V loňském roce probíhalo v Opavě unikátní sochařské sympozium s názvem Nová socha, které navázalo na tradici projektů z let 2004 a 1974.
Cílem této iniciativy bylo představit návrhy uměleckých děl, jež by mohla obohatit veřejný prostor města a přinést mu novou kulturní dimenzi. Sympozium bylo součástí oslav 800 let Opavy a jeho program zahrnoval několik klíčových momentů.
Sympozium oficiálně odstartovalo 4. září vernisáží výstavy Opavští „nejen“ sochaři v arkádách ve Dvořákových sadech, kde byly k vidění ideové návrhy osmnácti umělců s vazbami na Opavu.
Téhož večera následovalo setkání v Klubu Art, kde sochaři své návrhy představili formou dynamických prezentací. „Každý z autorů měl jen několik minut na vysvětlení své vize a koncepce, což přineslo nejen zajímavé vhledy do jejich práce, ale také možnost lépe pochopit, jak jednotlivá díla reflektují současnou dynamickou dobu i specifika opavského veřejného prostoru. Všichni diváci a účastníci večera pak měli možnost přidělovat jednotlivým návrhům body a komentáře díky hlasovacím archům,“ vysvětluje princip představování návrhů Jana Foltysová, vedoucí kanceláře primátora Magistrátu města Opavy.
Po zářijové výstavě a prezentacích začala druhá fáze projektu – hlasování. Návrhy byly zpřístupněny veřejnosti nejen fyzicky v arkádách, ale i na facebookové stránce Nová socha v Opavě (kde jsou k vidění i nyní), a také v TIC Opava. Opavané tak měli možnost vyjádřit své preference a hlasovat pro návrhy, které je nejvíce oslovily. Hlasování probíhalo až do konce loňského roku a velký zájem veřejnosti ukázal, jak důležité jsou podobné projekty pro budování vztahu mezi obyvateli města a jeho uměleckým odkazem.
Vyvrcholením sympozia bylo 17. ledna tohoto roku zasedání odborné komise. „Porota zhodnotila nejen výsledky veřejného hlasování, ale také odborné kvality a potenciál jednotlivých návrhů, které jsme jim podrobně představili. Všechny návrhy, které umělci vytvořili, budou představeny v souborném katalogu. Ten bude soužit jako zdroj inspirace pro budoucí realizace soch a instalací v prostoru města, ale také jako záznam kulturního vnímání veřejného prostoru naší doby,“ doplňuje k sympoziu Jana Foltysová.
Výsledky všech hlasování sympozia byly rozmanité. V rámci prezentací v Klubu Art se návštěvníkům nejvíc líbil návrh Ondřeje Gély DNA Opava, hlasující v Turistickém informačním centru si zase nejvíc oblíbili Chrám ducha Libora Hřivnáče. Facebookové hlasování ovládla Dvořákova duha Adama Hejduka a odborná porota zase za svého favorita označila Drážní hřebík Viktora Svatoše.
Sympozium Nová socha se tak stalo významným krokem v pokračující tradici, která v minulosti přinesla městu díla, jako je kašna Koule od Ivo Klimeše nebo ikonické Ptáky Kurta Gebauera. Nově vybrané návrhy mají šanci stát se obdobně nadčasovými symboly Opavy a přispět k jejímu kulturnímu dědictví.
DNA Opava, Ondřej Géla
Chrám ducha, Libor Hřivnáč
Dvořákova duha, Adam Hejduk
Drážní hřebík, Viktor Svatoš
Richard Rudovský :
To jsou skvělý akce:-) kde jsou sochy tam to „žije“ a přináší radost a potěšení do prostoru.
01.02.2025 09:17Blahopreju pořadatelům akce a všem sochařům.