem pro obyvatele i návštěvníky,“ uvádí vedoucí ateliéru Jiří Palacký
Zadání na úpravu dvou významných historických budov a přilehlého veřejného prostoru v centru města v září 2023 vzniklo ve spolupráci architektů Jiřího Palackého a Zuzany Tomková s Petrem Stanjurou, vedoucím oddělení hlavního architekta města Opavy, a profesorem Pavlem Šopákem, který se problematikou muzejí zabývá v rámci výzkumného projektu Přínos uměleckoprůmyslových a technických muzeí pro hospodářský rozvoj a vzdělanostní kulturu.
pramen: fa.vutbr.cz
Szczur :
Bez toho newspeaku by to nešlo? Stále se studenti architektury učí blábolit, aby se zalíbili starším blábolistům?
07.06.2024 10:58„Duchovní atmosféra místa“ je jistě silná, plná křížů. Na průsečíku slov „technologie“ a „diecéze“ je jen jediná věc – mučící a popravčí nástroje, takže se ty kříže vlastně hodí do konceptu.
Dan :
Szczur: Je treba si uvedoit, o jake studenty se jedna.
Autori jsou studenti architektury, ne exatniho pozemniho stavitelstvi. Architektura je jedno z mnoha odvetvi kultury. Ukolem architektury je tvorit prostor, ve kterem se mame citi dobre a zakladem je jeho popsani. Reagovat tedy na okoli subjektivnim popisem neni zcela od veci.
Mozna kdybychom se zamerili vice na pocity, citili bychom se v dnesnich novostavbach lepe.
Me spise zajima a tesi to, ze je s budovami na Rybim trhu nejaky zamer a casem by se mohly dockat nejake obnovy a znovuvyuziti.
07.06.2024 12:28Favut :
https://www.fa.vutbr.cz/pages/prispevek.aspx?ID=6821&lang=cz
08.06.2024 07:19Karel :
Zprasená budova Rybí trh 4. Tohle opravdu není dobrá cesta kudy se vydat.
11.06.2024 13:53