Zdá se, že ledy pomalu tají a o samotní obyvatelé začínají být zapojování do přípravných prací při revitalizaci dvorů a okolí domů. Tedy zatím jen v části Poruba.
Jak by měl v budoucnu vypadat dvůr ohraničený ulicemi Resslova, Ľudovíta Štúra, Větrná a Hlavní třída, rozhodovali obyvatelé zmíněných ulic na setkání, které se uskutečnilo 1. dubna v Základní škole na ulici Ľudovíta Štúra.
Proměna veřejných prostranství by měla probíhat vždy v úzké spolupráci s lidmi, kteří je využívají. Zvlášť, když se jedná o dvory domů, které slouží ke hrám dětí a relaxaci dospělých. Městský obvod Poruba se proto ve spolupráci s architekty obrátil na obyvatele ulic Resslova, Ľudovíta Štúra, Větrná a části Hlavní třídy, aby přišli říct, jak si úpravu dvora, který leží právě mezi těmito ulicemi, představují. Do jídelny Základní školy Ľudovíta Štúra jich dorazilo hodně a většina i se svými dětmi, kterým má dvůr sloužit především.
„Těší mě, že lidé projevili takový zájem. Je dobře, že se do úpravy dvora zapojili. Dvůr bude sloužit především lidem, kteří v okolních domech bydlí, a jsem rád, že lidé se tak aktivně podílejí na úpravách svého okolí,“ poznamenal starosta Petr Mihálik.
Setkání probíhalo formou workshopu. Příchozí nejdříve dostali mapu dvora a sami rozhodovali, kde by měla stát hřiště, lavičky a další důležité věci. A také barevnými papírky označili, co považují za prioritu. Zda by se měly přednostně řešit chodníky, nová hřiště či něco jiného.
Teprve poté byly lidem představeny dvě studie, které vytvořily architektky Ilona Vybíralová a Eva Čaganová. „Nechtěly jsme lidi ovlivňovat, takže nejprve jsme je požádaly o jejich názory a teprve pak jsme jim ukázaly naše představy řešení. Nakonec lidé volili, která varianta se jim více líbí a zvítězila studie Dvůr v barvách. Začala jsem zpracovávat podněty občanů a vzešlo nám z toho několik věcí, které jsme si my architektky neuvědomili, a které lidé považují za důležité. Tyto připomínky budou do závěrečné studie zapracovány,“ řekla architektka Ilona Vybíralová.
zdroj: poruba.ostrava.cz
Balde :
kdyby něco podobného probhlo an Dubině nemusely ty dvory dopadnout jak dopadly
07.04.2015 15:46Danek :
Chválím přístup radnice.Jinak podle mě návrh před realizací ať již dvoru nebo čehokoli ve veřejném prostoru by měl hlavně na základě lidského rozumu.A jak již paní architektka přiznala, že lidé chtěli do návrhu zakomponovat to a nebo to. Copak architekti nepřemýšlíte, že vás to třeba nenapadlo, aby jste vložili do návrhu před tím než předložíte lidem!
07.04.2015 16:04aggu :
Nejsem příznivce demokracie v městském urbanismu. Místní určitě musí dostat prostor, ale v úvodní fázi připomínek, které by se měly zapracovat do zadávacích podmínek soutěže a jasně tak definovat co tam místní chtějí a v jakým mantinelech se lze pohybovat. Pak už by měla být ponechána volná ruka architektům. Ne, že se pak banda sleze a bude vybírat z návrhů. Na základě čeho to mohou posuzovat?
09.04.2015 15:18To je jak by někdo kecal Dalímu do tvaru hodinek…
Hynek [msstavby.cz] :
aggu: spis bys mel na vyber ze dvou druhu hodinek od Daliho, ne? kdyz uz to ujete prirovnani.
09.04.2015 15:46aggu :
Jasně že ujete ;) btw Proč bych si měl uzurpovat právo na výběr z x projektů, když vím houbeles o tom, jak jsou navrženy, proč, jaký má smysl čára tady a ne tady? Vždyť to musí limitovat i výsledek práce architekta – udělám to „aby se to líbilo mase“ a prošlo u starosty. Lidi a politici mají na počátku ovlivnit základní směr (les, lesopark, hřiště, jaderná elektrárna), ale pak už to nechat odborníkovi. Něco jiného je samozřejmě soutěž s odbornou porotou u větších projektů.
09.04.2015 16:20Roman :
Da se nekde nekde podivat, jak bude dvur finalne vypadat? Zatim mame nove chodniky a zrevitalizovany travnik. Diky.
22.09.2017 14:05