O proměnu Černé louky je mimořádný zájem

Z architektonických kanceláří, které město oslovovalo v první vlně, se přihlásila dánská Bjarke Ingels Group a Foreign Office Architects z Velké Británie. Následně město vyzvalo další tři ateliéry světového významu a všechny kývly. Jde o holandskou urbanistickou kancelář Maxwan, kancelář NL architects také z Holandska a francouzskou Lacaton&Vassal Architectes.

Aby si město „pojistilo“ účast v soutěži pěti vyzvaných zahraničních ateliérů, nabídlo každému 540 tisíc korun. „Všechno jsou to špičkové světové kanceláře, jsem rád, že o účast v soutěži mají zájem. Jim o ty peníze nejde. To mají, když to přeženu, na poštovné. Pro ně je to výzva zapojit se do proměny tak zajímavé části města,“ konstatoval primátor Ostravy Petr Kajnar.

Vedení města očekává, že ze soutěže vzejde zajímavé a netradiční urbanistické řešení, které vtiskne celému území Černé louky novou tvář a nové využití. Ta se má stát do roku 2015 ukázkovým místem třetího tisíciletí s galerií, koncertní síní, kancelářemi, moderním bydlením, ale i s mateřskou školou a zelení.

Architektonická soutěž je přitom otevřena všem zájemcům. „Neříkám, že nikdo nebude lepší než někdo z té pětice. Mohou to klidně vyhrát Ostraváci,“ podotkl Kajnar. Kolik návrhů architektů se nakonec o proměnu Černé louky utká, bude jasné až 31. května. Do té doby totiž musejí své návrhy odevzdat. Už teď je ale zřejmé, že o soutěž mají architekti mimořádný zájem. „Do urbanistické soutěže Ostrava Černá louka je k 15. únoru zaregistrováno 106 architekto­nických ateliérů,“ uvedla na svých webových stránkách Společnost Petra Parléře, která soutěž organizuje.

Třináctičlenná soutěžní porota, kterou budou tvořit urbanisté, architekti a zástupci města Ostravy, se sejde v červnu. Nejlepší soutěžní návrhy plánuje město vyhlásit do 30. června a budou přiloženy do přihlášky ke kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2015.

Pětice vyzvaných ateliérů – kdo jsou? A co například navrhly?

* Bjarke Engels Group: jde o více než šedesátičlennou dánskou architektonickou kancelář, která má za sebou například řadu inovativních bytových staveb v Kodani. Je také autorem dánského pavilonu pro EXPO.

* Foreign Office Architects z Velké Británie si světovou proslulost získala hned svou první realizací, když zvítězila v soutěži mezi více než 600 týmy. Šlo o přístavní terminál v Jokohamě.

* Maxwan z Holandska má za sebou řadu vítězství v urbanistických soutěžích. Vyprojektovali například novou městskou čtvrť na východě Londýna s více než 10 tisíci byty.

* Lacaton&Vasal Architectes z Francie. Její nejslavnější rekonstrukcí je Palais de Tokyo – centrum současného umění v těsné blízkosti Eiffelovy věže. Své jméno si získala zaměřením na mimořádně levné stavění.

* NL architects z Holandska na sebe poprvé upozornila inovativním projektem obchodního domu s garážemi na střeše v jádru Amsterdamu. V současné době realizuje osm převážně bytových projektů.

zdroj: msdenik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.