Nová turistická sezóna začíná pro návštěvníky hradu Hukvaldy příjemným překvapením. Mezi 1. a 2. hradní bránou ještě před hlavním vstupem do hradu najdou nové návštěvnické centrum. Vzniklo dobudováním objektu z 80. let minulého století, který nebyl dokončen a až doposud nebyl využíván. Novostavba respektuje historický ráz areálu, je zde nová pokladna, sociální zařízení a prostory pro kulturně-společenské aktivity.
„Z nového Návštěvnického centra hradu Hukvaldy mám velkou radost. Konečně se podařilo najít využití staršího nevzhledného objektu s monolitickým železobetonovým stropem. Stalo se z něj atraktivní místo, kde návštěvníci hradu najdou komfortní zázemí, například maminky zde budou moci přebalit miminka nebo si posedět na zpřístupněné střeše tohoto objektu. Střecha je zelená, pokrytá rozchodníky a je na ní instalována dlážděná teráska s posezením. Uvnitř objektu jsou k dispozici prostory pro konání výstav, přednášek nebo třeba komorních koncertů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že vybudování návštěvnického centra vyšlo krajskou pokladnu na zhruba 20 a půl milionu korun, výstavba začala v září roku 2021, dokončena byla na konci roku 2023.
Nové návštěvnické centrum je bezbariérové, kromě vybudování venkovních schodišť byla součástí projektu také instalace výtahové plošiny. „I když se jedná o moderní novostavbu, nenarušuje historický ráz areálu. Objekt je zapuštěný ve sníženém severozápadním bastionu, který je oproti přístupové hradní cestě níže o asi dva a půl metru. Je ohraničený původní hradbou a baštou, od cesty jej dělí nová kamenná zeď. Díky novému schodišti si návštěvníci hradu budou moci vychutnat další pohledy do hukvaldské obory a jejího okolí,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo. Doplnil, že součástí krajské investice bylo vybudování požární nádrže. Nachází se před 1. hradní bránou a má zvýšit požární bezpečnost kulturní památky.
„Jsem rád, že kraj průběžně investuje do oprav kulturních památek nemalé prostředky. Konkrétně na hradě Hukvaldy jsme v roce 2019 financovali stabilizaci severovýchodního zdiva paláce hradu, rok na to jsme hradili stabilizaci severovýchodního bastionu, v roce 2021 jsme realizovali projekt, kdy díky digitalizaci hradu vznikla nová aplikace s rozšířenou realitou. A určitě stojí za zmínku rozsáhlá rekonstrukce renesančního Kühnova paláce, zpřístupnili jsme návštěvníkům jednu z nejstarších částí hradu. Hrad Hukvaldy patří k největším hradním komplexům v České republice a spolu s oborou je úžasným místem pro celodenní výlet. Jeho návštěvníkům se snažíme nabízet stále něco nového, ne nadarmo patří mezi nejnavštěvovanější místa v celém Moravskoslezském kraji,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.
Nové návštěvnické centrum slavnostně zahájilo provoz v rámci víkendové akce Hrad plný pokladů, v rámci které se návštěvníkům představily všechny krajské kulturní příspěvkové organizace. Svou činnost interaktivní formou prezentovala všechna krajská muzea z regionu, Galerie výtvarného umění v Ostravě, ale také Těšínské divadlo, které přímo v areálu hradu dvakrát odehrálo pohádku pro děti a po setmění Baladu pro banditu.
pramen: msk.cz
Tjs :
Ten výtah?
30.05.2024 06:28Ondřej Koutňák :
„Novostavba respektuje historický ráz areálu“
To mají na mysli tu bílou budku? To si myslí, že zatravnění střechy zajistí „neviditelnost“, a návštěvníci hradu se budou domnívat že se jedná o prévert ze 14. stol?
Jakub FM :
Měli ho obložit kamenem.
Jan :
Tak si pripomeneme Helfstyn https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/rekonstrukce-ktere-si-vsiml-cely-svet-stredoveky-hrad-helfstyn-se-pysni-novou-podobou-s-modernimi-prvky v clanku je i dostavba v Litomericich a budeme drzet minutu ticha.
30.05.2024 08:57Marián Kyral :
Je pravda, že nějaká roubená stavba by tam zapadla lépe, ale tohle mi taky moc nevadí.
30.05.2024 10:52Průvodce :
Vpravo vidíte příklad dosud plně funkční palácové výtahové šachty z 21.století. Vedle schodiště ve stylu výstaviště Černá Louka, vzor 1982. Výtahová šachta organicky i funkčně koresponduje s gotickou okrouhlou baštou; schodiště je decentně podpořeno plechovým pásem, který připomíná památku místní zaniklé prodejny Jednoty v centru obce. Mobiliáři pak dominují vkusné retrokoše z horského hotelu Ondráš nebo Juráš nebo tak nějak. „Jsem rád, že kraj průběžně devastuje do autenticity kulturních památek nemalé prostředky,“ uvedl náměstek Okresního podniku hradního hospodářství, Lukáš Vertigo.
janikk :
Ty stříšky za bůra z OBI tomu dávají šmrnc. Tady se s tím taky nesrali: http://www.designboom.com/architecture/carles-enrich-brick-lattice-elevator-brick-lattice-gironella-catalonia-11-12-2015/
30.05.2024 14:04vrtal :
no nevím, já si respektování historického rázu představuji jinak. Ale každý má asi své definice.
30.05.2024 14:08Jan :
janikk: za mne tedy o míle dal než ta Jednota v podhradí :-)
30.05.2024 15:02abc :
Hladké bílé povrchy ruší, hlavně na šachtě. Na hradě je bílá barva cizí, s výjimkou Bílé paní.
30.05.2024 16:17Michal :
Ani dvě vysoké školy nepomohly: „I když se jedná o moderní novostavbu, nenarušuje historický ráz areálu“
30.05.2024 19:00Sick :
Joo tak to se nepovedlo. Přitom ani ne hodinu daleko máme ukázku tak zdařilé kombinace starého a nového (Helfštýn). Nepodílel se na tom někdo z OVY Jih? Spíš ne, málo betonu :-D