Lampy budou mít stanovenou i maximální míru osvětlení.
V České republice začne od března platit technická norma, která má omezit světelné znečištění neboli světelný smog. Cílem je snížit dopady na přírodu a zdraví člověka, řekl v pondělí novinářům náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Při umístění nových světelných bodů bude stanovena nejen minimální, ale také maximální míra osvětlení, a to jak pro veřejný, tak neveřejný sektor.
Míra umělého osvětlení v noci podle Hladíka stoupá ročně téměř o deset procent a aktuálně více než 80 procent světové a více než 99 procent evropské populace žije v noci pod osvětlenou oblohou.
Norma není součástí žádného zákona a je vydaná samostatně. Odkazovat se na ni bude nový stavební zákon, poznamenal Hladík. Nebude platit retrospektivně, čili se nebude vztahovat na současné osvětlení, ale na nově budované. Norma se bude vztahovat na pět oblastí, a to osvětlení pozemních komunikací, jako například silnice, parkoviště, chodníky a cyklostezky, osvětlení venkovních pracovišť jako sklady, haly nebo letiště, další oblastí je osvětlení venkovních sportovišť v podobě stadionů nebo sjezdovek, architektonické osvětlení u památek nebo uměleckých děl a také reklamní osvětlení v podobě billboardů nebo LED panelů.
Podle něj by norma měla mít dopad jak na přírodu, tak na člověka. „Rozsah populace hmyzu a bezobratlých dlouhodobě rapidně klesá, a to hlavně ve městech a obcích. Světlo přitahuje pozornost hmyzu a ruší zaběhnuté biorytmy navázané například na stravu nebo rozmnožování. Stromy jindy shazují listí, zvířata se dříve budí ze zimního spánku,“ uvedl Hladík. Lidé vystavení v noci umělému osvětlení podle něj mají problémy se spánkem, což v konečném důsledku může vést k potížím se zdravím. Dopad na přírodu a zdraví je primárním zájmem, sekundárním by podle náměstka mohla být i úspora energií.
Hladík uvedl, že Česká republika chce být v dané problematice lídrem. „Je to téma, které se celosvětově neřeší. Chceme to nejen pro sféru komunální, ale i neveřejnou, kde jsou výrobní haly, logistická centra, parkoviště u obchodních domů. Chceme, aby se téma světelného znečištění stalo tématem světovým a aby se obdoba normy aplikovala jak na evropské, tak světové úrovni,“ dodal Hladík.
zdroj: irozhlas.cz
M :
Nezní to špatně, ale kdo ví, jak to nakonec dopadne…
16.02.2023 18:54aggu :
Kdo prokázal vliv „světelného smogu“ na globální populaci hmyzu? A pokud se o něm bavit, je zásadní nebo marginální? Proč zrovna ve městech? Podíl měst a vesnic je v Česku je kolik? 10, 15%? Máme přesvětlené lesy, louky, pole, vodní plochy?
16.02.2023 22:07Kdo prokázal, že člověku škodí „život v noci pod osvětlenou oblohou“? Které parametry byly brány v potaz? Třeba kriminalita a bezpečí? Kvůli kterým koneckonců svá města už nepaměti osvětlujeme?
Když politik chce cokoliv říct, tak v každé větě použije 2x „mohlo by“. A „řeší“ celosvětové pseudo problémy. Ty lokální jsou obvykle pod jeho úroveň, což je typické zvlášť pro „zelené“.
Vrtěti psem. Nic jiného.
Úspora energie přechodem VO na LED? OK? Barva? OK. To jsou racionální témata.
PS: Co měsíc při úplňku? Nesvítí moc?
Aleš :
https://www.lidovky.cz/orientace/veda/umele-svetlo-podle-vedcu-zabiji-hmyz-staci-zhasnout-rika-autor-studie.A191126_114542_ln_zahranici_ele
17.02.2023 07:37Martin [msstavby.cz] :
aggu: Samozřejmě, že úbytek hmyzu vlivem světla je vědecký prokázaný. A když zmiňuješ měsíc… Bílé umělé osvětlení hmyzu právě měsíc připomíná a má z toho pomatený cyklus.
Insect declines and agroecosystems: does light pollution matter?
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aab.12440
More than 75 percent decline over 27 years in total flying insect biomass in protected areas
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0185809
Ministerstvo životního prostředí má dokonce příručku o světelném smogu, je to tam hezky vysvětleno,
https://svetelneznecisteni.cz/wp-content/uploads/2021/06/Osvetlovaci-prirucka-2021.pdf
Samozřejmě vliv na celkovou populaci hmyzu má i zemědělství a další faktory. Světelné znečištění je ale také zásadní.
Noční osvětlení nesnižuje kriminalitu a nehodovost. Na to je také mnoho studií. Tahle trvala 13 let Perkins, Chloe, et al. What is the effect of reduced street lighting on crime and road traffic injuries at night? A mixed-methods study. NIHR Journals Library, September 2015. doi:10.3310/phr03110 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK316503/pdf/Bookshelf_NBK316503.pdf
Graylag :
aggu:
Měsíc za úplňku osvětlí plochu s intenzitou zhruba 0,1 lx, to je zhruba totéž, jako 60W vláknová žárovka na plochu fotbalového hřiště. takže tohle je už řádově nesrovnatelné s jakýmkoliv praktickým umělým osvětlením.
Jinak si myslím, že jde hlavně o to nějak regulovat množství světla na nejnižší ještě přijatelnou míru. Rozšiřování LEDek totiž vede k nepříjemnému nešvaru, že s ohledem na zanedbatelnou pořizovací i provozní cenu se svítí mnohem více, než je nutné. A často se i kašle na nějaké přesnější směrování světla, přestože zrovna s LEDkami jde v tomhle dělat zázraky.
17.02.2023 10:37Další věc kterou by stálo za to nějak zregulovat je svítivost jednotlivých zdrojů světla. Tím, že LEDky umí vymáčknout velké množství světla z malé plochy se často místo řady nižších lamp dávají řidčeji vysoké sloupy, které sice osvětlí plochu ulice se stejnou intenzitou (lux) jako nižší lampy, ale při pohledu nahoru tam svítí supernova s obrovskou svítivostí (kandela), která dokáže člověka snadno oslepit a raději nechci ani domýšlet, co to dělá s hmyzem.
balde :
aggu: Doporučuji si poslechnout pár rozhovorů s Hynek Medřický, jako třeba tento. https://www.youtube.com/watch?v=AP1WXTPjY6Q
17.02.2023 13:55Je tay iniciátorem těchto stránek: https://www.bilesvetlo.cz/
LK :
Škoda, že to neřeší světelný smog u nákupních centrech, které v noci zbytečně svítí.
17.02.2023 15:26Michal :
aggu: Pokud by byl zájem, tak 4. 3. bude v Ově konference na téma světelného znečištění a jeho vlivu: https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/konference-promeny-noci
21.02.2023 20:50